Bivši šef milicije, optužen za ratne zločine, traži izuzeće suca Turudića jer su se, piše, u ratu borili na suprotnim stranama

Pripadnost suca Turudića 127. brigadi sporna je optuženom za ratni zločin

Veljko Stjepanović, 58-godišnjak optužen da je počinio ratni zločin nad zarobljenicima na području Đulovca, gdje je bio zapovjednik Stanice milicije Bijela, danas je zatražio zahtjev za izuzećem Ivana Turudića, suca i predsjednika Županijskog suda u Zagrebu. Ne želi, kaže, da mu sudi čovjek protiv kojeg se u Domovinskom ratu borio.

Naime, napodručju Đulovca tijekom Domovinskog rata kao pripadnik virovitičke 127. brigade u borbama je sudjelovao i aktualni predsjednik zagrebačkog Županijskog suda koji bi trebao voditi sudski proces protiv Stjepanovića. Zbog toga je optuženi tražio njegovo izuzeće – i kao suca i kao predsjednika suda.

Kako je objasnio Stjepanovićev odvjetnik Anto Nobilo, kao bivši pripadnik 127. brigade koja je oslobađala Đulovac, Turudić ne može biti nepristran u rasvjetljavanju zločina što su ih tamo počinile neprijateljske snage.

Sporan mu je sučev odnos prema Domovinskom ratu

“Tijekom tih operacija, 127. brigada izgubila je 17 pripadnika, a kako proizlazi iz dopisa Hvidre djelovala je upravo na pravcima na kojima su se dogodila kaznena djela opisana u optužnici protiv mog klijenta”, objasnio je zahtjev za Turudićevim izuzećem odvjetnik Nobilo.

Dodao je kako je Turudić nedavno dokazao svoju iznimnu senzibiliziranost prema veteranskoj problematici, a posjetio je i šator u kojem se prosvjedovalo pred Ministarstom branitelja u Savskoj cesti.

Osim toga, prije dvije godine Turudić se založio za izmjene Kaznenog zakona kojima bi se zabranilo poricanje Domovinskog rata odnosno da se sankcionira negiranje srpske agresije na Hrvatsku. Stoga Nobilo drži da bi njegova objektivnost u ovom slučaju mogla biti dovedena u pitanje, jer je evidentno da je od svih sudaca Županijskog suda u Zagrebu bio najviše involviran u Domovinski rat.

Teške optužbe protiv bivšeg milicijskog šefa

Budući da je traženo izuzeće Turudića i kao predsjednika suda, o zahtjevu optuženog Veljka Stjepanovića odlučivat će Vrhovni sud Republike Hrvatske. Stjepanoviću su na teret stavljeni zločini koji su se dogodili između kraja kolovoza i kraja prosinca 1991. godine kada su njegovi podređeni hapsili civile na području tadašnjeg Mijokovićeva, danas Đulovca. Dio optužbi što se odnose na Stjepanovića izdvojen je iz veće optužnice protiv 35 okrivljenika koje se povezuje s ubojstvima i nestankom 40 osoba na tom područja krajem 1991. godine.

Tužitelji tvrde kako su, osim milicije, civile privodili i pripadnici teritorijalne obrane koji su ih svakodnevno mučili. Prema optužnici, Stjepanović je, kao zapovjednik stanice, imao mogućnost izdati zapovijed da se uhićeni civili puste na slobodu, no to nije učinio. U optužnici je detaljno opisano nekoliko slučajeva brutalnih mučenja.