Braća Mamić su ukrala 90 milijuna kuna i još 8 najvažnijih stvari iz sinoć objavljenih USKOK-ovih dokumenata

Radi se o kaznenim djelima zlouporabe položaja i ovlasti, davanja mita...

03.07.2015., Moravske Toplice, Slovenija - Nakon sastanka s odvjetnikom Prodanovicem, Zdravko Mamic porucio je medijima da se u Hrvatsku vraca u nedjelju. Photo: Marko Jurinec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

USKOK je jučer donio rješenje o provođenju istrage u slučaju Mamić te objavio priopćenje, a mi vam donosimo najvažnije točke.

1. Tko je optužen?

U priopćenju nisu navedena imena okrivljenika, ali se slijedom godina rođenja može zaključiti da je prvookrivljeni porezni inspektor Milan Pernar, drugookrivljeni je Zdravko Mamić, trećeokrivljeni je Zoran Mamić, a četvrtookrivljeni Damir Vrbanović. (na fotografiji gore, snimljen sinoć na izlasku s ispitivanja u prostorijama USKOK-a).

Podsjetimo, Vrbanović je prenoćio u prostorijama PN USKOK-a na zagrebačkim Oranicama, a danas će pred suca istrage. Ne zna se hoće li USKOK za njega zatražiti određivanje istražnog zatvora. Mamići su, usprkos ranijim najavama, ipak odlučili ostati u Sloveniji.

2. Koja kaznena djela su u pitanju?

Istraga se provodi zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, davanja i primanja mita, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, utaje poreza ili carine, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti te pomaganja u utaji poreza ili carine.

3. O kolikim se ukupnim svotama radi?

Zdravku Mamiću i članovima njegove obitelji pribavljena je nepripadna imovinska korist u iznosu od najmanje 52 milijuna kuna, a Zoranu Mamiću u iznosu od najmanje 38,1 milijun kuna. NK Dinamo je oštećen za najmanje 117,8 milijuna kuna, a državni proračun za najmanje 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.

4. Kako je Mamić mlađi izbjegao porez?

Porezni inspektor Pernar osumnjičen je da, tijekom poreznog nadzora poslovanja Zorana Mamića 2009., 2010. i 2011. godine, upravo na zahtjev mlađeg Mamića, koji mu je obećao i mito, nije napravio sve potrebno kako bi utvrdio porijeklo njegovog novca. Umjesto toga 16. srpnja 2012. godine sastavio je zapisnik o obavljenom poreznom nadzoru i zaključak kojim se obustavlja daljnji postupak. Na taj je način Zoranu Mamiću omogućio neplaćanje poreza na dohodak, te prireza za 2011. godinu u iznosu od 12,2 milijuna kuna. Za isti iznos oštećen je državni proračun.

5. Kako je završio drugi pokušaj?

Slično se ponovilo i tijekom veljače 2015. godine, kad je Zoran Mamić obećao Pernaru, nakon što su nadležne službe utvrdile da je dužan platiti porez i pripadajuće kamate u iznosu nešto većem od milijun kuna, da će mu isplatiti novčanu naknadu ako mu umanji obveze PDV-a, poreza na dobit te kamate utvrđene tijekom poreznog nadzora. Pernar je to i učinio i Mamiću progledao kroz prste za oko 900 tisuća kuna. I dok je on svoje mito pospremio u džep, voditeljica porezne ispostave Sesvete uvidom u taj predmet uočila je nepravilnost i poništila Pernarovo rješenje.

6. Kako je u sve upleten Mamić stariji?

Veza sa Zdravkom Mamićem povučena je temeljem posudbi što ih je NK Dinamo davao Zoranu Mamiću (ukupno oko 24 milijuna kuna), za što je mlađi Mamić trebao platiti predujam poreza na drugi dohodak i prirez. No, Zdravko Mamić i Damir Vrbanović, koji je tada bio glavni direktor i član Uprave NK Dinamo, tijekom veljače i ožujka 2011. godine, u dogovoru sa Zoranom Mamićem, odlučili su na teret Dinama osigurati mlađem Mamiću sredstva za vraćanje tih posudbi.

7. Na koji način je prevara izvedena?

Zdravko Mamić u ime NK Dinamo u banci podnio zahtjev za kredit u iznosu od 4,4 milijuna eura, koji je odobren i 7. ožujka 2011. doznačen na račun Dinama. Nakon toga je, kako bi se prikrila stvarna namjena kredita, sačinjen aneks ugovora o profesionalnom igranju što ga je potpisao Vrbanović, a tim je ugovorom bez ikakvih osnova utvrđeno pravo jednog nogometaša na isplatu 50 posto budućeg transfera iako su svi znali da je taj nogometaš potpisao Zapisnik o raskidu ugovora kojim je potvrdio da nema nikakvih potraživanja prema NK Dinamu.

Zdravko Mamić je još istog dana naložio plaćanje 25,89 milijuna kuna s računa NK Dinamo na račun nogometaša, čime je za klub nastala obveza plaćanja predujma poreza i prireza u iznosu od 5,49 milijuna kuna, što je plaćeno iz tog kredita. Nogometaš je nakon toga, po Mamićevom naputku, 25,89 milijuna kuna istog dana proslijedio na račun njegovog brata Zorana, koji je pak odmah iznos od 24 milijuna kuna proslijedio na račun NK Dinama. Tako je vraćena ranija pozajmica, a ostatak novca Mamić je zadržao.

8. Kako je još profitirala obitelj Mamić?

Zdravko Mamić je od rujna 2009. do listopada 2011. godine, u namjeri da sebi i članovima svoje obitelji pribavi znatnu nepripadnu imovinsku korist, nalagao isplate s računa NK Dinamo na račun jednog nogometaša. Isplaćeno je tako ukupno 81,1 milijun kuna, čime je za NK Dinamo nastala neosnovana obveza plaćanja predujma poreza i prireza na drugi dohodak od 14,2 milijuna kuna. Potom je nogometaš, ponovno po uputama Zdravka Mamića, podigao ukupno 52 milijuna kuna te ih predao Mamiću i članovima njegove obitelji.

9. Što su napravili da sakriju vlastitu korist?

Kako bi se ovo nezakonito kolanje novca sakrilo, odnosno da se opravdaju isplate, Zdravko Mamić ih je utemeljio na aneksu ugovora o profesionalnom igranju, kojim se neosnovano utvrđuje pravo tog nogometaša na isplatu 50 posto budućeg transfera. Aneks je potpisao sam Mamić, kao izvršni direktor NK Dinamo, iako je znao da je nogometaš potpisao Zapisnik o raskidu ugovora kojim je potvrdio da nema nikakvih potraživanja prema klubu. Time je sebi i svojoj obitelji lako zaradio 52 milijuna kuna, dok je klub oštećen za 81,1 milijun kuna, sumnjaju istražitelji, koji ne navode imena igrača, no doznajemo da se radi o Luki Modriću i Dejanu Lovrenu.