Carla Del Ponte kaže da UN-ovo povjerenstvo o Siriji ima dosta dokaza da Assada osudi za ratne zločine, ali to nitko ne želi napraviti

Prošli tjedan je i najavila ostavku jer Vijeće sigurnosti ništa ne radi

(FILES) This file photo taken on August 27, 2014 shows member of the United Nations (UN) Commission of Inquiry on Syria, former UN prosecutor Carla del Ponte of Switzerland, reacts during a press conference at United Nations offices in Geneva.
Former UN prosecutor and war crime specialist Carla del Ponte of Switzerland will quit her position as member of the United Nations (UN) Commission of Inquiry on Syria, which "never obtained anything", she told the Swiss newspaper Blick on August 6, 2017. / AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI
FOTO: AFP

UN-ovo istražno povjerenstvo o Siriji prikupilo je dovoljno dokaza da se sirijskog predsjednika Bašara al-Assada osudi za ratne zločine, rekla je u nedjelju članica povjerenstva Carla del Ponte. Del Ponte (70), koja je kazneno gonila odgovorne za ratne zločine u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji, najavila je prošli tjedan da se povlači s te dužnosti.

Razlog je taj što, kaže, što Vijeće sigurnosti UN-a nije spremno utemeljiti poseban sud za ratne zločine počinjenje u Siriji. Nije kazala kada će odstupiti s dužnosti. Odgovarajući u intervjuu za švicarski list SonntagsZeitung na pitanje ima li dovoljno dokaza da se Assada osudi za ratne zločine, kazala je: “Da, uvjerena sam da ima. Zato je situacija toliko frustrirajuća. Pripremni posao je odrađen. Unatoč tome, nema tužitelja i suda.”

Nema naznaka da će se osnovati sud za ratne zločine

Sirijska vlada odbacuje izvješća povjerenstva o raširenim ratnim zločinima provladinih snaga i sirijskih snaga sigurnosti. Del Ponte, bivša švicarska državna tužiteljica, pridružila se tročlanom povjerenstvu u rujnu 2012., prikupljajući podatke o napadima bojnim otrovima, genocidu nad iračkim jezidima, opsadama i bombardiranju humanitarnih konvoja.

Povjerenstvo je osnovano u kolovozu 2011. i opetovano upozorava na kršenja ljudskih prava u Siriji, ali njegovi apeli da se poštuje međunarodno pravo uglavnom ne nailaze na plodno tlo. Iako UN osniva novo tijelo koje će pripremiti krivične postupke, nema naznaka da će se osnovati i pravi sud za ratne zločine. Niti Vijeće sigurnosti UN-a ima namjeru situaciju proslijediti Međunarodnom kaznenom sudu u Den Haagu.

“Šest godina povjerenstvo je provodilo istrage. Sada bi tužitelj trebao nastaviti naš posao i privesti ratne zločince pred poseban sud. Ali Rusija to blokira vetom u Vijeću sigurnosti UN-a”, kazala je Del Ponte. Na pitanje koje je strane u sukobu povjerenstvo najviše istraživalo, kazala je: “Svi su počinili ratne zločine. Prema tome istraživala sam ih sve.”