Ogorčeni članovi sindikata teško optužuju: 'Nismo bili za prekid štrajka u pravosuđu, povjerenici su nas izdali'

Hoće li se zbog brojnih otkaza sustav uopće vratiti u normalu?

14.07.2023., Split - Strajk Djelatnika Zupanijskog i trgovackog suda u Splitu. Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL
FOTO: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Kaos među pravosudnim službenicima se nastavlja što otvara pitanje normalizacije posla nakon štrajka. Naime, štrajk je završen nakon što su predstavnici Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika s Vladom potpisali sporazum kojim je dogovoreno povećanje plaća od 12 posto. To u prosjeku znači oko 70 eura više primanje, što je daleko ono onih početnih 400 eura koje su pravosudni službenici i namještenici tražili.

Iako je i predsjednica Sindikata Iva Šušković, izjavila kako neki članovi nisu zadovoljni postignutim, istaknula je da je sada važno pokazati solidarnost, ustrajnost i zajedništvo. Telegram međutim, sada doznaje za ozbiljne optužbe članova ovog sindikata iz Dalmacije koji su, kako nam je potvrđeno, svi bili protiv prekida štrajka i prihvaćanja skromnog povećanja plaća.

Jesu li povjerenici izigrali članove?

“Većina službenika bila je protiv, ali je naš povjerenik u vijeću sindikata ipak glasao za prekid štrajka. Dakle, nije bitna većina svih članova nego su odluku donijeli povjerenici koji su glasovali”, ogorčeni su članovi Sindikata iz Dalmacije.

Doduše, Telegramovi izvori iz pravosudnih krugova objašnjavaju da uz ovo povećanje od 12 posto, te korekcije koeficijenata koje je Vlada već ranije predvidjela, pravosudni službenici moguć očekivati povećanje od ukupno 30-35 posto. To, uvjeravaju isti izvori, onda i nije potpuni poraz štrajkaša koji nisu radili čak 51 dan boreći se za povišice.

Šef Vrhovnog suda nije zadovoljan

“Prekid štrajka je pozitivna činjenica samo zbog toga što će građani i poduzetnici moći ostvarivati svoja temeljna zakonska i ustavna prava. Temeljna pitanja položaja sudova i sudskih službenika su i dalje otvoreno pitanje”, komentirao je predsjednik Vrhovnog suda RH Radovan Dobronić.

Time je evidentno želio podržati nastojanje sindikata da pravosudni službenici i njihove plaće budu izdvojeni iz propisa kojima se reguliraju primanja ostalih zaposlenih u državnoj službi.

Ražu se iskaznice, daju otkazi…

Da je doista došlo do raskola članstva zbog prekida štrajka potvrdila je sindikalna povjerenica Marija Paun s Općinskog građanskog suda u Zagrebu. Ona je izjavila da je od jučer kada je najavljeno da će sindikat potpisati dogovor s Vladom već 60 ljudi dalo otkaz, dok brojni članovi prijete ‘rezanjem sindikalnih iskaznica’.

Ona je samo dan ranije i sama tvrdila da nije zadovoljna onim što Vlada nudi.

Očito je ključno za prihvaćanje dogovora bilo obećanje Vlade da će ipak platiti dane provedene u štrajku. Naime, ta je odluka prijetila pravosudnim službenicima da ostanu bez plaće koja im je ionako mala. I to je, s druge strane, prijetilo da dovede do raskola, odnosno izazove nezadovoljstvo onih članova koji su svih ovih godina već iscrpljeni skromnim primanjima.