Bivša glavna državna odvjetnica svjedočila je pred Senatom; kaže kako je upozoravala Bijelu kuću da bi Rusi mogli ucjenjivati Flynna

Svjedočenje Sally Yates znatno se razlikovalo od onih Spicera i Priebusa

Sally Yates, bivša američka glavna državna odvjetnica, u ponedjeljak je svjedočila pred senatskim pododborom za pravosuđe, zbog upozorenja kojeg je u siječnju dala Bijeloj kući, vezanim uz tadašnjeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna. Rekla je kako je ranije ove godine upozoravala Bijelu kuću da bi bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost, “Rusi mogli ucjenjivati”. “Vjerovali smo da je general Flynn ugrožen”, rekla je Yates.

Pred odborom je ispričala kako se 26. siječnja sastala sa savjetnikom Bijele kuće, Donaldom McGahnom, kako bi mu rekla da ima informacije prema kojima su izjave koje je iznosio potpredsjednik Mike Pence, zasnovane na razgovorima s gospodinom Flynnom, bile lažne. S njom je na sastanku bio i viši dužnosnik u Ministarstvu pravosuđa. “Nismo bili jedini koji smo ovo znali, da su Rusi također bili upoznati s onom što je general Flynn napravio i da su znali da je lagao potpredsjedniku i drugima”, rekla je Yates.

Iako Yates nije htjela govoriti o klasificiranim detaljima koje se tiču Flynna, pretpostavlja se kako su se informacije s kojima je došla McGahnu odnosile na kontakte između gospodina Flynna i ruskog veleposlanika Sergeja Kisljaka. Upitana vjeruje li da je Flynn lagao američkom potpredsjedniku o kontaktima s Rusima, Yates je ogdovorila kako se čini da je tako. Dodala je i kako su “strana upletanja u američke izbore predstavljaju ozbiljnu prijetnju svim građanima”.

Trump inzistira na temeljitoj istrazi protiv Yates

Yates je, inače, službu glavne državne odvjetnice obnašala svega deset dana; ostala je na toj funkciji nakon odlaska Obame s vlasti, a Donald Trump ju je prvom prilikom planirao smijeniti s dužnosti. Na kraju ju je smijenio nakon što je odbila provesti njegovu naredbu o zabrani ulaska u SAD svim izbjeglicama i državljanima sedam pretežno muslimanskih zemalja. Kad su u javnost izašla izvješća koja navode kako je Flynn bio u kontaktu s ruskim veleposlanikom, ali koje je negirao potpredsjedniku Mikeu Penceu, Trump je zatražio Flynnovu ostavku, tvrdeći da nije bio svjestan kako je Flynn s veleposlanikom pričao o sankcijama Rusiji.

Trump inzistira na temeljitoj istrazi protiv Yates, i vjeruje da je upravo ona zaslužna za širenje informacija o Flynnovim razgovorima s veleposlanikom, koji su trebali biti držani u strogoj tajnosti, zbog nacionalne sigurnosti. “Pitajte Yates, pod zakletvom, zna li kako su te informacije dospjele u novine nedugo nakon što je prigovorila odboru Bijele kuće”, rekao je Trump.

Yates je u svojem svjedočenju pred Senatom dala suprotne informacije od onih koje su dali glasnogovrnik Bijele kuće Sean Spicer i šef osoblja Reince Priebus, koji su htjeli umanjiti ozbiljnost upozorenja koje je Yates uputila McGahnu u vezi Flynnove povezanosti s Rusima, objašnjavajući kako je Yates samo rekla kako “trebaju pripaziti” na Flynna.