Nekad je nužno odabrati stranu

Bruna Esih, koja je ušla u Sabor zahvaljujući Hasanbegoviću i Bujici, još jednom najavila borbu za lustraciju

Nije zadovoljna izborom Nine Obuljen na ministricu kulture

FOTO: Screenshot N1

Bruna Esih, koja je u Sabor izabrana kao nezavisna zastupnica na listi HDZ-a, nakon vrlo uspješne kampanje u kojoj su joj ponajviše pomogli desni mediji poput Bujice i gospodin Zlatko Hasanbegović, danas je za N1 otvoreno kritizirala odluku Andreja Plenkovića da imenuje Ninu Obuljen za ministricu kulture umjesto Hasanbegovića te najavila borbu za lustraciju.

“Moram iskazati svoje nezadovoljstvo određenim odlukama, posebno imenovanjem gospođe Nine Obuljen ministricom kulture. Ne govorim napamet jer mi netko fizički ne odgovara, jer mi se ne sviđa, nego jer postoje određeni podaci o Nini Obuljen. Nazovimo to ‘krimenom’ s kojim se netko treba nositi, a i Zlatko Hasanbegović se trebao nositi s onime što su mediji njemu stavili kao krimen”, kazala je Esih za N1 televiziju te dala svoje razloge zašto je Hasanbegović trebao ostati na čelu resora kulture.

Što joj smeta kod Nine Obuljen

“Ili se moglo razmišljati o trećoj osobi ili na način na koji sam razmišljala ja, a to je da je gospodin Hasanbegović u svojem radu pokazao da je iznimno pošten i da se primio posla s onim stvarima s kojima se zadnjih dvadeset godina nitko nije htio. Dakle s korupcijom i određenim vezama i vezicama, od rodbinskih do ne znam kakvih, i htio je prekinuti tu praksu. Ne vidim ništa loše u takvom radu osim da bismo se svim mogli povesti takvim primjerom”, nahvalila je Esih bivšeg ministra.

Što joj točno smeta kod Obuljen nije precizirala. “Mislim da je bilo dosta novinskih napisa oko toga i ne bih dalje htjela o tome govoriti. Među ostalim je tu i HAVC, stvari su još uvijek nejasne. Moglo se i o tome govoriti”, kazala je. Esih još uvijek nije odlučila o čemu će se u Saboru zalagati, ali se vidi, kaže, u brojnim temama. Jedna od njih je pitanje lustracije.

Razgovarala s Plenkovićem o lustraciji?

“Zato što to ziasta nije pitanje prošlosti, nego pitanje budućnosti. Mislim da smo o tome već dosta govorili i mislim da je zaista svima jasno, ali sama riječ nekome ne odgovara. Čak i kada govorimo o suočavanju s prošlošću, malo teže se ljudi prilagođavaju da je to termin koji dolazi iz Europe”, smatra Esih.

Ona će na dnevni red Sabora pokušati staviti i pitanje lustracije, a o tome je, kaže, već razgovarala s premijerom Plenkovićem. “Sigurno će na tom polju biti određenih promjena”, rekla je, ali nije otkrila točan model koga bi i kako lustrirala: “O tome ćemo još vidjeti, postoji mnogo modela na koje se možemo pozvati”.