Nekad je nužno odabrati stranu

Čitanje presude o arbitraži: Slovenija je dobila tri četvrtine Piranskog zaljeva

U 14 sati počelo je čitanje odluke o teritorijalnom sporu između Hrvatske i Slovenije

FOTO: screenshot

Slovenija je dobila tri četvrtine Piranskog zaljeva, odlučio je arbitražni sud. Slovenija je, pritom, dobila i koridor do međunarodnih voda koji prolazi hrvatskim teritorijalnim morem.

“Proglašavanjem nezavisnosti Slovenije i Hrvatske 1991. zaljev je bio unutarnja voda Jugoslavije,” naveo je sudac u obrazloženju. Sud je dalje odlučio da zaljev i dalje ima status unutarnjih voda. U obrazloženju je sudac naveo i kako je Slovenija upravljala tim područjem a Hrvatska nije.

Područje “junctiona”

“Tribunal smatra da delimitacija mora slijediti liniju između linija koje su predložile strane. Prema sporazumu iz 1991. ta linija mora spojiti kopnene granice na ušću Dragonje do točke na kraju zaljeva u Sloveniji koji je na trostruko većoj daljini od Rta Madona. Tribunal smatra da bi to trebala biti granica”, rekao je sudac Gilbert Guillaume koji je inače predsjednik Arbitražnog suda.

Tribunal je odlučio i kako na Jadranu nema područja gdje bi se primjenjivao režim otvorenog mora. Međutim, uvodi se područje tzv. junctiona u kojem vlada sloboda navigacije, nadletanja,polaganja cjevovoda i kablova i to za sve zemlje ne samo Sloveniju. Junction će biti oko 2,5 nautičkih milja širok i bit će spojen na granicu. U području junctiona Hrvatska neće imati pravo uhićivati brodove koji nisu hrvatski.

screenshot

Sveta Gera pripala Hrvatskoj

Sud je između ostaloga odlučio da je Sveta Gera hrvatska, jer tako stoji u katastru. Hrvatska je zahtijevala da “nijedan slovenski entitet ne smije ostati u postrojenju na Svetoj Geri u hrvatskoj općini”, no Tribunal je konstatirao kako, unatoč činjenici da se uistinu radi o hrvatskom teritoriju, nema jurisdikciju zadovoljiti taj zahtjev.

Što se tiče Murskog Središća, sud smatra da granica ide sredinom rijeke, rekao je sudac. Odlučeno je i da je mjesto Mirišće kod Sv. Martina na Muri slovensko.

Strane su se obvezale poštivati odluku suda

Sudac Guillame koji je čitao arbitražnu odluku je prvo podsjetio na povijest dugogodišnjeg spora. Rekao je kako su u slučaju uzete u obzir sve relevantne okolnosti. “Članak 7. arbitražnog sporazuma kaže kako će obje strane poštovati odluku arbitražnog suda”, podsjetio je Guillame u svom obraćanju. Govorio je kako su stranke odlučile da će se voditi na pravnom, a ne povijesnom temelju.

Čitanje odluke počelo je spornim mjestima na sjevernoj hrvatsko-slovenskoj granici. Podsjetio je da su tijekom spora Hrvatska i Slovenija tri puta mijenjale odredbe sporazuma i da je odluku sud donio na temelju svih materijala. Naglasio je da je odluka donesena na temelju međunarodnog prava. Sudac je rekao i kako će troškove arbitraže

Nema hrvatskih predstavnika u sudnici

U sudnici nisu prisutni predstavnici Hrvatske, kako je i najavljeno ranije, dok su prisutni slovenski predstavnici predvođeni ministrom vanjske politike Karlom Erjavcem. Premijer Andrej Plenković danas je ponovio kako Hrvatskoj ova odluka ništa neće značiti obzirom da je 2015. u Saboru donesena odluka o povlačenju iz arbitraže zbog “teške povrede arbitražnog postupka”.

Sud je tijekom jutra poslao presudu u hrvatsko veleposlanstvo u Haagu, no Hrvatska tu presudu nije primila. Nakon objave presude očekuju se obraćanja slovenskog premijera Mira Cerata i predsjednika Boruta Pahor. Odluku suda oko 6 sati komentirat će i premijer Plenković, a nešto kasnije i bivši hrvatski premijer Zoran Milanović koji je inicirao izlazak iz arbitraže.