Britanska vlada odustala od smanjenja poreza na bogate, mjere čija je najava srušila funtu, a umalo i Liz Truss

Do zaokreta je došlo nakon burnih reakcija među konzervativcima

(FILES) In this file photo taken on September 23, 2022 Britain's Prime Minister Liz Truss walks out of Number 10 Downing Street on her way to the House of Commons for the government's anti-inflation budget plan in London. - UK Prime Minister Liz Truss on September 29, 2022 defended her tax cuts policy, despite it triggering market turmoil and forcing a Bank of England intervention to prevent "material risk" to the economy. "We had to take urgent action to get our economy growing, get Britain moving, and also deal with inflation," she told local station BBC Radio Leeds in her first comments since Friday's mini-budget. (Photo by Daniel LEAL / AFP)
FOTO: AFP

Britanska vlada nakon burnih reakcija u vladajućoj Konzervativnoj stranci odustaje od predloženog ukidanja najviše stope poreza na dohodak za one koji najviše zarađuju, prenose u ponedjeljak britanski mediji.

Ministar financija Kwasi Kwarteng objavio je da vlada odustaje od rezanja poreza za najbogatije i poručio da time pokazuje da razumije i sluša svoje građane te da ne misli podnijeti ostavku, prenose agencije. “Nećemo ukidati poreznu stopu od 45 posto. Shvatili smo, poslušali smo”, objavio je Kwarteng u izjavi na Twitteru, a prenosi Reuters.

Slom vrijednosti funte

Kwarteng je u rujnu izazvao šok na tržištima kada je u mini proračunu u sklopu “plana rasta” koji će se financirati golemim državnim zaduživanjem, najavio smanjenje poreza uključujući najvišu stopu poreza na dohodak od 45 posto. Sama najava mjere dovela je i do potopa funte. “To će nam omogućiti da se usredotočimo na provedbu glavnih elemenata našeg plana rasta. Ponajprije na ograničenje cijena energije”, rekao je ministar Kwarteng objašnjavajući odustanak od mjere, kako prenosi agencija AFP.

Liz Truss, koja je početkom rujna postala premijerk,a i Kwarteng objavili su 23. rujna veliki plan pomoći u sektoru energije za kućanstva, a uz to su objavili velika smanjenja poreza. Posebno je bila napadnuta njihova odluka o rezanju poreza najbogatijima zbog čega su ih kritizirali da favoriziraju bogate u vrijeme rasta troškova u Ujedinjenom Kraljevstvu. Engleska banka intervenirala je hitno prošli tjedan programom od 65 milijardi funta kako bi stabilizirala tečaj koji je prijetio propašću mirovinskih fondova.

Vlada je ostala vjerna toj politici, čak i nakon što je ona potaknula pad vrijednosti funte i državnih obveznica, piše BBC. No nekoliko je zastupnika na godišnjoj konferenciji Konzervativne stranke koja je započela u nedjelju intenziviralo protivljenje toj mjeri. U nedjelju je bivši ministar Michael Gove, nagovijestio da bi mogao glasati protiv smanjenja poreza za bogate.

Uvjeren u ispravnost plana

Na pitanje BBC-a razmišlja li o ostavci, ministar financija odlučno je odbacio takvu mogućost. Mediji pišu da je Kwarteng prije konzervativnog pritiska planirao na konferenciji u ponedjeljak objaviti da vlada “mora ustrajati na tome” i bio je uvjeren da je plan ispravan. Kwarteng je rekao da će svoje planove financiranja u cijelosti iznijeti 23. studenog u punoj fiskalnoj izjavi (full fiscal statement).

Odluka o odustajanju od dijelova financijskog plana stvara golem pritisak za premijerku i njezina ministra ni mjesec dana od preuzimanja dužnosti. Velika Britanija imala je četiri premijera u proteklih šest politički turbulentnih godina. Truss (47), bivša ministrica vanjskih poslova koja je preuzela dužnost 6. rujna pobijedivši na unutarstranačkim izborima svoje Konzervativne stranke, priznala je u nedjelju da je trebala “bolje pripremiti” teren za gospodarski plan.

Funta se snažno oporavila u odnosu na dolar nakon Kwartengove objave.