ChatGPT prijeti odlaskom iz EU. 'Vaši zakoni nas previše reguliraju, nemoguće ih je ispuniti'

Priprema se Zakon o AI-ju koji bi ga regulirao, a šef ChatGPT-ja sumnja da će moći ispuniti sve zahtjeve

OpenAI CEO Sam Altman speaks during a keynote address announcing ChatGPT integration for Bing at Microsoft in Redmond, Washington, on February 7, 2023. Microsoft's long-struggling Bing search engine will integrate the powerful capabilities of language-based artificial intelligence, CEO Satya Nadella said, declaring what he called a new era for online search. (Photo by Jason Redmond / AFP)
FOTO: AFP

Šef tvrtke OpenAI koja je stvorila ChatGPT, Sam Altman, razmišlja o povlačenju iz Europske unije ne bude li poslovanje njegove tvrtke u skladu s novim Zakonom koji Unija planira donijeti za regulaciju umjetne inteligencije. Taj Zakon koji tek treba biti donesen mogao bi biti prvi koji bi konkretno regulirao AI.

U njemu bi mogla biti odredba koja bi od tvrtki s generativnom umjetnom inteligencijom (AI koji stvara novi sadržaj iz postojećih baza podataka) tražila da otkriju koje su materijale s autorskim pravima koristili pri obuci sustava AI-ja za stvaranje tekstova i fotografija, piše BBC.

“Trenutni nacrt Zakona o AI-ju Europske unije bi mogao previše reguliraju AI. No, čuli smo kako će biti povučen”, kazao je Altman. Naime, u zadnje vrijeme brojni pojedinci iz kreativnih industrija optužuju tvrtke koje stvaraju AI sustave da koriste njihov rad i imitiraju ga. U prvim redovima su to glazbenici, glumci i pjevači.

Je li moguće ispuniti zahtjeve?

No, Altman brine kako bi bilo tehnički nemoguće za OpenAI da ispuni zahtjeve najavljenog Zakona. On je na jednom eventu na Sveučilištu u Londonu kazao kako je optimističan oko AI-ja te dodao kako vjeruje da bi mogao stvoriti još radnih mjesta i smanjiti nejednakosti.

Sastao se s britanskim premijerom Rishijem Sunakom i šefovima drugih AI tvrtki, DeepMind i Anthropic, kako bi razgovarali o rizicima koje ta tehnologija predstavlja. Razgovarali su o dezinformacijama koje može širiti, opasnosti koju može predstavljati nacionalnoj sigurnosti pa čak i o egzistencijalnim prijetnjama te načinima na koje se sve to može spriječiti.

Neki stručnjaci se pribojavaju da bi super-inteligentni AI sustavi mogli ugroziti i samo ljudsko postojanje, no premijer Sunak je kazao da bi AI mogao promijeniti čovječanstvo nabolje.

Ključna je suradnja

Na summitu G7 u Hirošimi su se vođe SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Italije, Japana i Kanade složile da stvaranje vjerodostojnog AI-ja mora postati internacionalnim pothvatom. No, i prije nego što Zakon o AI-ju koji EU priprema stupi na snagu, Europska Komisija planira sklopiti pakt o AI-ju s tvrtkom Alphabet.

Prema njima je za regulaciju AI-ja ključna međunarodna suradnja. Thierry Breton, Povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište, na tu temu je kazao da su se on i izvršni direktor Googlea, Sundar Pichai, složili da ne mogu čekati Zakon o AI-ju te da sve tvrtke koje ga razvijaju trebaju surađivati kako bi ga se reguliralo.

Autor i osnivač O’Reilly Media, Tim O’Reilly, kazao je kako bi najbolje bilo zahtijevati transparentnost i osigurati da regulatorne institucije zahtijevaju odgovornost.