Čini se da se premijer umiješao u unutarstranački sukob u HDSSB-u i otvoreno stao uz Glavaševe ljude

Čestitao je Vulinu na mjestu predsjednika HDSSB-a. No, on to još nije

FOTO: Pixsell

Premijer Andrej Plenković, doduše u svojstvu predsjednika Hrvatske demokratske zajednice, uputio je čestitku Draganu Vulinu, kojeg je skupina oko Branimira Glavaša prošle nedjelje izabrala za predsjednika HDSSB-a. U Plenkovićevoj čestitci ne bi bilo ničeg neobičnog – bila bi to tek protokolarna vijest, za dno kakvog novinskog stupca političke kronike – da u ovom trenutku ne postoje dva HDSSB-a i dva predsjednika te stranke: uz spomenutog Vulina to je i Vladimir Šišljagić, osječko baranjski župan, koji je dužnost HDSSB-a obavljao prije Vulina i donedavno bio jedan od stupova stranke i najbližih suradnika Branimira Glavaša.

“Kao odgovorni dionici hrvatskog društva i politike trebamo težiti rješavanju svakodnevnih problema naših ljudi. Uvjeren sam da ćemo surađivati u nizu političkih, gospodarskih i socijalnih pitanja i u realizaciji Projekta Slavonija i ravnomjernog regionalnog razvoja Hrvatske”, napisao je Plenković te uz kompjutorski ispis čestitke rukom prisno dopisao ”dragi Dragane”.

Ministarstvo uprave tek treba donijeti odluku

Plenkovićeva čestitka Vulinu neobična je zbog toga što se dva podijeljena tabora HDSSB-a u ovom trenutku bore koji je od njih stvarni predstavnik te stranke. Naime, u toj zamršenoj priči pravorijek tek treba dati Ministarstvo uprave koje ima složen zadatak proučiti i odlučiti koji je HDSSB legitiman. Čestitkom Vulinu Plenković je prejudicirao tu odluku, osim ako možda za nju ne zna prije ostalih.

Gepostet von Dragan Vulin am Mittwoch, 18. Januar 2017

“Mogao je barem pričekati da ministar uprave potpiše rješenje o izmjeni podataka u Registru stranaka, jer će tek tada biti odlučeno koja strana je u pravu. Ovako, to može biti i pritisak na Ministarstvo uprave. Naš je premijer izabrao stranu i za njega je jako neobično da se na ovaj način uključuje u unutarstranački sukob. Tko je taj tko ima dovoljnu snagu premijeru šapnuti na uho da bi bilo dobro čestitati Vulinu, iako je i sam svjestan da pravno to još nije gotovo”, rečeno je Telegramu iz izvora Šišljagićeve i Burićeve skupine.

Održana dva različita sabora

Kao što je Telegram pisao, u HDSSB-u je prošle godine došlo do oštre podjele kada su Vladimir Šišljagić i Dinko Burić, bivši saborski zastupnici HDSSB-a i ranije najbliži Glavaševi suradnici s velikom skupinom pristaša, među kojima je bila i većina članova Glavnog odbora te stranke, zatražili izbacivanje Glavaša iz HDSSB-a. Kao razlog naveli su katastrofalne izborne rezultate HDSSB-a i dramatično urušavanje rejtinga stranke nakon Glavaševog povratka iz zatvora, kada je preuzeo glavnu riječ u HDSSB-u. Odmicanjem Šišljagića, Burića i njihove skupine od Glavaša, nastao je pravi unutarstranački rat i tsunami suspenzija i izbacivanja iz stranke.

No, imajući većinu u Glavnom odboru, Šišljagić i Burić sa svojim pristašama, koristeći statutarnu mogućnost da sazovu izvanredni sabor stranke, to i učinili 10. prosinca prošle godine. Na tom, po njima legalnom skupu, izabrali su Vladimira Šišljagića za predsjednika HDSSB-a. Glavaš, Vulin i ekipa oko njih ne priznaju legitimitet tog sabora, pa su održali svoj, 15. siječnja i na njemu za šefa stranke izabrali Dragana Vulina. Burić i Šišljagić tvrde, pak, da taj skup nije bio legalan i ne priznaju Vulina kao predsjednika stranke.

Već je neko vrijeme jasno da HDZ navija za Glavaša

Kao što smo rekli, Ministarstvo uprave, kojem se obratila skupina oko Šišljagića i Burića, tek treba odlučiti tko je u pravu i koji je HDSSB – Šišljagić-Burićev ili Glavaš-Vulinov – legitiman. No, Plenković je u pomno sročenoj čestitci, koju je Vulin objavio na svom Facebook profilu prejudicirao odluku ministra uprave Ivana Kovačića i zauzeo stranu u unutarstranačkom sukobu HDSSB-a.

Da HDZ navija za Glavaša i njegovu skupinu bilo je jasno i prošle nedjelje kada je na njihov izborni sabor došao Ivan Anušić, predsjednik županijskog odbora HDZ-a Osječko-baranjske županije i pozdravio ih u ime premijera Plenkovića. Anušić nije bio na skupu HDSSB-a 10. prosinca kada je za predsjednika te stranke izabran Šišljagić. Vulinu su, uz Plenkovića, čestitke poslali i gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić te predsjednik IDS-a Boris Miletić.