Čini se kako iranski reformisti, na čelu s predsjednikom, vode na (vrlo važnim) izborima u toj zemlji

Održani su prvi izbori nakon ukidanja međunarodnih sankcija Iranu

An Iranian woman casts her ballot for the Assembly of Experts election at a polling station in the holy city of Qom, 130kms south of the capital Tehran, on February 26, 2016.
Long lines formed and voting was extended as Iranians cast ballots in an election test for President Hassan Rouhani, who hopes to curb conservative dominance after a nuclear deal with world powers.

 / AFP / BEHROUZ MEHRI
FOTO: AFP

Iranski reformisti, uključujući predsjednika Hasana Rouhanija, vode pred konzervativcima na ključnim izborima održanima u petak, pokazuju u subotu prvi rezultati, piše BBC. Rouhani i bivši predsjednik Akbar Hašemi Rafsandžani vode u utrci za Skupštinu stručnjaka, tijela kojem 88-ero odabranih bira vrhovnog vođu čija je riječ presudna u državnoj politici. U isto vrijeme traje i prebrojavaje glasova za novi parlament.

Ovo su prvi izbori nakon dogovora o nuklearnom programu i ukidanja međunarodnih sankcija. Pobjeda bi mogla ojačati Rouhanijev položaj uoči novih predsjedničkih izbora 2017. godine. Rohani i Rafsandžani vode na izborima za Skupštinu stručnjaka u Teheranu, gdje je svaki osvojio gotovo 700,000 glasova. Za usporedbu konzervativni kandidat Ajatolaha Tagija Mesbaha Jadzia za sada je dobio oko 300,000 glasova.

Vrijeme za jedinstvo i suradnju

Članovi Skupštine stručnjaka mogli bi izabrati nasljednika Ajatolaha Alija Hamneija (76) koji je lošeg zdravlja. “Izbori su gotovi i stiglo je vrijeme za jedinstvo i suradnju”, rekao je Rafsandžani za iransku nacionalnu televiziju. Odaziv na izbore je bio tri puta veći nego je predviđeno, na birališta u petak je izašlo preko 60 posto glasača. Reformisti se nadaju kako će njihov utjecaj preći na konzervativna državna tijela.

Na parlamentarnim izborima izabrat će se 290 mandatara na četiri godine. Reformisti i pripadnici umjerene struje tvrde da ciljaju na strane investicije koje bi stvorile radna mjesta za mlade ljude. Tvrdolinijaši, pak, kažu da bi ekonomski rast vjerojatnije trebao doći od domaće proizvodnje.