Čine li Facebook, Google i Twitter dovoljno u borbi protiv ISIS-a? Ne baš, poručuju britanski zastupnici

Britanski odbor za vanjsku politiku objavio je novo izvješće

An image made available by the jihadist Twitter account Al-Baraka news on June 11, 2014 allegedly shows militants of the jihadist group Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) hanging the Islamic Jihad flag on a pole at the top of an ancient military fort after they cut a road through the Syrian-Iraqi border between the Iraqi Nineveh province and the Syrian town of Al-Hasakah. AFP PHOTO / HO / ALBARAKA NEWS
=== RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / ALBARAKA NEWS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED === / AFP PHOTO / ALBARAKA NEWS / -
FOTO: AFP

Korporacije Facebook, Google i Twitter namjerno izbjegavaju odgovornost u borbi protiv tzv. Islamske države i drugih terorističkih skupina, stoji u izvješću koje je objavio jedan od utjecajnijih odbora britanskog parlamenta, onaj za unutarnju politiku. U izvješću se velik dio odnosi na utjecaj društvenih medija u smislu radikalizacije, prenosi ugledni WSJ.

“Giganti kao što su Google, Facebook i Twitter, s prihodima koji se broje u milijardama, svjesno izbjegavaju rješavanje ovakvih prijetnji skrivajući se iza svojih nadnacionalnih pravnih statusa, a iako su svjesni da njihove stranice koriste poticatelji terorizma,” poručio je zastupnik Keith Vaz, predsjednik odbora, inače član oporbene Laburističke stranke.

Zahtjev Europskoj uniji

Val terorističkih napada koji u zadnje vrijeme pogađaju Europu i SAD otvorilo je brojne rasprave između tehnoloških tvrtki koje žele zaštititi slobodu govora i privatnost svojih klijenata, i vlada koje poručuju da im se treba osigurati veći pristup informacijama, kako bi bile učinkovitije u potrazi za osobama vezanim za terorizam.

U utorak su Francuska i Njemačka pozvale Europsku uniju da predloži pravila prema kojima bi operatori usluga koje omogućuju dopisivanje putem društvenih mreža, kao što su Facebook, WhatsApp i dopisivanje preko Appleovih uređaja, omogućili vlastima dekriptiranje privatnih poruka korisnika.

Izvješće britanskog Odbora za unutarnja pitanja je posljednja u nizu kritika upućenih prema Silicijskoj dolini. I prošle godine, glavni britanski istražitelj za protuterorizam optuživao ih je da su upozoravali svoje korisnike na istrage koje su se provodile.

Iz spomenutih firmi tvrde da sprječavaju terorizam

Tri spomenute firme negirale su takve navode i i rekle kako surađuju s policijom kako bi se uklonili ekstremistički sadržaji s njihovih platformi. Prošlog tjedna, objavljeno je kako je s Twittera, od sredine 2015. uklonjeno 360 tisuća računa povezanih s ekstremizmom.

S YouTubea, koji je pod Googleom, poručili su pak kako potiču korisnika da označe sadržaje i korisnike koji promiču terorizam kako bi ih se moglo uklonitii. Google je uklonio više od 14 milijuna videa u 2014., stoji u njihovvom izvješću. “Mi svoju ulogu u borbi protiv širenja ekstremističkih materijala shvaćamo vrlo ozbiljno,” poručuju.

Iz Facebooka pak kažu kako “teroristi i oni koji podržavaju terorističke aktivnosti ne mogu koristiti Facebook te kako oni brzo prijavljuju sadržaje koji su povezani s terorizmom.” YouTube i Facebook također su sponzori platforme nazvane cilj koje je pisanje poruka koje osuđuju naselje i ekstremiziam.

Vodeće sredstvo za širenje propagande

Nakon godišnjeg okupljanja Odbora, u kojemu su i viši predstavnici policije i obavještajni dužnosnici, kao i predstavnici industrije, kako su popularne društvene mreže postale ‘vodeća sredstva u širenju propagande i regrutirajuće platforme za terorizam.’

“Oni moraju prihvatiti činjenicu da je stotine milijardi njihovih korisnika i imati veći osjećaj odgovornosti za utjecaj koji ekstremistički materijali s njihovih stranica imaju, to je njihovo vlasništvo,” stoji u izvješću od četvrtka.

Stručnjaci se ne slažu s izvješćem

Neki stručnjaci za terorizam smatraju pak zaključke izvješća Odbora prilično problematičnim. “Kriviti Facebook, Twitter ili Google za ovaj fenomen je vrlo banalno, ja bih to čak nazvao i banalnim,” tvrdi Peter Neumann, direktor Međunarodno centra za proučavanje radikalizacije sa Kraljevkog fakulteta u Londonu.

“Naše istraživanje je pokazalo da je većina onih koji su otišli u Siriju iz Britanije i drugih europskih zemalja, koje je regrutirao ISIS, uglavnom komunicirali putem peer-to-peer komunikacije, a ne društvenih mreža.”

Odbor nema formalne ovlasti da prisili vladu da djeluje, no zbog njihovog zaključka mogla bi se razviti politička rasprava. Gotovo tisuću britanskih džihadista je otišlo iz Velike Britanije na Bliski istok kako bi se borili na strani ISIS-a. Britanske vlasti prošle su godine zabilježili 35 posto više uhićenja povezanih s terorizmom u odnosu na 2010. , stoji u zaključku izvješća.