Čuvao je Busha i Obamu, ali država ovom psu nije htjela spasiti život

Umirovljeni vojni pas teško je obolio, a vojska nije platila njegovo liječenje

FOTO: yahoo.com

Vojska Sjedinjenih Država zaista se loše odnosi prema svojim psećim veteranima, piše Yahoo news i donosi priču od borbi za spas jednog psa.

Prošlo je osam mjeseci od kako je Charlsie Hoffman usvojila desetogodišnjeg belgijskog ovčara Baddyja. Uobičavali su zajedno ići u duge, pomalo jednolične šetnje u susjedstvu. Dan im je počeo isto, piše Yahoo news, kada je Baddy odjednom stao. Vlasnica je pokušala povući uzicu, ali pas nije popuštao. “Nismo ni hodali tako daleko”, rekla je Hoffman. Baddy je pokušao piškiti, ali nije uspio. Tada je samo odjednom legao.

Liječenje Baddyja košta 12 tisuća dolara

Nakon niza testova, veterinar je potvrdio da belgijski ovčar Baddy ima rak prostate. “Pao sam na koljena i slomio se”, kaže Hoffman. “Bilo je to kao da me udario automobil. Ne samo da Baddy mora umrijeti, nego mora i patiti.”

Postojalo je nekoliko opcija za liječenje, a kao najbolja se nametalo nešto što se zove IMRT – intenzivna modulirana terapija zračenjem. To je značilo manje nuspojava za Baddyja, veće šanse za smanjenje tumora. Bez te terapije, Baddy će vjerojatno biti mrtav u četiri mjeseca, s terapijom, mogao je živjeti još dvije godine. Jedini nedostatak terapije bila je njena cijena od 12 tisuća dolara.

Baddy je čuvao Busha i Obamu

Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca nerijetko su suočeni s ovakvom dilemom, piše Yahoo news. U kojoj su se mjeri spremni financijski žrtvovati, kako bi njihov kućni ljubimac malo manje patio, malo duže živio i bio malo zdraviji.

No, s Buddyjem je situacija bila drugačija, on nije bio samo običan pas. Buddy je umirovljeni vojni pas, član marinaca. Baddy je bio odgovoran za čuvanje predsjedničkog helikoptera na oko 200 domaćih i međunarodnih misija. Hoffman je također bila marinka i vodila je Baddya na više od 25 takvih misija. Obučen da traži eksploziv i svlada napadača, Baddy je osam godina svog života proveo osobno štiteći dvojicu američkih predsjednika George W. Busha i Baracka Obamu. Tada je imao najbolju 24 satnu veterinarsku njegu koja niti Hoffman, niti druge njegove rukovoditelje nije koštala ništa.

Država mu više nikako ne pomaže

Međutim, ubrzo nakon što je Hoffman posvojila Baddya, država ga je prestala podržavati, isto kao i sve ostale umirovljene vojne pse. Nisu mu čak platili niti prijevoz do odredišta. Nije više imao niti odgovarajuću veterinarsku skrb, a sigurno mu nisu htjeli platiti 12 tisuća dolara za borbu protiv raka kako bi preživio.

“Nikada se nisam osjećala bespomoćnije”, rekla je tada Hoffman.

Psima je na dužnosti narušeno zdravlje

Baddyjeva priča postavlja neka teška pitanja, piše Yahoo news i pita se što dugujemo našim pasjim veteranima, a što im možemo priuštiti i dati nakon službe. U službi psi spašavaju nebrojene ljudske živote, u prosjeku više od 150 ljudi po štenetu, tvrde eksperti. Njihove dužnosti, jurenje, njuškanje kemijskih eksploziva i drugo mogu narušiti njihovo zdravlje. Psi mogu razviti i posttraumatski poremećaj, baš kao i vojnici. Država, koju su do jučer štitili, tada međutim ne poduzima ništa za njih, te teret njihove brige pada uglavnom na nesebične ljude poput Hoffman

U to vrijeme kada je Baddyju dijagnosticiran rak, Hoffman je upravo bila prodala auto, živjela je s roditeljima i prikupljala novac kako bi mogla otići na studij. Imala je 28 godina. Liječenje potrebno Baddyju koštalo bi ju cijelu ušteđevinu, ali znala je da nema izbora. “Borit ću se s tobom, ako si se ti spreman boriti sa mnom”, rekla je tada Hoffman Baddyju, a kune se da je on na to kimnuo. Hoffman se brzo prijavila za kredit za zdravstvenu pomoć, premda nije imala pojma kako će ga vraćati.

Psi su donedavno bili oprema

Do ožujka 2015., američka je vojska klasificirala umirovljene vojne pse kao opremu. Ohrabrujuće je što se barem to promijenilo, ali američke institucije još uvijek premalo brige posvećuju svojim psećim veteranima.

Zakon o umirovljenim vojnim psima koji je trebao promijeniti taj odnos, zaustavljen je od strane republikanaca. Zakon kojim je psima trebala biti omogućena veterinarska briga i nakon umirovljenja, te transport do svog udomitelja ipak nije prošao. Oni koji su se zalagali za taj zakon tvrde da je utjecajni republikanski senator John McCain iz Arizone bio taj koji je zaustavio zakon.

35 tisuća dolara za liječenje

Hoffman je dobila dobre vijesti 6. listopada 2014., baš na svoj rođendan. Tada joj je priopćeno da su stanice raka zaustavljene i da je najmanje što će Baddy živjeti dvije godine. Baddyevo liječenje na kraju su platili donatori i Hoffman.

Oko Božića su međutim stigle loše vijesti. Kemoterapija više nije funkcionirala. To je jako uzdrmalo ne samo Baddyja, nego i Hoffman. Kada je rak uznapredovao, Hoffman je morala potrošiti još 6.500 dolara na operaciju. S vremenom, veterinarski računi popeli su se na više od 35 tisuća dolara.

Pseće veterinarske bolnice

Naposljetku, za Baddyja više nije bilo spasa. Umro je 25. veljače 2015. Vlada nije ništa učinila da bi ga spasila.

Ubrzo je uspostavljena veterinarska bolnica za američke pse, vojne veterane u kojoj su mogli dobiti besplatnu pomoć. Bolnicu je uspostavila vodeća američka organizacija za spas i liječenje životinja. Takve bolnice širom SAD-a, pomogle bi riješiti probleme poput Baddyjevih.