Bivši Putinov špijun žestoko kritizira Kremlj: 'Zaboravili su na denacifikaciju Ukrajine, Donbas im je postao jedini cilj'

Nekadašnji ruski vojnik požalio se da Moskva više ne 'propitkuje legitimnost postojanja Ukrajine'

Raste nezadovoljstvo unutar Rusije zbog invazije na Ukrajinu, ali ne među građanima. Nesretni su nacionalisti i pojedinci povezani s vojskom, koji su ljutiti jer smatraju da Kremlj ne čini dovoljno da porazi Ukrajinu, navodi Institut za proučavanje rata. Do frustracije unutar ruskih vojnih krugova dolazi zbog toga što Moskva mijenja ratne ciljeve, stoji u najnovijoj analizi Instituta, američkog think-tanka koji redovito objavljuje izvješća o situaciji u Ukrajini.

Kao primjer ističu Igora Girkina, poznatog kao Strelkov, bivšeg ruskog vojnika i špijuna, koji je oštro osudio jučerašnje izjave Putinovog šefa diplomacije Sergeja Lavrova da je prioritet “specijalne vojne operacije”, kako Kremlj naziva rat u Ukrajini, “oslobođenje” Donbasa. Nekadašnji časnik u ruskoj tajnoj službi FSB-u tvrdi da se Kremlj, usredotočivanjem ofenzive na Donbas, umjesto na cijelu Ukrajinu, odrekao “ideoloških temelja sukoba”.

‘Zaboravili su na denacifikaciju i demilitarizaciju’

Strelkov se, u objavi na aplikaciji Telegram, požalio da ruski dužnosnici više ne propitkuju “legitimnost postojanja Ukrajine” te da su zaboravili na “denacifikaciju” i “demilitarizaciju”, koje je Putin predstavio kao ciljeve invazije, a što od početka rata vjerno ponavljaju ruski dužnosnici i propagandisti.

Bivši ruski špijun optužio je Moskvu da vodi “politiku udovoljavanja” te poručio da prijetnja od ruskog poraza nastavlja rasti. Strelkov je i ranije ustvrdio kako je malo vjerojatno da će ruske snage “osloboditi” Donbas do ljeta, istaknuo je Institut u prijašnjem izvješću, a još je u travnju kritizirao rusku vojsku zbog brojnih neuspjeha.

Strelkov je imao ključnu ulogu u rusko-ukrajinskom sukobu 2014. godine, kada su se pobunili proruski separatisti u Donbasu. Tada je sa svojom postrojbom zauzeo grad Slovjansk, a kasnije je postao i ministar obrane samoprozvane Donjecke narodne republike.

Rusi više ne mogu ideološki opravdavati invaziju

Institut za proučavanje rata ističe kako Strelkovo javno protivljenje predstavlja kontinuirane promjene stavova prema ruskom vodstvu među ruskim vojnim entuzijastima i bivšim pripadnicima oružanih snaga. U analizi navode kako su više puta spominjali da je Moskva umanjivala svoje ciljeve za rat u Ukrajini, jer su od početka invazije ostvarili rijetke pobjede na bojištu dok pritom trpe značajne gubitke.

Zbog tih neuspjeha ruski dužnosnici sve više ne mogu koristiti ideološka opravdanja za invaziju, a nedostatak opipljivih vojnih dobitaka unutar Ukrajine će nastaviti poticati nezadovoljstvo ratom unutar Rusije, zaključuje Institut.