Boeing 737 sa 189 osoba srušio se u more u Indoneziji

Na letu je bio 181 putnik, od toga troje djece. Pronađeni su ostaci u moru

Family members of the crashed Indonesian Lion Air JT-610 react at Pangkal Pinang airport, in Bangka Belitung province on October 29, 2018. - An Indonesian Lion Air plane carrying 188 passengers and crew crashed into the sea on October 29, 2018, officials said, moments after it had asked to be allowed to return to Jakarta. (Photo by HADI SUTRISNO / AFP)
FOTO: AFP

Zrakoplov indonezijskoga Lion Aira sa 189 putnika i članova posade srušio se u ponedjeljak u more kod toka Jave, nedugo nakon polijetanja iz glavnog grada Jakarte, priopćila je indonezijska agencija za traganje i spašavanje, a javlja CNN.

Boeing 737 nestao je s radara otprilike 13 minuta nakon uzlijetanja, a novine Straits Times navode da je letio na liniji Jakarta – Palkanpinang na otoku Banka u Indoneziji. Pretpostavlja se da je pao u području zapadne obale otoka Jave. Glasnogovornik zračnih službi izjavio je da se zrakoplov pokušao okrenuti nakon što se izgubio kontakt.

Na listi kompanija kojima su zabranjeni letovi u EU

Vlasti su pronašle ostatke aviona u moru, u tijeku je istraga i potraga za eventualnim preživjelim osobama. Na letu je bio 181 putnik, uključujući i troje djece, od toga dvije bebe. U avionu se također nalazilo najmanje 20 vladinih dužnosnika, uglavnom zaposlenika ministarstva financija, piše BBC.

Lion Air najveća je privatna aviokompanija iz Indonezije koja operira na 126 aerodroma u Indoneziji, Singapuru, Vijetnamu, Maleziji i Saudijskoj Arabiji. Zajedno s tvrtkom-kćeri Wings Air, Lion Air nalazi se na listi kompanija kojima su zabranjeni letovi na području Europske unije.

Uzrok pada tehnička greška, još se ne zna kakva

Edward Sirait, predsjednik Lion Aira, izjavio je da se avion srušio zbog tehničke greške. Avion je dobio dopuštenje za polijetanje, nakon kojeg je letio u skladu s procedurom, rekao je. Sirait nije precizirao o kojem se tehničkom problemu radi. Nadodao je da se radilo o novijem modelu, Boeingu 737 MAX 8. Kompanija u floti ima 11 takvih modela, koji do sada nisu imali nikakvih problema. Za sada ne planiraju prizemljiti svoju flotu Boeing 737 MAX 8 aviona.

Čelnik indonezijskog odbora za sigurnost prometa rekao je da ne može potvrditi koji je bio uzrok nesreće, za što će se morati čekati dok se ne dođe do crnih kutija iz zrakoplova. “Zrakoplov je moderan, prenose se podaci iz aviona, i njih ćemo pregledati. Ali najvažnija je crna kutija”, rekao je Soerjanto Tjahjono.