Cijelo okruženje bruji o navodnoj islamizaciji u BiH; pojednostavili smo slučaj i izvukli 8 ključnih stvari o tome

Postojanje navodnog izvješća SIPA-e demantirao je ministar sigurnosti BiH

This handout  photo obtained from Bosnia and Herzegovina's State Agency for Investigations and Protection (SIPA) on April 15, 2015 shows SIPA officers conducting an actual arrest in the greater Sarajevo area, on April 15, 2015. Police in Bosnia arrested a man on terrorism charges for allegedly meeting with Islamic State jihadists in Syria. The suspect, named as Kenan Krso, was suspected of "several activities linked with terrorism," a spokesman for the public prosecutor's office told reporters.  RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT  " AFP PHOTO / BOSNIA AND HERZEGOVINA STATE AGENCY FOR INVESTIGATION AND PROTECTION. "  -  NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS   -   DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ” / AFP PHOTO / SIPA / HO
FOTO: AFP

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako su navodi o rastućoj opasnosti od radikalnog islamizma u BiH koje je jučer objavio Večernji list pozivajući se na Državnu agenciju za istrage i zaštitut BiH (SIPA) “lažni” i “neutemeljeni”. Mektić tvrdi da takvo izvješće ne postoji, a na njegovu je izjavu reagirala i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Izvukli smo najvažnije stvari iz ovog slučaja.

1. Večernji o navodnom izvješću SIPA-e

Večernji list u ponedjeljak je objavio kako je bosanskohercegovačka tajna služba SIPA u svom dramatičnom izvješću potvrdila kako su sigrunosne prilike u okruženju, a posebno u BiH zabrinjavajuće, a kako je terorizam rizik i za Hrvatsku. “Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj radikalni islam vehabijsko-selefijske ideologije, kakvu nose najkrvoločnije terorističke organizacije kao što su ISIL i Al-Qa’ida, rapidno raste i iz koje je više od 300 Bošnjaka otišlo na ratišta na stranu terorista u Irak i u Siriju”, pisao je Večernji.

2. Što je točno pisalo u tom navodnom izvješću?

Zapadne obavještajne službe već duže vrijeme upozoravaju na širenje radikalnog islama u BiH tražeći od bosanskohercegovačkih političara da nešto poduzmu kako bi iskorijenili taj fenomen, pisao je Večernji i naveo kako je sve to navedeno u izvještaju SIPA-e “Žarište vehabijsko-selefističkog pristupa u BiH”. Tako je navodno izvješće koje citira Večernji navodilo kako je “religijski ekstremizam vehabijsko-selefističke provenijencije u BiH institucionalno je prisutan, unutar i izvan Islamske zajednice koja i dalje njeguje financijske odnose s Arapima i šuti na sve vehabijsko-selefističke aktivnosti.” Takva šutnja, stoji u navodnom izvješću pomaže ukorijenjivanju selafizma u društvu i zadovoljavanju interesa Kraljevine Saudijske Arabije, Katara i Kuvajta.

3. Gdje se konkretno nalazi navodni vehabizam?

Pozivajući se na navodno izvješće, Večernji je pisao kako je žarišna točka vehabijskog djelovanja u Sarajevu džamija kralja Fahda čijeg imama Nezima Halilovića smatraju neslužbenim vehabijskim emirom. Isti list je pisao i kako je u Ministarstvu vanjskih poslova više puta od Bakira Izetbegovića traženo da Hamiš, veza libijskog ISIS-a s Al Kaidom, dobije status diplomata i državljanstvo BiH. “Vehabije su u velikom broju pristuni u pojedinim džamijama u rubnim dijelovima Sarajeva, npr. na Ilidži, u Nedžarićima, na Alipašinu polju i sl.”, pisao je Večernji.

4. Ministar sigurnosti BiH demantira navodno izvješće

“Odgovorno tvrdim da ovakvog izvješća nema, a posebice ga nema pod ovakvim naslovom”, kazao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić u Sarajevu na izvanrednoj konferenciji za novinstvo u utorak. Ministar Mektić kazao je u utorak kako je morao reagirati jer je u ovom slučaju riječ o pozivanju na izvor koji ne postoji. “Neka odgovore tko je to kreirao, a nas neka izvijeste o tome, jer mi imamo pravo znati tko to radi”, kazao je Mektić.

5. Kaže da je znakovito što se toliko često spominje SOA-a

Mektić je rekao kako je znakovito što se u tekstu zapravo desetak puta poziva na SOA-u pa bi stoga želio znati je li i kakvu ulogu u širenju ovakvih tvrdnji imala hrvatska obavještajna služba. Kazao je kako sigurnosne agencije iz BiH imaju dobru suradnju sa svim sigurnosnim službama država regije pa tako i sa SOA-om, a iznio je i do sada nepoznatu činjenicu da je nedavno u Sarajevu održan sastanak čelnika sigurnosnih službi regije na kojemu se razgovarao o aktualnim sigurnosnim ugrozama. “Ni na koji način nije sugerirano postojanje takvog izvješća SOA-e”, kazao je Mektić. “To je nekorektno. Želim ovo demantirati. To je netočno i to je laž”.

6. Akcija ‘Nekretnina’ se zaista provodi

Večernji list je, citirajući navodno izvješće SIPA-e, pisao kako je “posljednjih godina posebno zanimljivo tržište nekretninama, odnosno kupnja zemljišta u okolici Sarajeva i njegovo preprodavanje šeicima iz Saudijske Arabije, Emirata, Katara i Kuvajta. Poslove s nekretninama i građevinsku operativu koja gradi kuće i turističke komplekse oko Sarajeva uglavnom vode pripadnici i simpatizeri vehabizma”.

Mektić je na svojoj pressici kazao kako sigurnosne službe u BiH upravo provode akciju kodnog naziva “Nekretnine”, čiji je cilj provjeriti kako funkcioniraju brojne privatne tvrtke registrirane na državljane arapskih zemalja. Sumnja se kako veliki broj tih tvrtki služi isključivo za kupnju nekretnina koja je na granici zakonitog jer stranci u BiH mogu nekretnine registrirati na svoje ime samo po načelu međudržavnog reciprociteta što sa arapskim zemljama nije slučaj.

7. Kolinda Grabar Kitarović komentirala slučaj

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović komentirala je izjave BiH ministra Mektića. “Moramo svi pogledati istini u oči i suočiti se s trendovima koji dolaze, uključujući i povratnike iz tzv. Islamske države, iz borbi u Iraku i Siriji. Njih je nekoliko tisuća već, a ne može se zanemariti ni utjecaj nekih drugih država. Želim da BiH ostane cjelovita, u potpunosti podržavamo suverenitet i političku neovisnost BiH”, rekala je Grabar Kitarović i naglasila da želi aspolutnu sigurnost uz granice RH.

8. U Siriji i Iraku se bori 120 državljana BiH

Odlazak državljana Bosne i Hercegovine na ratišta u Siriji i Iraku u proteklih šest mjeseci potpuno je zaustavljen, no tamo se i dalje nalazi njih oko 120, koji se bore u redovima terorističkih organizacija, izjavio je u utorak u Sarajevu Mektić. “U posljednjih šest mjeseci niti jedan državljanin BiH nije tamo otišao”, kazao je Mekić u uvodnom izlaganju na tematskoj sjednici Parlamentarne skupštine Srednjoeuropske inicijative (SEI), posvećenoj strategiji sprječavanja i borbi protiv terorizma u svjetlu migracijske krize.