Banac je mjesecima dosta opsjednut Telegramom, sad i tuži. Kaže da zbog nas ima vidljive psihičke probleme

Nakon pola godine napada na Telegram, Banac kaže da je duševno obolio

09.06.2015., Hrvatski drzavni arhiv, Zagreb - U povodu Medjunarodnog dana arhiva odrzan okrugli stol pod nazivom "Dostupnost i koristenje arhivskoga gradiva". 
Ivo Banac. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je objavio niz kolumni u kojima se obračunava s Telegramom, njegovim novinarima, urednicima, izvorima, dizajnerima, dopisnicima i kolumnistima, optužuje ih za “širenje mržnje” i “izradu potjernica”, te za njih od Tomislava Karamarka traži “zatvor ili pakao”, kolumnist Jutarnjeg lista Ivo Banac tužio je Telegram za nanošenje duševnih boli i uzrokovanje psihičkih problema.

Profesor Banac, koji od 2015. iskazuje nezdravu razinu opsjednutosti Telegramom, i koju redovito eksploatira u kolumni u Jutarnjem listu, od Telegrama, zajedno sa suprugom Andreom Feldman, traži 20 tisuća kuna. Kako Banac piše u tužbi, polemika s Telegramovim Božom Kovačevićem prouzročila mu je “vidljive psihičke probleme” radi kojih je osjećao nelagodu i pritisak, te je imao poteškoća pri odlasku na posao:

“Nelagoda i pritisak nadasve dolaze do izražaja u svakodnevnoj komunikaciji s obitelji i prijateljima, a pojačava se prilikom samog odlaska na posao, te odlaskom u radnu sredinu, kao i stalnim boravljenjem u krugu obitelji i prijatelja, kao i poznanika te poslovnih kolega i suradnika kojima su tužitelji svakodnevno okruženi…. nanesena je značajna šteta u vidu duševnih bolova u vidljivoj pshičkoj sferi istih, te su kod istih vidljivi brojni psihički problemi”.

Zazivanje političkih čistki i lice s potjernice

U protekih nekoliko mjeseci profesor Banac je pokazao veliku količinu zanimanja za zbivanja u redakciji Telegrama. U posebno začudnom ispadu, Banac 7. travnja u Jutarnjem listu optužuje dizajnere Telegrama za širenje mržnje prema njegovom tadašnjem političkom favoritu, Karamarku. Našu dizajnericu Nikolinu imenom i prezimenom prozvao je širenje mržnje i kazao kako ima dar za pretvaranje Karamarka u lice s potjernice:

“Ona, naime, posjeduje dar pretvaranja predsjednika HDZ-a u lice s potjernice. No, budući da Karamarko ne pripada “ranjivoj” društvenoj skupini, ovo nisu “ilustracije mržnje” nego posve legitimne ilustracije iz protivljenja prema čovjeku koji, jasno k’o dječje dupe, zaslužuje mržnju. Nisu naši “građanski” mediji za govor mržnje. Oni su samo za govor iz mržnje.”

Ilustraciju u kojoj kolumnist Jutarnjeg lista – koji za sebe tvrdi da od rujna 2015. ima vidljive psihičke probleme – vidi potjernicu i govor iz mržnje “jasan ko dječje dupe” možete pogledati ovdje:karamarko_u_svemiru_portrait1-2

Inače, u spomenutom članku, naslovljenom “Na Karamarku je da razbije neprijateljsko okruženje”, profesor Banac euforično zaziva političke čistke i obračune s neistomišljenicima. “Na Karamarku je da razbije okruženje i izbori se za ovako postavljene glavne političke odrednice. Amaterizam, oklijevanje i odlaganje više ne prolaze”, piše Banac, jedan od najžustrijih zagovaratelja Karamarkove lustracije.

‘Danteov deveti krug ili zatvor’

U istom je članku, kroz nekoliko ne posve koherentnih izljeva, iznapadao Večernji list, Glas Koncila i našeg Ivana Violića, dakle sve koji su uputili bilokakvu kritiku politika tadašnjeg predsjednika HDZ-a. Progon naših dizajnera tek je kulminacija bizarne fiksacije profesora Banca.

Još u studenom 2015. godine, nakon što je Telegram prvi u Hrvatskoj objavio da je predsjednik HDZ-a javno iznosio neistine o svom odnosu s tadašnjim zastupnikom SDSS-a Mirkom Raškovićem, Karamarkov medijski promotor kazao je kako je vrijeme da se novinari i izvori Telegrama uhapse ili pošalju u pakao, odnosno, pošalju “tamo negdje između Danteova devetog kruga i zatvora u Aškelonu”. U istom je članku Banac, koji za sebe, podsjetimo, kaže da ima psihičkih problema, brutalno izvrijeđao našeg novinara Dragu Hedla i urednika Igor Alborghettija, optuživši ih za protudržavno djelovanje i dilanje informacijama.

Fabricirane rečenice i nejasne prijetnje

U kolumni objavljenoj 1. travnja, profesor Banac kroz cijeli tekst fetišistički ponavlja riječ “genijalno”, da bi na kraju citirao četiri-pet naslova iz Telegramove arhive koji u sebi imaju riječ genijalno. “… samo su neki od genijalnih naslova u genijalnom tjedniku Telegram, koji vrvi povjesničarima i povijesnim genijalnostima”, piše opsjednuti profesor Banac.

Ivo Banac također se pokušao obrušiti na našeg kolumnista Ivana Lovrenovića, međutim, pritom je malo falsificirao nekoliko rečenica kako bi ih mogao uklopiti u svoje teze. Pritom je, kanalizirajući političku nauku Tomislava Karamarka, priprijetio: “Sigurno je samo kako oni koji misle da je Jugoslavija bila ‘građanska država’ neće neko vrijeme stolovati u Zagrebu”.

Inače, prije pada Karamarkove Vlade, nekad uglednog profesora Banca spominjalo se kao favorita za novog veleposlanika u Washigtonu. Prilikom formiranja desne vlasti HDZ-a i Mosta, Banca se spominjalo kao mogućeg novog ravnatelja HRT-a, što on tada nije htio komentirati.