Cijela regija priča o navodnom dokumentu Janeza Janše o komadanju BiH; on sve demantira, izlaze detalji

Mediji pišu o non-paperu o 'podjeli zapadnog Balkana po etničkim linijama'

Slovenian Prime Minister Janez Jansa delivers a speech at the Slovenian National Assembly in Ljubljana, on February 27, 2013.    AFP PHOTO JURE MAKOVEC / AFP PHOTO / Jure Makovec
FOTO: AFP

Nove političke polemike oko navodnog non-papera o “podjeli zapadnog Balkana po etničkim linijama” u Sloveniji se nastavljaju, nakon što je portal Necenzurirano.si objavio njegov navodni sadržaj.

Osnovne teze tog non-papera preuzeli su danas i vodeći mediji kritični prema vladi Janeza Janše, koju optužuju za autoritarizam, napade na nezavisno novinarstvo i udaljavanje vanjske politike Slovenije od dominantnog europskog pravca.

“Neslužbeni diplomatski dokument o komadanju BiH, priključenju Republike Srpske Srbiji i ujedinjenju Kosova s Albanijom doista postoji, ima naslov “Zapadni Balkan – put naprijed”, a po našim ga je informacijama u veljači ove godine dobio kabinet predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela, ali ne diplomatskom poštom”, pišu novinari Vesna Vuković i Primož Cirman na portalu Necenzurirano.si, koji se deklarira kao istraživački portal, a slovenska javnost doživljava ga kao lijevo orijentiranog.

Navodno postoje tri non-papera

Sadržaj navodnog dokumenta, bez zaglavlja i potpisa, pisanog na engleskome, prenijeli su i mnogi drugi mediji u Sloveniji, uz ogradu da ga nisu potvrdili niti Europsko vijeće ili Europska komisija i da je postojanje tzv. Janšina non papera još ranije demantirao predsjednik slovenske vlade.

“Nije poznato tko je dokument pisao, naši izvori tvrde da zasigurno nije nastao u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova, nego u Budimpešti. Unatoč tome, u briselskim se diplomatskim krugovima o njemu govori kao o ‘slovenskom’ non-paperu jer je premijerov kabinet navodno sudjelovao u njegovu slanju na različite adrese”, navodi slovenski portal.

To je, navodi se u prilogu portala, jedan od triju non-papera nastalih nedavno u vezi s regijom zapadnog Balkana te se dodaje kako je i u njima sudjelovala Slovenija, premda su “u suprotnosti sa svim važećim dokumentima na kojima se temelji slovenska vanjska politika”.

Janša demantirao da je autor navodnog dokumenta

Necenzurirano.si u taj kontekst dovodi i hrvatski non-paper o Bosni i Hercegovini i njenom putu prema Europskoj uniji te piše da je i ovaj non paper “još jedan napisan po mjeri srpskih i hrvatskih nacionalističkih krugova koji se već tri desetljeća zauzimaju za komadanje BiH”. Spominje se i navodni treći non-paper u kojem je, navodno, također sudjelovao Janša, ali o njemu nisu objavljeni detalji.

Slovenski premijer Janez Janša u utorak je, demantirao da je autor i pošiljatelj navodnog neslužbenog diplomatskog dokumenta o uspostavi novih granica etničkim linijama kako bi se u regiji “dovršio postupak disolucije SFRJ” te je naveo kako je cilj “opskurnih portala” suprotan onome što za stabilizaciju regije, u vrijeme slovenskog predsjedanja Vijećem EU-a, namjerava poduzeti njegova vlada.

Usto, sugerirao je da su špekulacije oko toga dodatna akcija u pokušaju destabilizacije njegove vlade, a odluku oporbe da pojašnjenja o non-paperu traži u parlamentarnoj raspravi ocijenio “histeričnom”.

Ofenziva oporbene ljevice protiv Janše i njegove vlade

Premda je polemika oko navodnog non-papera imala i širi odjek na području zapadnog Balkana, cijela afera, po svemu sudeći, nastavlja se na ofenzivu oporbene ljevice protiv Janše i njegove vlade, koja ima tijesnu većinu u parlamentu. Do toga dolazi u kritično razdoblje, nekoliko mjeseci prije nego Slovenija, po drugi put u 17 godina članstva, preuzme predsjedanje Vijećem EU-a.

Za lokalne tiskane i elektroničke medije u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji i Makedoniji oko tog pitanja već je dalo svoje izjave više slovenskih oporbenih političkih aktera i novinara bliskih oporbi.

U njima se ponovo otvoreno izražavaju bojazni da Janša Ljubljanu udaljava od središnje europske politike i vodi je prema iliberalnim režimima Višegradske skupine zemalja, Rusiji ili Srbiji, a neki ga kritiziraju što je podržao i hrvatski non paper o BiH, unatoč još uvijek nesređenim odnosima oko graničnog pitanja na moru.