Čini se da Hrvati sve više strepe od terorističkih napada (barem tako kaže veliko istraživanje Europske komisije)

Hrvatima je najveći problem za EU nezaposlenost, a isto misle i za svoju državu

10.11.2014., Zagreb - U prijepodnevnim satima doslo je do pucnjave na Cvjetnom trgu. Do incidenta je navodno doslo dok je policija pruzala asistenciju ovrsitelju na krizanju Preradoviceve i Tesline. Policija je blokirala okolne ulice, a na mjestu dogadjaja je i hitna pomoc. Muskarac je priveden, a Cvjetni trg je deblokiran. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatski građani smatraju da nezaposlenost najveći problem u Europskoj uniji, pokazuju rezultati opsežnog istraživanja Europske komisije, objavljenog krajem srpnja. Prema poznatom Eurobarometru, 25 posto ispitanika iz Hrvatske spominje nezaposlenost kao glavni problem Europe. To je nešto više od prosjeka EU, gdje isto misli 24% anketiranih. U Sloveniji, primjerice, drže da je imigracija (31%) ipak veći problem od nedostatka radnih mjesta. U Hrvatskoj to smatra 22% ispitanika, ali u Mađarskoj, suočenoj s velikom krizom oko ilegalnih imigranata, njih 43 posto. Nezaposlenost je Mađarima (18%) tek na petom mjestu ljestvice problema. Samo dvije države Europske unije stavljaju nezaposlenost na prvo mjesta problema s kojima se suočava EU: Hrvatska i Irska.

Raste strah od terorizma

Zanimljivo je da su ispitanici u mnogim zemljama iznimno zabrinuti zbog rasta terorizma u EU. Primjerice, 24 posto anketiranih u Hrvatskoj tvrdi da je baš terorizam velika prijetnja Europskoj uniji. Začudo, u Francuskoj, koja je nedavno bila meta nekoliko krvavih terorističkih napada, 19 posto ispitanika smatra da je terorizam problem za Uniju.

Tablica percepcije najvažnijih problema u Europskoj uniji po državama članicama novinar/Europska komisija

Problemi u Hrvatskoj

Drugi set pitanja odnosio se na percepciju problema u državama članicama. Anketirani u Hrvatskoj, njih gotovo dvije trećine (63%) , tvrde da je nezaposlenost najveći problem s kojim se zemlja sada suočava. Slično je i s ekonomskom situacijom u državi, gdje je 34% hrvatskih građana zabrinuto zbog gospodarstva. Visina državnog duga brine njih 29 posto, a kriminal 16 posto. Zanimljivo je da obrazovni sustav smatra problematičnim tek 3 posto anketiranih građana.

Problemi hrvatskih građana
Odgovori ispitanika oko problema u Hrvatskoj novinar/Europska komisija

 

Iako su neke brojke iz istraživanja naizgled pesimistične, istraživanje ukazuje na rast optimizma u Hrvatskoj. U razdoblju od 6 mjeseci, od prošlog Eurobarometra, došlo je do značajnog rasta pozitivnih očekivanja građana. Tako 27% ispitanika iz Hrvatske smatra da će se ekonomska situacija poboljšati u idućih 12 mjeseci. To je za čak 12 postotnih bodova više nego šest mjeseci ranije.

Zanimljivo, promjena prema optimizmu zabilježena je kod ispitanika koji su u ranijem istraživanju imali negativna očekivanja. Čak je i postotak onih koji drže da će se stanje u Hrvatskoj pogoršati sada pao za 13 postotnih bodova, pokazuje istraživanje EK.