Čak petnaest farmaceutskih tvrtki intenzivno radi na cjepivu protiv zika virusa, ali liječnici nisu optimistični

Cjepivo za prevenciju će biti dostupno tek za najmanje 18 mjeseci

(FILES) This file photo taken on February 03, 2016 shows Aedes aegypti mosquitos are photographed in a laboratory at the University of El Salvador, in San Salvador.
US President Barack Obama will ask Congress for more than $1.8 billion in emergency funding to tackle the fast-spreading Zika virus both at home and abroad, the White House said February 8, 2016. The administration will submit the request "shortly," the White House said in a statement that did not specify a timeframe.
 / AFP / Marvin RECINOS
FOTO: AFP

Do široke upotrebe cjepiva protiv Zika virusa doći će tek za najmanje 18 mjeseci, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija WHO, prenosi AFP.

Do otkrića je li virus povezan s dva teža oboljenja, liječnici bi trebali doći nešto prije, za nekoliko tjedana.

Otprilike 15 farmaceutskih tvrtki i grupa intenzivno radi na tome da se nađe cjepivo koje će spriječiti daljnji razvoj virusa koji se širi nevjerojatnom brzinom.

Dvije firme blizu otkrića efikasnog cjepiva

Zamjenica ravnatelja WHO-a Marie-Paule Kieny rekla je kako trenutno postoje dvije vrsta cjepiva koji najviše obećavaju, jednoga je razvio američki Nacionalni institut za zdravlje, a drugoga tvrtka Bharat biotehnologija, sa sjedištem u Indiji.

“Unatoč tim ohrabrujućim vijestima, potrebno je najmanje 18 mjeseci da dođe do širih upotreba cjepiva.”

Kieny je rekla da će kroz nekoliko tjedana, točnije 4 do 8, utvrditi uzrokuje li Zika mikrocefaliju i teški neurološki poremećaj koji se zove Guillain-Barre sindrom.

Može doći do smrti

Dok većina ljudi zaraženih Zika virusom imaju samo blage simptome, pojavila se mogućnost da je virus povezan i s dva teža zdravstvena stanja. Jedno je mikrocefalija koja može uzrokovati rađanje beba s abnormalno malim glavama i mozgovima, a druga sindrom Guillain-Barre koji može uzrokovati paralizu ili čak smrt.

Zika se počela širiti iz Brazila i zemalja Latinske Amerike a sve je više slučajeva i u Europi gdje su zaraženi pacijenti koji su se vratili s putovanja iz zemalja Latinske Amerike.