EU dogovorio plan o migrantima za Tursku, a ovo je 7 stvari za znati o tome (i zašto je sve još neizvjesno)

Merkel je rekla da su razgovori bili konstruktivni, ali da neće biti lako

Germany's Chancellor Angela Merkel arrives for the European Union summit in Brussels on March 17, 2016, where 28 EU leaders will discuss the ongoing refugee crisis.     AFP PHOTO / JOHN THYS / AFP / JOHN THYS
FOTO: AFP

Nakon prvog dana summita u Bruxellesu lideri 28 zemalja dogovorili su zajedničko stajalište o vraćanju migranata Turskoj. Svoje stajalište će danas ponuditi turskom premijeru Ahmetu Davutogluu, iako tekst sporazuma za rješavanje migrantske krize nije gotov. No i dalje vlada skepsa oko toga hoće li plan uspjeti.

1. Postignuto zajedničko stajalište

Neki čelnici summita su na Twitteru objavili da je postignuto zajedničko stajalište koje će danas predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker i nizozemski premijer Mark Rutte predstaviti turskom premijeru.

2. Merkel kaže da pregovori neće biti laki

Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da su razgovori bili konstruktivni, ali da današnji pregovori s Ankarom neće biti laki. Merkel je također naglasila da EU mora početi vraćati migrante iz Grčke u Tursku kako bi se izbjegao “faktor privlačenja” prije nego što novi sustav stupi na snagu, o čijem se datumu još čelnici nisu dogovorili, piše Reuters.

3. Hollande ništa ne garantira

Francuski predsjednik François Hollande je rekao da “još nema dogovora”, ali da su na putu prema tome. No, Hollande je također napomenuo da ne može garantirati da će sve dobro završiti.

French President Francois Hollande (R) sits next to German Chancellor Angela Merkel (L) during their joint address at the European Parliament on October 7, 2015 in Strasbourg, eastern France. Angela Merkel and Francois Hollande are set to give a joint address, the first such event by leaders of the two countries since 1989. Merkel and Hollande, the leaders of the European Union's two biggest economies, have played a driving role in a series of challenges that have gripped the 28-nation bloc, ranging from the migrant crisis to the Greek debt saga and the conflict in Ukraine. Failure to act in Syria risks stoking a "total war" in the Middle East, Francois Hollande said in a landmark speech to the European Parliament alongside Angela Merkel. AFP PHOTO / PATRICK HERTZOG
Francuski predsjednik François Hollande i njemačka kancelarka Angela Merkel AFP

4. Turski premijer će tražiti otvaranje novih poglavlja

Jedan neimenovani turski dužnosnik otkrio je da će turski premijer Ahmet Davutoglu tražiti od EU otvaranje novih poglavlja u pregovorima za članstvo, uprkos tome što je Cipar zaprijetio vetom.

5. Nizozemski premijer ne želi o preprekama

Nizozemski premijer Mark Rutte je na pitanje što je najveća prepreka za dogovor, odgovorio je: “Dogovorili smo se da nećemo reći ništa o tome”.

6. Ahmet Davutoglu je malo sumnjičav

Turski premijer rekao je još jučer da vidi neke teškoće među liderima EU u vezi s ispunjenjem turskih uvjeta, ali je dodao da se nada pozitivnom rezultatu pregovora. “O svemu tome sam telefonski razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel prošlog tjedna, kao i s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom kada je bio u Ankari”, rekao je turski premijer.

7. Što zapravo zahtijeva Turska

Turska je 7. ožujka na sastanku s čelnicima EU postavila niz zahtjeva koje bi EU trebala ispuniti kako bi došlo do sporazuma. Među tim zahtjevima su dodatne tri milijarde pomoći za zbrinjavanje sirijskih izbjeglica, pored one tri milijarde obećane prošle godine, ukidanje viza za turske državljane do lipnja i ubrzavanje pristupnih pregovora.

Dogovor s Turskom za Europsku uniju nije jednostavan i Unija je izložena brojnim kritikama da popušta Turskoj, koja se služi ucjenama da bi dobila što više znajući da bez nje nema rješenja migrantske krize.