Crnogorski ministar obrane nakon Anušićevog incidenta: 'Njegovi napadi su dokaz da smo u pravu, RH nas ne može ucjenjivati'

Problem je nastao oko pitanja vlasništva broda Jadran, čija je matična luka Split

20.12.2023., Zagreb - Svecanost obiljezavanja 32. obljetnice Hrvatskog vojnog ucilista Dr. Franjo Tudjman u vojarni Petar Zrinski. potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anusic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Crnogorski ministar obrane Dragan Krapović poručio je u ponedjeljak hrvatskom kolegi Ivanu Anušiću da Hrvatska ne može ucjenjivati Crnu Goru oko pitanja vlasništva nad brodom “Jadran” samo zato jer je članica Europske unije.

Anušić je u subotu, tijekom boravka u Crnoj Gori povodom Dana hrvatskog naroda, otkazao susret s Krapovićem zbog njegovih stavova o vojnom logoru Morinj i brodu Jadran.

“Ako kolega Anušić misli da može ucjenjivati Crnu Goru samo zato što je Hrvatska članica EU-a, onda je napravio pogrešnu procjenu. Ja ću se kao ministar isključivo ponašati u skladu s interesima Crne Gore, a njegove osobne napade razumijem kao potvrdu ispravnosti politike Crne Gore koju provodim kao njezin ministar”, poručio je Krapović u izjavi za portal RTCG.

‘Anušić zbog izbora politizira priču oko broda’

Krapović je ranije rekao da smatra da je Anušić politizirao priču oko vlasništva nad brodom Jadran zbog toga što se Hrvatska nalazi u izbornoj godini. U četvrtak je poručio da shodno potpisanim sporazumima nakon raspada Jugoslavije Hrvatska nema pravo tražiti školski brod Jadran.

Anušić je pojasnio da je Krapović u tim izjavama jasno dao do znanja da su njegovi stavovi potpuno na suprotnoj strani od onih koje on, i kao potpredsjednik vlade Hrvatske i ministar obrane, zastupa.

“Ti stavovi koji su izrečeni nisu nama neprihvatljivi, nego su nama apsolutno neprihvatljivi”, poručio je Anušić u izjavi za RTCG.

Grlić Radman: ‘Smatramo to otuđenom imovinom’

Hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman rekao za ranije da će se, u slučaju da se Crna Gora i Hrvatska bilateralno ne dogovore oko pitanja vlasništva nad brodom Jadran, ići na međunarodnu arbitražu. „Mi ga smatramo otuđenom imovinom i tražimo da se vrati u matičnu luku Split. Ako to ne možemo riješiti bilateralno i dogovorom, možemo razmotriti, uključiti međunarodno sudište“, kazao je.

Nakon raspada SFRJ, brod Jadran su koristile Oružane snage Savezne Republike Jugoslavije, a nakon razlaza Srbije i Crne Gore brod je ostao u Crnoj Gori. Od potpisivanja Sporazuma o sukcesiji SFRJ 1992. Hrvatska inzistira na tome da brod, čija je matična luka Split, pripadne Hrvatskoj, ali do sada nije pronađeno bilateralno rješenje.

Taj brod crnogorska mornarica koristi za obuku svojih mornara, a Pomorski fakultet u Kotoru za obuku studenata. Kako se radi o reprezentativnom objektu, na njemu crnogorske vlasti priređuju i prijeme za visoke goste.