Irska je na referendumu ozakonila gay brakove i time ispisala povijest

Na referendumu je 62,1 posto građana Irske podržalo istospolne brakove

Supporters for same-sex marriage raise a cheer at Dublin Castle as they wait for the result of the referendum on May 23, 2015. Yes voters were basking in the sunshine today as they gathered to celebrate an expected victory in Ireland's referendum on whether to approve same-sex marriage.
AFP PHOTO /  Paul Faith
FOTO: AFP/AFP

Irska je upravo postala prva zemlja na svijetu koja je na referendumu legalizirala gay brakove. Nakon što su pobrojani glasovi u sve 43 izborne jedinice, rezultati su pokazali da je čak 62,1 posto građana Irske glasalo “za”, dok je 37,9 posto bilo “protiv”. U brojkama to znači da je istospolne brakove podržalo 1,201,607 birača, a protivilo se njih 734,300. Ukupan odaziv na referendum bio je 60,5 posto.

Fešta na ulicama Dublina

Nakon objave rezultata na ulicama Dublina zavladalo je oduševljenje. Na svakom uglu čuju se zviždaljke, trube i ostala glazbala kako u živom ritmu odobravaju radosnu vijest.

“Toliko me inspirirala kreativnost, predivna vibra i ljubav koju je pokazala kampanja za gay brakove. Trebate samo vidjeti sve te poruke podrške koje mi dolaze iz svih krajeva svijeta. Predivan dan. Najljepši dan. Nadam se da će Irska sad odigrati ključnu ulogu u razvijanju globalne svijesti o jednakosti”, rekao je za Guadrian Joey Kavanagh, inače organizator kampanje “gettheboat2vote” koji je u Dublin stigao zajedno s još 30-ak Iraca s prebivalištem u Londonu kako bi glasali na referendumu.

Parlamentarka zaprosila svoju partnericu

Zanimljivo, Katherine Zappone, zastupnica u parlamentu, rezultate referenduma proslavila je tako što je u prijenosu uživo zaprosila svoju partnericu Ann Louise Gilligan koja je rekla “da”.

Katherine Zappone i partnerica Ann Louise Gilligan
Katherine Zappone i partnerica Ann Louise Gilligan AFP/AFP
Slavlje na ulicama Dublina
Slavlje na ulicama Dublina AFP/AFP

Svi pričaju o tweetu ministra jednakosti

Danas, tek nekoliko sati nakon što je počelo prebrojavanje glasova, Ministar jednakosti Aodhan O’Riordain za Reuters je izjavio da je dosta siguran da su Irci većinom glasali za bračnu jednakost.

‘Mislim da smo pobijedili’, rekao je O’Riordain za Reuters. ‘Vidio sam otvorene glasačke kutije iz mjesta koje ne bi inače smatrali liberalnima i gotovo jednoglasno glasaju za bračnu jednakost’. Iako se službeni podaci neće objaviti do kraja dana, ministar kaže da mu i iz više izvora koji prebrojavaju glasove javljaju da je velika većina glasala za. Inače, O’Riordainov tweet glavna je tema u Irskoj, ali i šire. Kad ga pročitate bit će vam jasno zašto.

Reakcija dublinskog nadbiskupa

Dublinski nadbiskup Diarmuid Martin opisao je rezultate referenduma kao “pozivom na buđenje Katoličkoj crkvi”. “Ovo je socijalna revolucija”, rekao je za RTE televiziju. Dodao je da pred Crkvom leži težak zadatak prenošenja svoje poruke mladim ljudima, te naglasio da Crkva treba preispitati trenutnu situaciju.

“Iako mislimo da je sve crno i bijelo, većina nas živi svoj život u sivom području”, zaključio je.

Društvene mreže prepune podrške

Cijeli petak društvene mreže bile su prepuna poruka podrške za referendum, kako stanovnika Irske, tako i cijelog svijeta. No jedan se trend na Twitteru uhvatio više od drugih. Irska dijaspora pokrenula je cijelu kampanju pod hashtagom #hometovote u kojima su pozivali Irce iz cijelog svijeta da daju svoj glas na referendumu. Tako su se javljali ljudi iz Afrike, s Kineskog zida, Abu Dhabia i San Francisca.

https://twitter.com/derhoward/status/601622840769675264

Homoseksualnost je u Irskoj bila izvan zakona sve do 1993., istospolna građanska partnerstva mogu se sklapati od 2011., a prihvate li Irci izmjenu ustava, Irska će postati prva zemlja koja je istospolni brak ozakonila na referendumu.

Službeni rezultati poslijepodne

U petak je više od 3,2 milijuna Iraca pozvano da se izjasne o prijedlogu promjene ustava koji ozakonjuje “brak između dvije osobe bez razlike u spolu”, a rezultati glasovanja trebali bi biti objavljeni u subotu poslijepodne, prenosi AFP.

Tom povijesnom referendumu, 22 godine nakon ukidanja kaznenog progona homoseksualnih osoba u Irskoj, prethodile su usijanje rasprave, no ankete pokazuju da tradicionalan i duboko ukorijenjen utjecaj Katoličke Crkve u toj zemlji blijedi.

Reuters ističe da su Irci u velikom broju izašli na referendum te da ta velika izlasnost, pogotovo u urbanim sredinama, ide u prilog zagovornika istospolnih zajednica. U Dublinu, primjerice, izlaznost iznosi 60 posto, javila je irska radiotelevizija RTE.

Podsjetimo, ako je ministar u pravu, Irska postaje prva zemlja na svijetu koja je glasanjem dozvolila sklapanje gay brakova.

Podijeljena korporativna Irska

Ispred kuće Oscara Wildea, pisca koji je zbog homoseksualnosti u Velikoj Britaniji bio zatvoren, postavljeni su plakati s porukama “Glasajte za” i “Jednakost za sve”.

Referendum je osim građana podijelio i korporativnu Irsku: većina irskih kompanija nije htjela zauzeti stranu, ali su zato američke tehnološke tvrtke koja zapošljavaju tisuće mladih Iraca zdušno pozvale da se glasa “za”.

Istospolni brak podržava većina političkih stranaka, medija, sindikata, studentskih i sportskih udruga. Brojne slavne osobe ga također podržavaju. Posljednji u nizu je Bono, frontmen U2.