Beljak i Bulj brane Za dom spremni: 'Ako se bude kažnjavalo s 4000 eura, nastat će rat iz revolta'

Bulj je u emisiji pozdravio sa Za dom spremni

FOTO: Screenshot N1

U Saboru je jučer izbio kaos, bilo je urlanja i vrijeđanja, a u jednom trenutku su se zastupnici Željko Sačić i Krešo Beljak sjurili prema predsjedavajućem Gordanu Jandrokoviću. Svemu je prethodila rasprava o pozdravu Za dom spremni.

Naime, mostovac Miro Bulj prigovorio je što se uvodi drakonska kazna za poziv ZDS, čime se zapravo, tvrdi, kažnjavaju pripadnici Hrvatske obrambene snage (HOS) koji taj pozdrav otvoreno i često koriste. “Hrvatskim braniteljima onemogućujete njihov legitiman pozdrav, ja ga ponavljam – Za dom spremni”, rekao je Bulj.

Mostov Bulj i šef HSS-a Beljak sve su komentirali u večerašnjem Newsnightu na N1. “Meni Gordan Jandroković ne može biti zapovjednik. Jandroković je po zakonima prvi među jednakima koji je sam sebi, zahvaljujući tome što ima komplekse, uzeo ovlasti koje nema, da bude nekakav zapovjednik. To mu je možda neki mokri san”, kazao je Beljak.

‘Dakle, on se preplašio pogleda’

“U kuloarima se poslije pričalo, jer mi imamo suradnike i u HDZ-u, ima i u HDZ-u normalnih ljudi, pa su mi pričali poslije da su mu rekli – pa ne bi te Beljak udario – a on im je odgovorio – niste vidjeli kakav pogled ima. Dakle, on se preplašio pogleda, napunio hlače i otišao van”, dodao je Beljak.

Bulj se osvrnuo na korištenje pozdrava Za dom spremni. Kaže, saborski zastupnici su dobili legitimitet da zastupaju svoje birače.

“Bila je tema kojom se prikriva i uvodi se ZDS kao verbalni delikt s kaznom od 4000 eura, a nisu mogli naći, Plenkovićeva i Pupovčeva Hrvatska kojom upravljaju, drugi model – nego da sankcioniraju kroz prekršaj remećenja javnog reda i mira. Uglavnom je to bilo zbog insignija mojih suboraca koji su ratovali od Dubrovnika do Vukovara. Pozdrav Za dom spremni koji su nosili nema nikakve konotacije u Drugom svjetskom ratu. Ja osuđujem sve totalitarne režime. To je moj stav”.

Bulja: ‘Ja imam obavezu prema tim ljudima’

“Za mene je svet Domovinski rat gdje smo stali jedan uz drugoga. HOS je dio snaga obrane RH. Na insignijama im piše Za dom spremni. Ja bih bio zadnja hulja da ne stanem u zaštitu tih koji su dali svoje živote u HOS-u, čije su obitelji ostale iza njih, a koje se često blati. HOS-ovci su bili na najtežim ratištima. Jedan od zapovjednika je bio moj Sinjanin Ivica Poljak Sokol. Ja imam obavezu prema tim ljudima i njihovoj žrtvi”, kazao je Bulj.

“I osobno sam bio u Domovinskom ratu s tim ljudima u 9. bojnoj HOS-a. Ja nemam problem stati iza toga jer nismo mi vječiti – ni saborski zastupnici ni gradonačelnici. Treba odvojiti ono što želi Jandroković, koji nije bio gdje je trebalo biti kad je bio Domovinski rat, ni on ni svi koji su nastali u inkubatoru Mate Granića i Budimira Lončara na Zrinjevcu. Ja, kao čovjek koji je bio u Domovinskom ratu, iznimno sam ponosan na svoje suborce iz HOS-a i pozdravljam njih kao suborce – Za dom spremni”, dodao je zastupnik Mosta.

Beljak: ‘Ja sam protiv ustašije, ali ovo je kontraproduktivno’

“Ja imam malo drugačije mišljenje”, nadovezao se Beljak.

“Ja sam isto bio u HOS-u. Nisam bio nikakav heroj, nemam se potrebe nikome objašnjavati. Nosio sam oznaku Za dom spremni. Ovo što kaže kolega Bulj djelomično stoji. Ova je tema nažalost otišla predaleko. Pušten je duh iz boce. Sjećam se vremena Franje Tuđmana i Ive Sanadera.

Još za vrijeme Tuđmana, on je lijepo objasnio – gospodo, nikad Hrvatska neće biti priznata ukoliko ćemo imati paravojne formacije, a HOS je to bio u početku, sjećamo se, tu su bila ubojstva međuhrvatska, ali je objasnio ljudima da to Hrvatskoj šteti jer nas to direktno povezuje s nacističkom NDH i ljudi su ga slušali”, kazao je.

“U HOS-u su bili i ljevičari, bio je i Mario Mihaljević. U 1991. se nije razmišljalo o ustaškoj NDH, nego o obrani Hrvatske. Tu smo svi bili jedinstveni i to je najsvjetlija epizoda hrvatske povijesti. Ja ću prvi kritizirati Tuđmana zbog loših stvari koje je napravio, ali ovo je napravio dobro. Ja sam za to da se maknemo od bilo kakve ustašije i antifašista sam, ali zabranjivati ZDS je kontraproduktivno. Petnaest godina nakon rata se taj problem zaboravio, a sada postaje sve više učestala pojava. Ako se bude kažnjavalo sa 4000, to će biti rat iz revolta“, smatra Beljak.