Baš je ovih dana sud utvrdio kako je HEP kriv za požar kod Makarske 2008. i kako ljudima mora isplatiti stotine tisuća kuna

Iskrenje dalekovoda bilo je uzrok velikog požara

FOTO: PIXSELL/Telegram

Istražitelji još uvijek nisu otkrili što je uzrokovalo velike požare u Dalmaciji, no jedna od mogućih verzija koja se pojavila tijekom jučerašnjeg dana bilo je iskrenje dalekovoda. Iz HEP-a su to doduše promptno zanijekali, a službenih rezultata očevida još nema. Spominju se u međuvremenu i piromani i pirotehnika i nepažnja.

Međutim, ne bi bilo prvi puta da je upravo iskrenje dalekovoda uzrok velikog požara. Telegram je pronašao presudu u kojoj je detaljno opisano na koji je način došlo do iskrenja, a nedugo nakon toga i katastrofalnog požara prije 9 godina. Naime, prije nekoliko dana sud iz Makarske utvrdio je da su HEP i njegova tvrtka Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS) odgovorni za veliki požar što je zaleđe Makarske i Baške Vode poharao u rujnu 2008. godine.

Sud odbio pozivanje na višu silu

Iz HEP-a i HOPS-a tijekom suđenja su se pozivali i na tzv. višu silu, što je mogao biti jedan od razloga da budu oslobođeni od odgovornosti za požar. No, sutkinja Barbara Mendeš nije prihvatila ni taj argument. “Jak vjetar, bura ili nevrijeme uobičajeni su za područje Makarske Rivijere. Po mišljenju ovog suda one ne može nastati višom silom budući da nevrijeme nije nikakav nepredvidiv događaj”, zaključuje se u presudi na koju HEP i HOPS još imaju pravo žalbe.

No, u međuvremenu je Županijski sud u Splitu potvrdio da su krivi, odnosno da moraju isplatiti odštetu od 96 tisuća kuna Anti Klariću iz Makarske koji je također oštećen ovim istim požarom. Ante Tomaš će, ako i ova presuda postane pravomoćna, dobiti 172.600 tisuća kuna naknade za štetu, te još gotovo 70 tisuća kuna sudskih troškova.

Vatra je nošena jakim vjetrom bijesnila tri dana – od 19. do 21. rujna. Mještani i vatrogasci slali su identične poruke kao i ovih dana gasitelji i stanovništvo Splita i okolice. “Izgledalo je kao da pokušavamo gasiti pakao”, poručivali su. “Mislili smo da je gotovo, da će sve izgorjeti”.

Tužba za odštetu zbog uništene imovine

Tih trenutaka prisjetio se i Ante Tomaš, Makaranin kojem je ovaj požar uništio skladište što se nalazilo u predjelu Zelenka. Zbog oštećene imovine je tužbom podnijetom još 2010. godine tražio odštetu od HEP-a i HOPS-a. “Moje skladište u potpunosti je izgorjelo, a uzrok požara bilo je iskrenje dalekovoda. Zato tražim odštetu od HEP-a i HOPS-a”, naveo je u tužbi.

Tijekom procesa sud je detaljno analizirao zapisnik o očevidu s požarišta. Iako je u trenutku kada je očevid obavljan požar još uvijek bio aktivan, istražitelji su uspjeli utvrditi da je izgorjelo oko 800 hektara borove šume, maslinika, makije i niskog raslinja. Vatra je zahvatila južne padine Biokova, mjesto Promajnu, Krvavicu i Makarsku.

Vatra je izbila, kako stoji u zapisniku, 19. rujna 2008. oko 21 sat u predjelu Stražbenica ispod čeličnog stupa broj 61 dalekovoda između Kraljevca i Makarske. Nošen jakim vjetrom proširio se prema Makarskoj, od Zelenke do Veprica, te naseljenog mjesta Bast. Taj čelični stup i sva oštećenja na njemu iznimno detaljno su opisana. Sve je i fotografirano, te poslano na vještačenje u Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić”.

Svjedok je vidio i bljesak kraj dalekovoda

Uz to je policija još tijekom očevida utvrdila da je policajac Alen Bajto vidio jak bljesak na predjelu Krvavica-Kuk, nakon čega je došlo do nestanka električne energije i oko 21 sat izbijanja plamena podno stupa dalekovoda broj 61.

Vještaci su pak u siječnju iduće godine završili analizu svih tragova i došli do zaključka da je požar izazvalo iskrenje dalekovoda. U svom nalazu su napisali: “Do požara je najvjerojatnije došlo padanjem užarenih čestica koje nastaju djelovanjem iskrenja odnosno električnog luka uslijed zagrijavanja, taljenja i prekida užeta”.

Dakle, žica dalekovoda je pukla i u svom padu prema tlu njezine iskre izazvale su požar. Vještaci su ocijenili kako do toga nije došlo zbog neodržavanja, već atmosferskih prilika, odnosno udara bure.

Vještaci su analizirali i štetu na imovini

Požar je uništio i Tomaševo skladište. U njemu je, budući da je bio vlasnik građevinskog obrta, imao materijal i alat što ih je koristio za radove na obližnoj kući. Jedan od njegovih radnika na sudu je posvjedočio kako je tu bilo i mješalica za beton, drvene građe, greda, tabli za oplatu, željeznih skela, prikolica…. Koliko je to vrijedilo obračunali su vještaci financijske struke.

“Štitili smo kuće da ih požar ne zahvati. Vjetar je bio jak i nosio je borove šišarke, pa se nije znalo u kojem će se pravcu vatra širiti. Vatrogasci nisu bili prisutni kada je požar prvi put zhvatio skladište. Stigli su pola sata kasnije. Stanje je bilo takvo da je svatko pokušavao spasiti živu glavu”, prisjetio se tih dramatičnih trenutaka Marko Tomaš, sin vlasnika skladišta. I sam Ante Tomaš posvjedočio je kako su pokušali spasiti robu u skladištu dok nisu stigli vatrogasci.

“Oni su čuvali kuće i benzinsku postaju nešto niže od mog skladišta. Mi smo za to vrijeme građevinski materijal pokušali zaštititi vodom iz malih cijevi. Tek kasnije su vatrogasci pronašli hidrant u blizini, ali nisu imali cijevi potrebne za njihovo korištenje”, opisao je.