CNN je proveo vrijeme s posadom špijunskog aviona koji nadgleda ISIS, i pripremaju se kao da lete u svemir

Dragonlady je špijunski avion koji leti na više od 21 tisuću metara

Pripreme i odijevanje za misiju u U2 Dragonlady špijunskom avionu više izgledaju kao pripreme za let u svemir, nego za borbu. Piloti su odjeveni u žute kombinezone, a na glavama nose goleme bijele kacige. Kombinezoni imaju ugrađene sustave za hlađenje jer u suprotnom piloti ne bi preživjeli duže od nekoliko minuta.

Oni su neophodna zaštita za članove posade koji, na visini od preko 21 tisuće metara, lete u špijunske misije u Iraku i Siriji. Novinarska ekipa CNN-a napravila je zanimljivu reportažu s pripadnicima američke Ratne mornarice, smještenima na tajnoj lokaciji negdje na Bliskom istoku. Identitet pilota morao je ostati tajna, pa se u tekstu spominju samo po prvom imenu, činu i nadimku.

Visine preko 21 tisuću metara

Jedan od onih koji se pripremaju za misiju je i kapetan Steven koji će upravljati avionom. Nadimak mu je Meathead. Kapetan Steven do letjelice stiže u busu, sličnom onima koji prevoze astronaute do svemirskih letjelica. Cijelo to vrijeme, priključen je na mobilnu jedinicu za hlađenje. Oko aviona je nekoliko desetaka ljudi koji pripremaju U2 jet za misiju koja traje 10 sati.

“Stalno radiš nešto što će te zaokupirati”, kaže kapetan, upitan kako se nosi s dugačkim satima koje provede u sićušnom kokpitu aviona. “Radio stalno radi, komunikacija s bazom je konstantna, pa te to zaokupi.” U2 avion izgrađen je za visine, može letjeti na više od 21 tisuću metara, pa je samim time važan za otkrivanje i uništenje ISIS-ovih baza, sigurnih kuća i borbenih položaja.

Avion iz hladnoratovskog razdoblja

“S U2 možemo izaći na teren i saznati na kojim se lokacijama nalazi neprijatelj”, objašnjava pilot Matt. “Tu informaciju prosljeđujemo borbenim jedinicama, tako da oni, kad izađu na teren, imaju točne informacije o lokacijama i znaju što treba učiniti.”

Dragonlady je avion iz hladnoratovskog razdoblja i koristi se od pedesetih godina. Naravno, od tog perioda podvrgnut je znatnoj modernizaciji s novim senzorima i kamerama, što ih čini važnim sredstvom u špijunskom ratu protiv ISIS-a. Tu su još i dronovi, koji također imaju veliku ulogu u prikupljanju informacija s terena.

Ključan doprinos snagama na terenu

Od golemog drona Global Hawk koji može ostati u zraku duže od 24 sata pa sve do manjih predatora, sve te platforme doprinose masivnom zračnom nadzoru koji se provodi s ciljem uništenja ekstremističkih snaga.

“Ostvarujemo kontinuirani napredak”, kaže pukovnik Paul Birch, šef jedinice 380th Expeditionary Operations Group. “Svaki dan vidimo napredak. Iz izvještaja o onome što se događa s ISIS-om na terenu, znam da smo dali ključan doprinos”.

Uloga u oslobađanju Mosula

Ipak, usprkos moćnim sredstvima nadzora i oružanoj snazi zračnih snaga koalicije na nebu iznad Sirije i Iraka, ISIS je i dalje snažan te pruža žestok otpor iračkim i kurdskm snagama u njihovim pokušajima zauzimanja Mosula.

Irački su vođe priznali da su pred njima najvjerojatnije mjeseci borbe prije oslobođenja. To samo znači još misija za Dragonlady. Nakon otprilike 10 sati, kapetan Steven je sletio. Što se tiče samog slijetanja, U2 je vrlo teško prizemljiti jer Dragonlady zahtijeva dosta vještine i pomoć drugog pilota s piste.

Iako sretan nakon naporne misije, kapetan je zadovoljan obavljenim poslom i pomoći koju tako pruža snagama koje se bore na terenu.
“Zahvaljujući našoj ekipi iz održavanja, konstantno smo u zraku i pružamo podršku onima koji je najviše trebaju”, zaključuje.