Četiri mjeseca nakon što je Trump postao predsjednik svjetski poredak nije propao. No, ni ne stoji baš najbolje

Bloomberg je analizirao Trumpovu prvu turneju

US President Donald Trump arrives at the Hotel San Domenico on the second day of the G7 summit of Heads of State and of Government, on May 27, 2017 in Taormina, Sicily. / AFP PHOTO / Miguel MEDINA
FOTO: AFP/AFP

Četiri mjeseca nakon što je Donald Trump službeno postao predsjednik SAD-a, još uvijek se nije urušio stari svjetski poredak koji je Amerika gradila od Drugog svjetskog rata. Bez obzira na to, taj je poredak u velikim problemima, piše Bloomberg. Trump nije ispunio neke od prijetnji iz kampanje, poglavito one o tome kako NATO smatra zastarjelim konceptom, da će napustiti NAFTA-u ili prihvatiti rusku aneksiju Krima.

A opet, nakon što se vratio u Washington na kraju devetodnevne turneje Europom i Bliskim istokom u sklopu koje je posjetio tradicionalne američke saveznike, izgleda da ih je ostavio zabrinutije nego prije. Nakon sastanaka s Trumpom ostali su nesigurni njegovom obvezanošću spram NATO-a, zbunjeni njegovim stavom spram Rusije i duboko zabrinuti njegovom skepsom oko trgovinskih sporazuma. Bloomberg je napravao mali popis svih pitanja koja su ostala nakon Trumpove prve međunarodne turneje.

1. Europa zabrinuta, zemlje Zaljeva entuzijastične

Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja je uspijevala održavati srdačne odnose s bivšim američkim predsjednikom Georgeom Bushem čak i kada drugi lideri kontinentalne Europe to nisu uspijevali, činila se posebno potištena nakon što je provela tri dana s Trumpom, prvo na NATO-ovom, a zatim na samitu sedmorice na Siciliji. “Vremena u kojima smo se potpuno osloniti na druge su u neku ruku gotova. To sam iskusila u posljednjih par dana. Mi Europljani moramo uzeti svoju sudbinu čvrsto u svoje ruke”, rekla je ove nedjelje u Muenchenu.

S druge strane, neki američki saveznici, posebice arapske zemlje Zaljeva i Izrael, Trumpovu pobjedu doživljavaju dijametralno suprotno. Trump za njih predstavlja jasnu i otvorenu podršku u rivalstvu s Iranom. Saudijska Arabija je, osim toga, i dogovorila kupnju 100 milijardi dolara američkog oružja. Odnosi tih zemalja s SAD-om za vrijeme Obame bili su pomalo napeti, a sada izgleda da će se ta partnerstva oporaviti.

2. Trump se nije do kraja obvezao NATO-u

Savezništva i institucije koje je SAD gradila sa srodnim demokracijama nemaju se baš pravo nadati očvršćivanju veza. U govoru u NATO-u Trump nije jasno potvrdio predanost SAD-a zajedničkoj obrani. Iz Bijele kuće kažu da bi se govor trebao čitati kao iskaz podrške paktu, a Bloomberg piše da saveznici i nisu pretjerano sigurni da bi ih Trumpova Amerika došla braniti u slučaju napada.

“Po pitanju savezništva, morat će se raditi na kontroli štete. Nema puno toga što možemo napraviti zajedno”, komentirao je Francois Heisbourg, analitičar trans-Atlanskog saveza u Međunarodnom institutu za strateške studije. Heisbourg nije oduševljen Trumpovim uspjehom oko dogovora da fokus saveza prebaci na terorizam. “NATO je otprilike jednako koristan u borbi protiv terorizma kao Vatikan”, rekao je.

3. Kina za to vrijeme radi velike korake

Dok se G7 i NATO jedva drže zajedno, u Kini je završio summit 30 nacija na kojem je Peking promovirao svoju inicijativu Jedan pojas- Jedna cesta. Za razliku od sastanak sedmorice, taj je događaj, piše Bloomberg, imao pravu koordinaciju, strategiju i financijsku podlogu.

Jedan pojas- Jedna cesta je infrastrukturni program vrijedan više milijardi dolara koji bi pomogao kineske proizvođače spojiti s globalnim tržištima. U usporedbi, Trumpova “America First” pozicija po pitanju trgovine i klimatskih promjena mnoge je saveznike s kojima se susreo u Bruxellesu i na Siciliji zabrinula da SAD riskira abdiciranje s pozicije globalnog vođe i mjesto prepušta Kini.

4. Trump je nakon svega proglasio pobjedu

Dok se pripremao da krene natrag preko Atlantika, Trump je pokušao otresti sve ove brige. ” Napravili smo povijesne korake kako bi poboljšali prosperitet i sigurnost SAD-a i naših saveznika”, rekao je vojnicima na američkom nosaču aviona Sigonella na Siciliji, prije nego što je odletio za Washington. U njegovim je očima prvi međunarodni put bio pun pogodak.

Trumpovi pomoćnici, s druge strane, prepoznaju potrebu da se grade odnosi povjerenja europskim saveznicima koje je Trumpova retorika iz kampanje učinila skeptičnima. Državni tajnik Rex Tillerson i ekonomski savjetnik Gary Cohn novinarima su za vrijeme puta rekli da je važno da se predsjednik s drugim vođama susretne licem u lice, kako bi više naučio o njihovim očekivanjima i samim problemima.