Autocesta je Fužinama uvalila komadić zemlje koji im ne treba i sad im ne daju da se izvuku iz tog skupog ugovora

Mala općina je na sudu pokušala poništiti ugovor prema kojem svaki mjesec plaćaju 1200 eura. Nisu uspjeli

Općina Fužine će do 2031. godine Autocesti Rijeka-Zagreb (ARZ) morati plaćati mjesečnu naknadu u iznosu od 1.200 eura za komadić zemlje koji, zapravo, uopće ne koristi. Radi se o Ugovoru koji je sklopljen još u lipnju 2011. godine, a Trgovački sud u Rijeci ne želi ga poništiti iako općina Fužine tvrdi da je nezakonit. Priča koja stoji iza ovog bizarnog slučaja prilično je složena, no pokušat ćemo ju pojednostaviti. U nju je uz ARZ i Fužine, uključen i jedan privatni investitor, gospodin Arsen Sihtar.

Sve je počelo u lipnju 2011. kada je bivši načelnik Općine Fužine Marinko Kauzlarić s ARZ-om potpisao Ugovor o korištenju cestovnog zemljišta, odnosno nekoliko parcela u Fužinama, nedaleko tunela Tuhobić. Radilo se, dakle, o parcelama koje nisu bile u vlasništvu Autoceste Rijeka-Zagreb, već im ih je država dala u koncesiju. Fužine su ugovorom s ARZ-om to zemljište dobile na korištenje no ni tada se, zapravo, nije znalo zašto im točno treba.

Baš u vrijeme kad je između Fužina i ARZ-a potpisan ovaj čudni Ugovor, pojavio se privatni investitor kojem je trebalo zemljište za izgradnju skijališta kod Fužina. Riječ je o gospodinu Arsenu Sihtaru, koji je osmislio Fužine Sport Park. U pitanju je skijaško-rekreacijski centar na brdu Jelenčić koji je trebao biti realiziran kroz javno-privatno partnerstvo. Prema dostupnim informacijama u ovaj skijaški centar bit će uloženo 15 milijuna eura.

Projekt je, naravno, prilično zapeo

U njegovom podnožju nalazi se zemljište za koje su Fužine sklopile ugovor s ARZ-om. Ova državna cestarska tvrtka imala je na njemu samo koncesiju, dakle mogla ga je koristiti za potrebe autoceste, ali ga nije moga dati u podkoncesiju privatnom poduzetniku. Općina Fužine, kao jedinica lokalne samouprave, to je mogla učiniti. Odmah nakon sklapanja ugovora između ARZ-a i Fužina, sklopljen je i ugovor o najmu tog zemljišta između Fužina i privatnog investitora Arsena Sihtara.

Dakle, kako bi se gospodinu Sihtaru omogućilo da tamo planira gradnju parkirališta za svoj skijaški centar, Fužine su s njim potpisale ugovor o koncesiji za to isto zemljište. Situacija je u jednom trenutku izgledala sasvim solidno – Sihtar je plaćao koncesiju Fužinama, a općina je novac prosljeđivala ARZ-u.

Međutim, kako se realizacija projekta otegnula, gospodin Sihtar raskinuo je ugovor s Fužinama. Mala goranska općina tada se našla u situaciju u kojoj, temeljem ugovora, mora svaki mjesec plaćati gotovo devet tisuća kuna naknade za zemljište koje joj ni za što nije potrebno, niti ga koristi.

Kako su Fužine pokušale raskinuti ugovor?

Fužine su zato sada na sudu pokušale raskinuti ovaj ugovor. Jedan od argumenata bio je da ARZ nije poštivao ugovornu obvezu prema kojoj je upravo ta državna tvrtka trebala izvlastiti vlasnike spornih parcela, odnosno učiniti zemljište i formalno državnim. U tom slučaju zemljištem bi bilo manje komplicirano raspolagati, za razliku od situacije kad je u pitanju samo koncesija. No, iako je za to od Fužina dobio i dodatni rok, ARZ nije realizirao izvlaštenje. Tijekom sudskog postupka na Trgovačkom sudu u Rijeci, pojavila se informacija da je to u stvarnosti bilo preskupo.

Fužine su dalje argumentirale da su gotovo na prijevaru uvučene u sklapanje ugovora i da je ARZ prekršio jednu od stavki ugovora, jer nije proveo dogovoreno izvlaštenje. Podsjećali su i da kao koncesionar ARZ nije ni smio ovo zemljište davati dalje u svojevrsnu podkoncesiju. Smatraju zato da je ilegalno naplaćivao tu koncesiju za zemlju koja mu je samo dana na upravljanje.

“Dali smo ARZ-u dodatni rok da provede izvlaštenje tih parcela i upiše se kao njihov vlasnik. No, to se nije dogodilo. Zbog toga što Ugovor nije realiziran ne može više biti ni valjan”, objašnjavali su na sudu predstavnici Fužina.

Fužine na sudu: ‘Ovaj ugovor nije valjan’

No iz ARZ-a su tvrdili da je sve odrađeno po zakonu. Objašnjavali su kako je autocesta u njihovoj koncesiji te da tzv. cestovno zemljište imaju pravo dati u daljnju koncesiju za prateće djelatnosti kako to regulira Zakon o cestama. Prateće djelatnosti u ovom slučaju bile su parkiralište s odmorištem i sanitarnim čvorom. Zbog toga Ugovor između Fužina i ARZ-a sud nije poništio.

Fužine su, doznajemo, već prestale plaćati mjesečnu naknadu jer naprosto smatraju da nema više smisla trošiti novac na Ugovor koji se ne ispunjava. Ako ova presuda Trgovačkog suda u Rijeci postane pravomoćna izvjesno je da će ARZ na kraju ovršiti općinski račun.

Gospodin Sihtar potvrdio nam je da od gradnje skijališta nije odustao, no realizacija projekta, za kojeg će mu trebati zemljište u Fužinama kako bi gradio parkiralište, ide jako sporo. Do tada će Fužine svaki mjesec gubiti dodatnih devet tisuća kuna zbog naknade za zemlju koju ne koriste.