Čemu uopće služe covid potvrde temeljem brzog testa? Ionako s njima ne možete na svadbu ili koncert

Stožer još uvijek nije izmijenio odredbe koje izričito navode isključivo EU covid potvrdu, koju možete dobiti samo nakon PCR-a

FOTO: Pixsell

U proteklih tjedan dana, tisućama ljudi u Hrvatskoj zaraza koronavirusom potvrđena je brzim antigenskim testom. Samo u posljednja 24 sata brzim testom detektirano je više od 6700 novih slučajeva zaraze. Dan ranije preko 8200. I tako dalje. Temeljem tog brzog testa može se dobiti potvrda o preboljenju covida-19, ali to nije klasična EU digitalna covid potvrda.

Takva potvrda o preboljenju, kako su više puta naglašavali ministar zdravstva Vili Beroš i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak, vrijedi samo u Hrvatskoj. Ne može se, na primjer, koristiti za putovanje po Europskoj uniji. No, i sintagmu „vrijedi u Hrvatskoj“ treba, čini se, shvatiti uvjetno – tako proizlazi iz tumačenja koja je Telegram dobio iz HZJZ-a i Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Što se može s ‘hrvatskom’ potvrdom?

Klasična EU digitalna covid potvrda je dokument koji se može dobiti na tri načina: cijepljenjem, preboljenjem koje je potvrđeno PCR-om ili testiranjem (tu se može koristiti i brzi test, a potreban je negativan nalaz temeljem kojeg onda potvrda traje 48 sati; ako osoba ima negativni PCR, potvrda traje 72 sata). Potvrde o preboljenju dobivene na temelju brzih antigenskih testova, bez PCR-a, nisu, dakle, standardne EU digitalne covid potvrde. Što se onda s njima uopće može?

To je pitanje s kojim smo se prije desetak dana obratili HZJZ-u, Ministarstvu zdravstva i Nacionalnom stožeru. Zanimalo nas je konkretno može li se potvrda o preboljenju, dobivena temeljem brzog testa, koristiti da bi osoba sudjelovala na masovnom javnom okupljanju, većoj privatnoj fešti u restoranu ili za ulazak na koncert. Jer odluke Stožera, kad su u pitanju ovakva događanja, vrlo su precizne.

Precizne definicije u odlukama Stožera

U njima, na primjer, piše da na privatnim svečanostima u ugostiteljskim i drugim objektima može biti i do 50 ljudi, „ako svi prisutni posjeduju EU digitalne COVID potvrde“. U dijelu odluke gdje se spominju svadbe navodi se, pak, da je organizator obavezan, „prije ulaska u prostor gdje se svadbena svečanost održava, provjeriti posjeduju li sve osobe koje će biti prisutne na svadbenoj svečanosti EU digitalnu COVID potvrdu“.

Isti se dokument – EU digitalna covid potvrda – izrijekom navodi i kod masovnijih javnih okupljanja i događanja na otvorenom i u zatvorenim prostorima. Za razliku od, primjerice, odluka koja se odnose na ulazak u javne zgrade, poput zgrade općine, Sabora i tako dalje, gdje je uz europsku potvrdu dodatna i napomena „ili drugi odgovarajući dokaz o cijepljenju, preboljenju, odnosno testiranju (…)“.

Može se u javnu zgradu, ali ne na svadbu?

Kad smo se s ovom dilemom obratili nadležnim tijelima, iz HZJZ-a su nam pojasnili da je logično da se potvrda o preboljenju dobivena temeljem brzog testa može koristiti tamo gdje u odluci stožera piše da se priznaje i drugi dokaz, a ne samo EU digitalna potvrda. Takvo smo tumačenje u međuvremenu dobili i iz Stožera. „Hrvatska“ potvrda o preboljenju, dakle, vrijedi za ulazak u razne institucije, ali osoba s takvom potvrdom ne bi, očito, trebala na svadbu (i dalje se, naravno, može cijepiti pa dobiti EU potvrdu ili predočiti negativan nalaz testa).

Ugostitelji s kojim smo razgovarali, a kojih bi se ovo pitanje moglo izravno ticati – jer se privatne fešte organiziraju u njihovim lokalima – nisu se još u praksi susreli s dilemom smiju li ili ne prihvaćati goste s potvrdom o preboljenju temeljem brzog testa.

Lobiranje na razini Europske unije

Neki su ipak optimistični da bi inspekcija bila fleksibilna. Kažu da je pomalo apsurdnih situacija u praksi već bilo. Gosti iz SAD-a su, na primjer, prošlog ljeta mogli ući u zemlju, ali ne i na svadbu jer nisu imali EU digitalnu covid potvrdu. I to se, vele naši sugovornici, ipak riješilo na licu mjesta.

Činjenica da se u odlukama Stožera i dalje za neke aktivnosti izrijekom traži EU digitalna covid potvrda, a nema napomene da se priznaje i preboljenje temeljem brzog testa, neobična je i iz političkih razloga. Hrvatska se, kako je poznato, zalaže na razini EU-a da se i brzi test počne priznavati kao dokaz preboljenja, o čemu je bilo riječi i ovoga tjedna na sastanku u Bruxellesu. Hoće li stožer izmijeniti odredbe koje izričito navode isključivo EU dokument, zasad nije poznato.