Boras, usput, agresivno tuži i novinare; tjednima pokušavamo saznati koliko Sveučilište troši na to, ne žele reći

Telegram je nedavno, pozivajući se na pravo na pristup informacijama, Sveučilište prijavio Povjerenici za informiranje

Sveučilište u Zagrebu tužilo je, dakle, svog studenta, što je uistinu legendarno, no bila bi šteta propustiti još neke recentne poteze aktualne uprave. Rektoru Borasu, rekli bismo, dopadaju se tužbe. Prema neslužbenim informacijama do kojih smo došli u neformalnim razgovorima s kolegama iz drugih redakcija, ta se sklonost intenzivirala posljednjih mjeseci, kako se približava rektorski reizbor.

Ako medije ne pratite baš pasionirano, vjerojatno su vam promakli demantiji koje Sveučilište masovno šalje na tekstove koji im ne idu u prilog. Jedan od zabavnijih je, recimo, ovaj primjer na srednjoj.hr. Telegram je u posljednje vrijeme od Sveučilišta zaprimio i jednu tužbu – zbog autorskog komentara – te jednu prijavu Vijeću časti HND-a – zbog teksta u kojem smo prenijeli izjave predstavnika studentskog vijeća Hrvatskih studija. Pokušali smo pritom dobiti i drugu stranu, no pročelnik Hrvatskih studija nije odgovarao na naše pozive prije objave teksta, niti nam se naknadno javio.

Autora teksta, Telegramovog novinara Jerka Mihaljevića, HND-u međutim nisu prijavili Hrvatski studiji, koji se spominju u tekstu, nego Sveučilište u Zagrebu, zastupano po odvjetničkom društvu Mihočević&Bajs. Osim prijava HND-u, isto odvjetničko društvo redovito šalje demantije i tužbe redakcijama, a u ime Sveučilišta podigli su i tri ustavne tužbe. Telegram je stoga prije nekoliko tjedana, pozivajući se na pravo na pristup informacijama, poslao upit Sveučilištu; zanimale su nas osnovne informacije, prvenstveno, koliko troše na usluge spomenutog društva.

Poslovna tajna čije bi otkrivanje naštetilo procesima

No, 23. studenoga primili smo rješenje kojim je naš zahtjev odbijen. Pozvali su se na poslovnu tajnu, a Sveučilište je pritom, kako stoji u dopisu, procijenilo da u konkretnom slučaju potreba zaštite prava prevladava nad javnim interesom. Smatraju, nadalje, kako bi objavljivanje njihovih odvjetničkih troškova onemogućilo učinkovito, neovisno i nepristrano vođenje sudskog, upravnog ili drugog pravno uređenog postupka, sudske odluke ili kazne. Telegram se na ovo rješenje žalio Povjerenici za informiranje i njezinu ćemo odluku, u svakom slučaju, objaviti čim nam stigne.

Sličan postupak, usput, prolazi i Grad Zagreb. Povjerenica je gradskoj upravi prošli mjesec naložila da objavi podatke o specificiranim milijunskim troškovima za odvjetnike i taj je slučaj trenutačno na Upravnom sudu. Kod Sveučilišta u Zagrebu situacija je još kompliciranija, s obzirom na to da oni, dakle, smatraju kako nisu dužni izvijestiti javnost ni o ukupnim svotama koje troše na odvjetničke usluge.

Sveučilišta u Zagrebu i Splitu jedinstvena su uostalom i prema tome što izdavačima plaćaju dva milijuna kuna godišnje da bi se promovirala u dnevnim novinama. Legendarne priloge Universitas često koriste da bi se obračunavali s neistomišljenicima, uglavnom opet novinarima drugih medija. Odnosno, obračunavaju se sa svime što im ne ide u prilog; recimo, Šangajskom listom najboljih fakulteta.