Nekad je nužno odabrati stranu

BRITANIJA IZLAZI IZ EUROPSKE UNIJE; DAVID CAMERON PODNIO OSTAVKU; ŠKOTSKA TRAŽI NOVI REFERENDUM

Opcija izlaska iz EU na referendumu je pobijedila s 52 posto glasova

Global financial markets plunged on Friday as results from the UK Brexit  referendum showed a near 52-48 percent split for leaving a bloc it joined more than 40 years ago. The pound fell as much as 10 percent against the dollar to levels last seen in 1985, on fears the decision could hit investment in the world's fifth-largest economy, threaten London's role as a global financial capital and usher in months of political uncertainty. World stocks headed for one of the biggest slumps on record, and billions of dollars were wiped off the value of European companies. Britain's big banks took a $130 billion battering, with Lloyds and Barclays falling as much as 30 percent. Traders react to the fast moving Euro results at ETX Capital in the City of London this morning. 24th June 2016., Image: 292226059, License: Rights-managed, Restrictions: WORLDWIDE RIGHTS AVAILABLE. End users shall not licence, sell, transmit, or otherwise distribute any photographs represented by eyevine, to any third party., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Eyevine
FOTO: Profimedia, Eyevine

13:51: Vođa laburista Jeremy Corbyn također će se naći u borbi za političku budućnost, javlja The Guardian, nakon što su zastupnici laburista zatražili glasanje o nepovjerenju. Zastupnica Margaret Hodge kazala je da je Corbyn bio vrlo suzdržan u potpori Europskoj uniji, te da pristaše laburista zapravo nisu imali pojma je li stranka za ili protiv.


13:42 – Britanski premijer David Cameron odlazi u velikoj sramoti, samo godinu dana nakon velikog trijumfa, piše naš Filip Raunić.


13:30Nicola Sturgeon, prva ministrica Škotske, kazala je kako je novi referendum o neovisnosti “vrlo vjerojatan”, nakon rezultata britanskog referenduma o EU. Sturgeon je rekla da želi istražiti sve opcije kako bi Škotska ostala u EU, a s njom se, kaže, slaže Sadiq Khan, gradonačelnik Londona.


Britanija je na referendumu glasala za izlazak iz Europske unije, što je povijesna odluka koja će uzdrmati cijeli kontinent i Zapadnu Europu. Nakon svih obrađenih glasova, opcija odlaska pobijedila je s 52 posto prema 48 posto, odnosno 17,4 milijuna glasova prema 16,1 milijuna.

Vrijednost britanske funte dramatično je pala nakon što su financijska tržišta shvatila da Britanija odlazi iz Europske unije. Sve vodeće britanske televizije, od BBC-a do Skya, kazale su kako je po obrađenim listićima jasno da će pobijediti pristaše izlasaka.

Britanski premijer David Cameron podnio je ostavku odmah nakon rezultata referenduma. Cameron je bio prisiljen raspisati refrendum radi unutarnjih sukoba u vlastitoj Konzervativnoj stranci, čije desno krilo je bilo za izlazak iz Europske unije. Sam Cameron borio se za ostanak.

Bivši gradonačelnik Londona Boris Johnson pohvalio je Cameronovu odluku da da ostavku nazvavši ga ‘hrabrim i principijelnim čovjekom.’ Zahvalio se Cameronu i što je omogućio održavanje referenduma. Johnson kaže da je to bilo ‘pravedno i neizbježno.’ Kaže da se radi o pravu ljudi da biraju ljude koji donose ključne odluke u njihovom životu.

“Odlučili su glasati za to da ponovno preuzmu kontrolu,” rekao je Johnson, prenosi Guardian.

Udarac za Europsku uniju

Britanija će postati prva članica koja će otići iz europskog bloka od 28 zemalja, što bi, kao što je Telegram pisao, moglo ozbiljno uzdrmati ostatak Europske unije koja se od 2008. bori s posljedicama financijske i gospodarske krize, ojačanom Rusijom i problemom izbjeglica.

“Usudite se sanjati da zora stiže u neovisno Ujedinjeno Kraljevstvo”, izjavio je Nigel Farage, lider radikalne stranke UKIP (U.K. Independence Party), jedne od onih koje su bile najagresivnije u guranju referenduma. Britanski premijer David Cameron, koji je bio glasni zagovornik ostanka u Europskoj uniji, naciji će se obratiti uskoro.

Glas za izlazak iz Europske unije, piše Financial Times, velika je pobjeda engleskih nacionalista koji također žele izlazak iz Ujedinjenog Kraljevstva. Škotska i Sjeverna irska, piše FT, glasale su za ostanak. “Britanija će narednih deset godina razmišljati o svojoj novoj, smanjenoj ulozi u svijetu, a vjerojatno će doći do rasipanja Ujedinjenog Kraljevstva”, pišu.

Novinar Financial Timesa Malcom Moore kaže kako su predstavnici agencije S&P potvrdili kako će Britanija izgubiti AAA kreditni rejting.

Najave exita iz drugih zemalja

Rezultat je ozbiljna katastrofa za Europsku uniju, piše New York Times. Postavljaju se pitanja o dugoročnoj održivosti zajednice, njenog smisla, smjera i budućnosti. “Gubitak Britanije ogroman je udarac za vjerodostojnost bloka koji se bori sa sporim rastom, visokom nezaposlenošću i velikim priljevom izbjeglica”, piše NYT.

Radikalni političari iz drugih zemalja, poput Geerta Wildersa iz Nizozemske i Marine Le Pen iz Francuske, odmah su na Twitteru kazali kako će u svojim zemljama pokrenuti slične inicijative.

https://twitter.com/intlspectator/status/746213631398813696