Čini se da je Rusija sad već malo zabrinuta; Trump možda ipak nije ispao tako genijalno rješenje

Trumpova nepredvidljivost sve ozbiljnije brine Putina i Kremlj

Russian President Vladimir Putin (L) speaks as he attends a State Council meeting at the Kremlin in Moscow on December 27, 2016. / AFP PHOTO / POOL / NATALIA KOLESNIKOVA
FOTO: AFP

Početna euforija Kremlja zbog izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika pomalo jenjava. Prema navodima četiri visoka dužnosnika u Moskvi, Rusi su sve skeptičniji po pitanju mogućnosti značajnijeg smanjivanja napetosti sa SAD-om, piše Bloomberg.

Kontroverze zbog navodnog ruskog hakiranja kako bi se pomoglo Trumpu da pobijedi na izborima, te dosje s kompromitirajućim materijalima koji navodno ima Kremlj, zapanjio je Washington. Obje strane, i republikanci i demokrati, sada su skloni za još oštrije sankcije Rusiji. Zazor pojedinih članova Trumpova kabineta prema Rusiji je nešto što Kremlj nije očekivao, tvrde izvori.

Ruse zabrinjavaju Trumpove kontradiktorne izjave

Ovakav razvoj događaja je dvosjekli mač za Putina koji proteklih 16 godina pokušava vratiti Rusiji status supersile; dok je Rusija ponovno u centru američke pažnje, metež koji se stvorio aktivirao je Putinove kritičare, smatra Aleksej Česnakov, bivši visoki dužnosnik Kremlja koji sada savjetuje vladajuću rusku stranku. “Postoje osjetna promjena očekivanja u
Kremlju”, izjavio je Česnakov u jednom intervjuu. “Vodstvo jasno razumije da obnavljanje veza neće biti lako i da će više skandala pogoršati šanse za to.”

Ruse zabrinjavaju i Trumpove često kontradiktorne izjave. Po pitanju ublažavanja sankcija nametnutim Rusiji zbog aneksije Krima 2014., Trump je prošlog mjeseca rekao kako SAD treba “jako proširiti” svoju nuklearnu sposobnost. To se činilo kao poziv na utrku u naoružavanju. No, u intervjuu koji je dao europskim medijima proteklog tjedna, rekao je kako bi se arsenali atomskog oružja trebali “značajno srezati”, te spomenuo mogućnost ugovora s Putinom prema kojem bi SAD ukinuo sankcije Rusiji ukoliko bi oni smanjili nuklearno oružje.

Putin kaže da su dosjei glupost

Kremlj i drugi dužnosnici su izjavili da će se suzdržati u komentarima Trumpa i njegove administracije sve dok ne prođe inauguracija, koja je bila u petak, a nakon koje je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov danas rekao da je Putin spreman susresti se s Trumpom u nadolazećim mjesecima, ali da ne treba očekivati da će odnosi SAD-a i Rusije sada odjednom biti lišeni “kontradikcija i sporova”.

No, Putin je u utorak na press konferenciji u neku ruku stao u Trumpovu obranu. Komentirao je navodne kompromitirajuće dosjee koje Rusi imaju o Trumpu, nazvavši ih “očitim izmišljotinama.” U dosjeu navodno postoje dokazi da se Trump nalazio s prostitutkama u Moskvi.

“Teško mi je vjerovati da bi on otrčao u hotel kako bi se susreo s djevojkom labavog morala, bez obzira što su naše bez sumnje najbolje na svijetu”, izjavio je Putin. Kremlj je također već poslao poziv Trumpovom tranzicijskom timu da pošalju nekoga na razgovore oko rata u Siriji, no još nije odlučeno kada će se točno održati. Ruski dužnosnici možda i namjerno umanjuju očekivanja od Trumpa, naravno, kako bi potkopali sumnje da su oni ti koji su mu tajno pomogli u kampanji.

Velika očekivanja ruske javnosti

Američki predsjednik u odlasku Barack Obama svoje je posljednje dane u uredu iskoristio kako bi otežao napore svog nasljednika da popravi odnose s američkim neprijateljem još iz doba Hladnog rata. Nedavno je protjerao 35 ruskih diplomata i nametnuo kazne za više visokih dužnosnika u Moskvi. To se dogodilo nakon što su američke obavještajne agencije zaključile kako je Putin osobno naredio hakiranje tijekom kampanje kako bi pomogli Trumpu i naštetili Hillary Clinton. Putin je u više navrata negirao umiješanost.

Šef ruskog Vijeća sigurnosti Nikolaj Petrušev, dugogodišnji Putinov savjetnik za vojna pitanja, nastojao je ovoga tjedna ublažiti očekivanja javnosti o bližim vezama sa SAD-om. Anketa napravljena prije dva mjeseca pokazala je kako gotovo pola zemlje predviđa bolje odnose sa SAD-om, “uskoro” nakon što Trump preuzme dužnost. “U ovom okruženju, ne možemo govoriti o radikalnim promjenama u rusko-američkim odnosima”, izjavio je Petrušev u službenom vladinom glasilu.

‘Gadna podloga za buduće razgovore’

“Mi nemamo nikakvih iluzija o iznenadnom ublažavanju mjera kojima se pokušava obuzdati Rusija”, dodao je Petrušev. Mediji koje Kremlj pomno nadzire odmah su se raspisali o tome kako “nisu potrebne nikakve iluzije da bi se očekivalo poboljšanje”. Pisali su i kako Rex Tillerson koji je prošlog tjedna pokazao oštro protivljenje zbližavanju SAD-a s Rusijom, a koji je nominiran za državnog tajnika, te kandidat za ministra obrane James Mattis koji je također govorio protiv poboljšanja odnosa dviju zemalja, izražavaju takve stavove primarno kako bi se pokazali kao snažni vođe i time dobili potvrdu od Senata

Politolog s Državnog instituta za međunarodne odnose u Moskvi Valery Solovei, smatra kako su ruski dužnosnici očekivali nešto drugo. Smatra da su nedavni skandali “gadna podloga za buduće razgovore” te da bi nova vlada mogla ponuditi samo jedan pokušaj pomirenja. “Trump neće pokušavati više od jednom”, smatra ruski politolog.

Trumpova impulzivnost je veliki problem

Andrey Kortunov, direktor ruskog Vijeća za međunarodne poslove, istraživačke skupine koju je postavio Kremlj, smatra kako Tillersonove riječi od prošlog tjedna pokazuju kako je duboka rusofobija u Washingtonu. Tillerson je bivši šef Exxon Mobila, a dobio je i medalju prijateljstva od Vladimira Putina 2012. Prošlog tjedna je rekao kako je Rusija “opasna za američke interese”. “To je djelovalo kao da je morao krvlju potpisati da se protivi Putinu”, smatra Kortunov.

Mattis, umirovljeni general nominiran za ministra obrane, otišao je i korak dalje, navodeći Rusiju i njezine pokušaje da razbije NATO na vrh liste glavnih prijetnji. I Tillerson i Mattis su iskazali stavove koji nisu u skladu s nekim Trumpovim izjavama, uključujući i te oko NATO-a i Rusije. Te razlike, zajedno s Trumpovom nepredvidljivosti, počinju zabrinajvati Kremlj, pojašnjava Dmirty Simes predsjednik Centra za nacionalne interese u Washingtonu. “Rusko vodstvo definitivno je preferiralo Trumpa naspram Clinton”, kaže Simes. “Ali sad su zabrinuti. Trump je jako impulzivan i uzima stvari vrlo osobno, pa bi tako lijep početak mogao imati vrlo loš zaključak.”