Čak 30 tisuća ljudi blokirano je na granici Sirije s Turskom, Angela Merkel kaže da je šokirana njihovim patnjama

Turska ne može sama zbrinuti te ljude, rekao je Davutoglu nakon sastanka s Merkel

A Syrian child cries as Syrians fleeing the northern embattled city of Aleppo wait on February 5, 2016 in Bab-Al Salama, next to the city of Azaz near Turkish crossing gate in northern Syria. 
Nearly 40,000 Syrian civilians have fled a regime offensive near Aleppo, a monitor said, as Turkey warned it was bracing for a wave of tens of thousands of refugees. / AFP / BULENT KILIC
FOTO: AFP

Turska i danas zadržava na svojoj granici više desetaka tisuća civila koji su pobjegli od sukoba sirijske vojske i pobunjenika u Aleppu, usred posjeta Angele Merkel koja je došla pritisnuti tu zemlju da učini više u cilju usporavanja priljeva migranata prema Europi.

Tjedan dana nakon početka ofenzive režima iz Damaska, uz podršku ruskog zrakoplovstva, više od 30.000 osoba čeka već nekoliko dana ispred turskog graničnog prijelaza Oncupinar na hladnoći i u sve “beznadnijim” uvjetima, ističu Liječnici bez granica.

Ako bude trebalo, Turska će otvoriti granice

Pod pritiskom EU da ispuni svoju zadaću prihvata, vlada je dosad odbijala otvoriti svoj teritorij novom valu raseljenih osoba, ali je objavila kako je spremna to učiniti “ako je nužno”. “Ako su na našim vratima i nemaju drugog izbora, zadaća nam je da pustimo našu braću i to ćemo učiniti”, kazao je predsjednik Recep Tayyip Erdogan.

S 2,7 milijuna Sirijaca već na turskom tlu, zamjenik premijera Numan Kurtulmus ocijenio je da je njegova zemlja dosegla “limit kapaciteta” prihvata, ali je istaknuo da će otvoriti vrata izbjeglicama kako ih ne bi “prepustio smrti”.

Na terenu, turske vlasti se zasad trude što bolje smjestiti izbjeglice na samom sirijskom tlu, grade nova šatorska naselja i dostavljaju tone pomoći u hrani i drugim potrepštinama.

Asad želi Aleppo

Strahove izbjeglica koji čekaju na granici dodatno pojačava i činjenica da su snage sirijskog predsjednika Bašara al-Asada okružile Aleppo, u kojem je još oko 32.000 stanovnika. Također, sirijska vojska u velikoj je ofenzivi, u čemu joj pomažu Rusija i Iran, pa je sada stigla na pet kilometara od grada Tal Rafaata, koji je pod kontrolom pobunjenika, što znači da su na oko 25 km od turske granice, rekli su pobunjenici i očevici.

Rusija pojačala bombardiranje Sirije

Milicije koje podupire Iran odigrale su ključnu ulogu na terenu, dok su ruski zrakoplovi pojačali zračne udare, što je omogućilo vojsci povratak na strateško sjeverno područje prvi put u više od dvije godine. “Ne samo da gubimo teritorij nego je naše cijelo postojanje sada ugroženo”, rekao je Abdul Rahim al-Najdavi iz pobunjeničke skupine Liva al-Tavhid.

Napad na Aleppo na sjeveru zemlje natjerao je desetke tisuća stanovnika u bijeg prema Turskoj, a u posljednja dva dana pojačalo se rusko bombardiranje područja sjeverozapadno od Aleppa.

Turska ne može sama

Turska ne može sama zbrinuti sirijske izbjeglice, rekao je premijer Ahmet Davutoglu te s njemačkom kancelarkom Merkel pozvao na stvaranje sigurnih putova do Europe i veću ulogu NATO-a u borbi protiv krijumčara ljudima. “Nitko ne bi smio misliti da Turska koja prihvaća izbjeglice mora sama nositi teret tog prihvata”, rekao je Davutoglu novinarima nakon razgovora u Ankari s njemačkom kancelarkom.

Kancelarka Merkel rekla je da je zapanjena patnjom sirijskih civila blokiranih na sirijsko-turskoj granici i upozorila na bombardiranja Aleppa, posebice ruske vojske koja uz postrojbe sirijskog predsjednika Bašara al-Asada bombardira taj drugi najveći grad Sirije.

“Kao i uvijek pomoći ćemo sirijskoj braći i prihvatiti ih kada to bude potrebno”, dodao je šef islamsko-konzervativne vlade i ponovio obećanje predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana od subote.

Zajednička akcija Frontexa i turske obalne straže

Rekao je i da je s kancelarkom Merkel dogovorio bolju suradnju protiv krijumčara ljudima te olakšanje rada europske agencije Frontex. Ankara i Bruxelles su krajem studenoga potpisali akcijski plan europske pomoći od 3 milijarde eura turskim vlastima u zamjenu za njihovu bolju kontrolu granica i za borbu protiv krijumčara ljudima.

Kancelarka Merkel je rekla da oni žele osigurati siguran i legalan put za izbjeglice. “Želimo osigurati siguran put, leaglni put za izbjeglice”, rekla je Merkel i dodala da NATO-ovi ministri razmatraju korake uključivanja vojnog saveza.

U nastojanju zaustavljanja ilegalne imigracije, kancelarka i turski premijer su rekli da planiraju zajedničku operaciju Frontexa i turske obalne straže.