Četrdeset posto Hrvata smatra da trebamo bušiti naftu u Jadranskom moru

RTL-ova anketa pokazuje da bi rezultati mogućeg referenduma bili tijesni

Platforma za eksploataciju plina
FOTO: Dusko Marusic//PIXSELL

Da je referendum o bušenju Jadrana radi crpljenja nafte i plina održan početkom travnja – građani Hrvatske bi zaustavili najvažniji projekt Vlade Zorana Milanovića.

Međutim, rezultati bi bili tijesni, pokazuje ekskluzivno istraživanje koje je za RTL provela agencija Promocija plus na 1300 ispitanika.

Čak 45,5 posto ispitanih protivi se bušenju jadranskog podmorja, ali se i 40 posto ispitanih izjasnilo za projekt Vlade u Jadranskom moru, najavljuje ekskluzivu RTL.

Što o bušenju Jadrana kažu stručnjaci?

Hrvatski stručnjaci slažu se da postoji premalo istraživanja o mogućim posljedicama eksploatacije nafte u hrvatskom dijelu Jadrana, no na tribini svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF, održanoj 27. ožujka, iznijeli su podijeljena mišljenja o tome udaljuje li to Hrvatsku od njezinih klimatskih i održivih ciljeva, prenijela je Hina.

Energetičarka iz WWF Adria Petra Remeta upozorila je da se Hrvatska obvezala na ograničavanje emisija stakleničkih plinova u borbi protiv klimatskih promjena i izradu Strategije razvoja niskougljičnog gospodarstva. Stoga plan istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu pokazuje, smatra Remeta, kako Hrvatska ne samo da odustaje od borbe protiv klimatskih promjena, već i doprinosi povećanju emisija stakleničkih plinova.

Profesorica Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Daria Karasalihović Sedlar rekla je, pak, da se vađenjem ugljikovodika iz Jadrana neće povećati otpuštanje stakleničkih plinova, nego će se smanjiti hrvatska energetska ovisnost.