Nekad je nužno odabrati stranu

Cijenjeni profesor povijesti tvrdi kako je Goebbels proveo život u strahu da mu žena ljubuje s Hitlerom

Svi svjetski mediji ovih dana pišu o knjizi povjesničara Petera Longericha

Početkom svibnja 1945., u bunkeru ispod Berlina u koji su polako penetrirali Rusi, Magda i Joseph Goebbels pogledali su se posljedni put. Upoznali su se 14 godina ranije u njegovom uredu, gdje je zavodljiva 28-godišnjakinja radila kao tajnica.

On je bio pet godina stariji, visokopozicionirani nacist. Otprilike dvije godine kasnije opće je prepoznat je kao jedan od najbližih Hitlerovih suradnika i kreator njegove propagande. “Divna žena koja se preziva Quant reorganizira moje privatne dokumente”, zapisao je u svoj dnevnik u studenom 1930. godine. Ime joj je bilo Magda. Nakon nekoliko tjedana par je započeo strastvenu vezu koja je kulminirala brakom – sljedeće godine u prosincu – i rođenjem šestero djece nešto kasnije.

Ugledni njemački povjesničar

Sada, pod ruševinama Berlina, ta djeca već su bila mrtva. Ubila ih je njihova mama koja je odbijala pomisao da će odrasti u zemlji bez Hitlera. Tehnički, čedomorstvo nije izvršila sama. Zubar dr. Helmut Kunz dao im je, na njezino inzistiranje, injekcije morfija, a Himmlerov osobni liječnik dr. Ludwig Stumpfegger tablete cijanida.

Magda i Joseph Goebbels
Magda i Joseph Goebbels Bundesarchiv

Nema svjedoka trenutka kad su otrov popili i Magda i Goebbels, no vojnici Crvene armije uskoro su tijela cijele obitelji spalili, a pepeo bacili u Elbu. Kako je ostalo zapisano u dokumentima, djeca su ležala u krevetima na kat. Djevojčice su u kosi nosile mašne.

Ovih dana, sedamdeset godina nakon kraja rata, izašlo je drugo izdanje važne Goebbelsove biografije o kojoj upravo pišu svi vodeći svjetski mediji. Peter Longerich, njemački povjesničar i profesor na Sveučilištu u Londonu, godinama je radio na knjizi u kojoj detaljno analizira iscrpan Goebbelsov dnevnik ispisan na više od 30 tisuća stranica.

Fina, ali siromašna katolička obitelj

Joseph je rođen u finoj, ali siromašnoj katoličkoj obitelji u Rhinelandu. Za razliku od mame, koju je obožavao, vlastitim tatom, čini se, nije baš bio oduševljen. Kako je ostalo zapisano u njegovom dnevniku, oca je opisivao kao „škrtog malograđanskog birokrata koji je uredno vodio evidenciju o svakom novčiću potrošenom za vrijeme njegova bijednog života“. U tim bilješkama često je izražavao čuđenje kako mu se mama uopće mogla udati za takvog „uskogrudnog starčića“.

Kao većina ženskaroša, što je Goebbels svakako bio, svoje zavodničke vještine počeo je izvježbavati vrlo rano. „Eros mi se divljački probudio. I divljenje prema starijim ženama“, zapisao je nakon što je susreo pomajku jednog svog prijatelja. Prvu službenu curu našao je kao stariji tinejdžer. Zvala se Lene Krage. U svom je dnevniku detaljno je opisivao kako joj je prvi put obljubio grudi u jednom parku. No, uskoro je shvatio da mu jedna žena nije dovoljna, što je bio uzorak koji je ponavljao tijekom cijelog svog 47-godišnjeg života.

Prve dijabolične veze

Hitler i obitelj Goebbels
Hitler i obitelj Goebbels Bundesarchiv/Bundesarchiv

Za vrijeme faksa u Bonnu, konstantno je bio u paralelnim vezama s barem dvije žene. Što ga je, prema profesoru Longerichu „dovelo u potpunu erotsku konfuziju“. Prve dijabolične odnose ostvario je kao je upoznao sestre svojeg kolege Kölscha. Agnes i Liesel.

„Liesel me voli“, pisao je Goebbels u dnevniku. „Ja volim Agnes. Ona se samo igra sa mnom“. S njima se sastajao u sobi jednog kolege. „Poljubio sam Agnesine grudi u Hassanovoj sobi. Prvi je put stvarno dobra prema meni“, zabilježio je. Sljedeće večeri na istom se mjestu našao s Liesel. „Noć s njom u Hassanovoj sobi… Ona je uistinu dobra prema meni. Dobra ljubavnica koja me zadovoljava“.

Čudna, opsesivna veza

Nakon Bonna, Goebbels se seli na sveučilište u Freiburgu gdje upoznaje jednu od svojih najvećih životnih ljubavi, Anku Stahlherm. Sumanuto se zaljubio u nju, no postojao je problem. Ona je izlazila s jednim njegovim prijateljem. Ipak uskoro je popustila i počela ljubovati s Josephom no kad ga je nakon godina čudne, i nikad do kraja opisane, veze ostavila, Goebbels je u svoj dnevnik napisao da mu je taj čin “zauvijek promijenio odnos prema ženama”.

Joseph Goebbels

No niti za vrijeme veze s Ankom, Goebbels se nije suzdržavao od odnosa s drugima. U dnevniku je opisivao kako je ljubovao s rasnom Šveđankom, bujnom Belgijankom i lijepom glazbenicom. Imao je vezu i s jednom židovkom, iako je njezino podrijetlo opisivao kao prokletstvo.

Duboka emotivna veza s mamom

Žene su, očito, od njegove rane mladosti ludovale za ružnjikavim, 163 centimetra visokim Goebbelsom. Pritom, u djetinjstvu je obolio od upale koštane srži, osteomijelitisa, od kojeg mu se iskrivilo desno stopalo. Prošao je kroz nekoliko operacija kojim su mu pokušavali ispraviti tu deformaciju, no sa svakom novom stanje se samo pogoršavalo. Desna noga ostala mu je par centimetara kraća pa je cijeli život morao nositi protezu i ortopedsku cipelu.

Autor knjige razvio je teoriju kako taj hendikep nije uzročnik Goebbelsova narcizma i sulude ambicije nego obrnuto. Smatra da je komplekse uspio zatomiti upravo pomoću tog narcizma koji se vjerojatno rasplamsao u djetinjstvu, zahvaljujući pretjeranoj empatiji koju je budio kod mame. Njihov preblizak odnos kasnije mu je poslužio kao model kad god je birao prijatelje i žene. I Hitlera, kojeg je u govoru na jednom njegovom rođendanu opisao kao „vođu kojeg cijela nacija obožava jer se u njegovom naručju osjeća kao u majčinom.

Mahnito ljubomoran na njezinu prošlost

Goebbels je ostao očaran kad je upoznao i visoku plavokosu Magdu Quandt, razvedenicu dvostruko starijeg, drsko bogatog industrijalca. Gunter Quandt ostavio ju je nakon što je shvatio da ljubuje s njegovim najstarijim sinom iz prvog braka. Hitno su se razveli, a Magda je dobila alimentaciju od četiri tisuće maraka mjesečno i vilu sa sedam soba u centru Berlina.

Vođe nacističke Njemačke
Vođe nacističke Njemačke Bundesarchiv

Joseph je bio mahnito ljubomoran na njezinu prošlost no svejedno se prepustio vezi. Kako je zapisao u svoj dnevnik, u prvih šest tjedana nakon upoznavanja vodili su ljubav devet puta. Odnos im je od početka bio buran. Narcisoidni Goebbels nije mogao manipulirati Magdom i, još gore po njega, uskoro je shvatio da mu je cura slaba na Hilera. Čak i dok je Joseph bio s njima u istoj sobi, Magda i vođa neviđeno su flertali.

“Patim. Magda se u blizini šefa ne ponaša kao dama. Strah me da ne mogu biti posve siguran u njezinu vjernost”, pisao je. Prema dokumentima koje je ostavio za sobom, jasno je da je Goebbels trajno sumnjao da ga Magda vara s fuhrerom. Jednu večer u njihovom domu, kad im je Hitler pozvao na objed, opisao je kao “strašnu, ljubomornu agoniju”.

Zašto je Goebbels žalio Hitlera

Unatoč svim sumnjama, čim je Magda izjavila da je spremna udati se za Goebbelsa, on je bio oduševljen. I rekao je da žali svog šefa. Kako je napisao: “Hitler je veoma usamljen. Nema sreće sa ženama. To je zato što je mekušac, a to se ženama ne sviđa. One moraju znati tko je glavni.”
S odmakom djeluje ironično da je pomislio kako je čovjek koji je poslao milijune u smrt, zapravo mekušac. Goebbels nije odmah shvatio da je ova tripartitna veza odgovarala i Magdi i Hitleru.

Malo je vjerojatno da su Magda i Hitler bili ljubavnici, ali su zasigurno bili veoma bliski. Moguće je i da je Magda pristala na brak s Goebbelsom samo kako bi ostala blizu Hitleru, koji se nikako nije mogao natjerati na ženidbu za bilo koga, a pogotovo ne za razvedenu ženu koja već ima dijete.

Zapravo vrlo loš brak

Magda i Goebbels vjenčali su se u prosincu 1931. godine, a Hitler je bio svjedok. Usprkos tome što su imali šestero djece, njihov brak je bio loš. Goebbels je imao mnoštvo ljubavnica, ali najveću opasnost za njegov brak predstavljala je glumica Lida Baarova, u koju se zaljubio. Goebbels je zaveo češku ljepoticu na svojoj jahti uz mjesečinu, a u iduće dvije godine postao je posve zanesen njome.

Lida Baarova 1937. godine
Lida Baarova 1937. godine UFA Universum Film AG

Do jeseni 1938. godine, brak Goebbelsa i Magde bio je pred raspadom. Međutim, Hitler je inzistirao da par ostane u braku, ponajviše zato što je njemu trebalo da Magda ostane ugledna. Ako se razvede po drugi put, krenut će glasine o njoj i fuhreru. Jedan pisac tvrdi da je neki visoki nacistički dužnosnik završio u koncentracijskom logoru kad je počeo spekulirati o pravom ocu Magdine djece.

Kulminacija ljubavnog trokuta

Ovaj ljubavni trokut kulminirat će u Hitlerovom bunkeru u Berlinu. Kako bi pokazao svoje poštovanje i privrženost koju je osjećao prema Magdi, Hitler joj je poklonio zlatnu značku Nacističke stranke. Magda ga je molila da se ne ubije, ali on ju je ignorirao.

Nakon toga Magda je ubila svoje šestero djece, koje je dobila u braku s Goebbelsom, a njih dvoje potom su uzeli i vlastite živote. Na neki način, to je bio posljednji čin ljubavi, s Hitlerom u središtu.