Vijećnici u Slavonskom Brodu dat će mišljenje o imenovanju šefa policije. To bi bilo OK, da nije imenovan prije 2 mjeseca

Županijska skupština mora dati mišljenje, a ministar je već odlučio

FOTO: Pixsell

Pero Ćosić (HDZ), predsjednik Županijske skupštine Brodsko-posavske županije na dnevni red današnje sjednice stavio je i točku dnevnog reda koja glasi: davanje mišljenja na imenovanje načelnika Policijske uprave Brodsko-posavske. Zakonom o policiji (članak 61. stavak 2.), naime, propisano je da načelnika policijske uprave imenuje ministar unutarnjih poslova, no isti taj zakon nalaže glavnom ravnatelju policije, da prije imenovanja načelnika, zatraži mišljenje nadležne županijske skupštine.

No, načelnik Policijske uprave Brodsko-posavske, Antun Valić – o čijem će imenovanju danas raspravljati vijećnici – postavljen je na tu dužnost već prije gotovo dva mjeseca, 20. rujna! Bez obzira na to, Pero Ćosić, inače i saborski zastupnik HDZ-a, te predsjednik Županijskog odbora te stranke, na dnevni red današnje sjednice uvrstio je i tu točku, bez obzira što je posve besmislena.

15. rujna zatražili mišljenje, 18. rujna predstavili Valića

Glavni ravnatelj policije Nikola Milina, baš kao što zakon naleže, uputio je u petak 15. rujna Županijskoj skupštini Brodsko-posavske županije dopis u kojem traži mišljenje za imenovanje načelnika PU brodsko-posavske.

No, dopis je u Županiju Brodsko-posavsku stigao u ponedjeljak 18. rujna, a dva dana kasnije zamjenik glavnog ravnatelja policije Željko Prša već je pohitao iz Zagreba u Slavonski Brod da javnosti predstavi kako je Antun Valić, odlukom ministra Davora Božinovića, imenovan novim načelnikom tamošnje policije. Naravno, bez ikakvog prethodnog mišljenja Županijske skupštine, što je procedura predviđena Zakonom o policiji.

Mišljenje je trebalo tražiti znatno ranije, i to se zna

Nikoli Milini, glavnom ravnatelju policije, vjerojatno je jasno da postoji i procedura o sazivanju sjednice Županijske skupštine, te da je mišljenje trebalo zatražiti znatno ranije kako bi ta točka mogla pravodobno biti uvrštena na dnevni red.

Posljednja sjednica Županijske skupštine Brodsko-posavske, prije ove današnje, održana je 11. rujna, dakle samo četiri dana prije nego što je Milina zatražio mišljenje. Svakom je jasno da županijske skupštine ne zasjedaju permanentno kao Hrvatski sabor, već se sastaju desetak puta godišnje. Tako se mišljenje koje je zatražio glavni ravnatelj policije Milina na dnevnom redu Županijske skupštine brodsko-posavske našlo tek danas.

Ionako je malo vjerojatno da će HDZ dati negativno mišljenje

Pero Ćosić, predsjednik Županijske skupštine vijećnicima je 2. studenoga uputio materijal u kojim ih obavještava kako će na današnjoj sjednici imati prilike dati mišljenje o prijedlogu za imenovanje brodskog šefa policije, mada on, kao što smo rekli, svoj posao na toj dužnosti, obavlja još od 20. rujna. No, što bi se dogodilo ako 42 vijećnika Županijske skupštine, odnosno većina njih, danas dâ negativno mišljenje o načelniku policije koji je imenovan bez da ih je prije toga itko išta pitao?

Prvo, to se ne može dogoditi jer većinu u skupštini čine vijećnici HDZ-a, a odluku o tom tko će biti šef policije u Slavonskom Brodu, kako nam je rekao jedan oporbeni vijećnik, donio je tamošnji HDZ. Drugo, i kad bi pukim slučajem većina vijećnika dala negativno mišljenje o novom šefu brodske policije, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović mogao bi hladno odmahnuti rukom, jer on je taj koji postavlja načelnike policijskih uprava, a od županijskih skupština ionako se ne traži suglasnost već samo mišljenje.

Zašto točka naprosto nije povučena s dnevnoga reda?

S obzirom da je zakonska odredba o davanju mišljenja lokalne uprave i samouprave o tome tko će im biti na čelu policije ionako samo puka formalnost – jer da nije tako glavni ravnatelj policije Nikola Milina ne bi tražio mišljenje pet dana prije nego što će Davor Božinović imenovati novog načelnika brodske policije – stvar je dovedena do apsurda, jer su vijećnici stavljeni pred gotov čin.

Do sinoć, kako smo saznali, ta potpuno besmislena točka nije povučena s dnevnoga reda.