Budućnost političke scene na kraju će se krojiti prema jednom od ovih 6 scenarija

Izvukli smo sve moguće scenarije buduće vladajuće većine

26.04.2017., Zagreb -  Hrvatska udruga poslodavaca i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenkovic odrzali su radni rucak u hotelu Antunovic. 
Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade sasvim je smireno, u svom stilu, objavio kako smjenjuje tri ministra iz kvote Mosta. Nešto kasnije, na press konferenciji Plenković je kazao kako apsolutno ima parlamentarnu većinu. Na ponovljeno pitanje novinara ima li je u ovom trenutku, a ne kao perspektivu i rezultat nekih budućih pregovora, odgovorio potvrdno.

Izvukli smo sve moguće kombinacije nakon razrješenja ministara pravosuđa Ante Šprlje, unutarnjih poslova Vlaha Orepića i okoliša i energetike Slavena Dobrovića. Ravnali smo se prema broju zastupnika u pojedninim klubovima, a klubu HDZ-a smo oduzeli jedan mandat s obzirom da je Bruna Esih najavila kako neće glasati za novu. Za većinu u Saboru potrebno je podrška 76 zastupnika. Izvjesno je kako će se prema jednoj od ovih opcija sastaviti buduća hrvatska vlast.

1. Većina HDZ-a bez HNS-a

HDZ (57) + HSLS, HDS, HDSSB (4) + Manjine (8) + Stranka rada i solidarnosti, Reformista (2) + Glasnović + Lacković + Promijenimo Hrvatsku (3) – 76 zastupnika

Moguće je kako će se još neki zastupnici iz Kluba HDZ-a voditi primjerom Brune Esih. Tada bi se u ovu, ionako nategnutu kombinaciju, morale uključiti još neke stranke. Bez Mosta, HNS-a, HSS-a i SDP-a Plenković zaista može formirati većinu, ali bi ona bila prilično tanka.

2. Većina HDZ-a s HNS-om

HDZ (57) + HNS, HSU (10) + Manjine (8) + Bandić, reformisti (2) – 77 zastupnika

Koalicija s HNS-om za Plenkovića i HDZ bila bi nešto lakša varijanta. Ovoj bi se brojci mogli pridružiti neki od zastupnika nabrojanih u prvoj točci, pa bi tako saborska većina bila nešto veća, a onda i Vlada u komfornijoj situaciji. No, predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak odbacio je takva nagađanja i kazao kako neće ići u Vladu s HDZ-om na današnjoj pressici. Vrdoljak, je međutim, kazao i “ako Plenković ima ideju o vladi nacionalnog jedinstva u kratkom roku, ja ću biti spreman sjesti za stol”. Čini se kako si je tako ostavio otvoren određeni manevarski prostor.

3. Novi izbori

Scenarij u kojem bi potez premijera Plenkovića doveo do novih izbora, kako sada stvari stoje ne bi bio poguban za njegovu stranku. Dapače, HDZ uvjerljivo vodi prema anketama s desetak posto podrške ispred SDP-a. Pitanje bi bilo samo – s kim koalirati nakon tih novih izbora, ponovno s Mostom ili tražiti koalicijskog partnera u nekih strankama koje su bliže ljevici. U tom kontekstu zanimljiva je izjava glavnog tajnika stranke Gordana Jandrokovića koji je nedavno na jednom stranačkom skupu kazao kako će “ako Most prijeđe crtu, ići na parlamentarne izbore za Sabor. U tom slučaju HDZ neće i po treći put koalirati s Mostom, nego će rješenje tražiti u suradnji sa strankama lijeve opcije”. Njegove riječi sa skupa prenio je Novi list.

4. Manjinska Vlada

Manjinsku Vladu činio bi HDZ, ali bez većine u Saboru. To bi značilo kako bi oporba Plenkoviću dala tehničku podršku, odnosno, saborska većina davala bi podršku Vladi ovisno o pojedinom zakonu. Ova bi opcija vjerojatno značila samo odgađanje prijevremenih izbora.

5. Velika koalicija

HDZ (57) + SDP (37) + HNS (10) + manjine (8) – 112 zastupnika

Velika koalicija značila bi po prvi puta u hrvatskoj političkoj povijesti zajedničku Vladu HDZ-a i SDP-a. Ona bi se mogla dogoditi i prije izbora, preslagivanjem, ali ne bi trebalo isključiti niti nakon eventualnih prijevremenih izbora. Šef SDP-a Davor Bernardić danas je kazao kako je SDP spreman preuzeti odgovornost. “Pokažite parlamentarnu većinu ili raspišite nove izbore. Hrvatska ne smije biti taocem jednog čovjeka”, rekao je Bernardić. Plenković veliku koaliciju ne isključuje, na pitanje postoji li takva mogućnost kazao je kako će “razgovarati sa svim partnerima”.

6. Vlada bez HDZ-a

SDP (37) + Most (15) + HNS (10) + IDS (3) + HSS (5) + manjine (8) – 78 zastupnika

Saborsku većinu i novu Vladu moglo bi se teoretski oformiti i bez HDZ-a. Tu je varijantu prvo spomenuo šef HSS-a Krešo Beljak koji je kazao kako trenutno u Saboru postoji jasna većina bez HDZ-a, te kako bi trebalo formirati novu Vladu.