Da bi pred izbore dala novac penzionerima, Vlada uzela asistentima za osobe s invaliditetom. Opravdanje im je: ‘To je zbog rata u Ukrajini’

Vlada je kao argument navela narušavanje sigurnosne situacije

FOTO: Telegram/Pixsell

Ni u posljednjem antiinflacijskom paketu u sadašnjem mandatu, koji je donijela isti dan kad je raspušten Sabor, Vlada nije zaboravila umirovljenike. Svima s mirovinom do 880 eura bit će isplaćene jednokratne naknade od 50 do 160 eura. Iznos ovisi o visini mirovine, s time da više dobivaju oni koji imaju manju mirovinu.

Državu će to ukupno koštati 78,6 milijuna eura, a dodatak će dobiti 830 tisuća umirovljenika. Kad je lani u studenome izradila ovogodišnji proračun, Vlada očito nije planirala te naknade pa nije osigurala novac za njihovu isplatu. Zato su, među ostalima, morali napraviti preraspodjelu proračunskog novca.

Za osobne asistente puno manje od planiranog

Odluka o preraspodjeli otkriva da se novac za umirovljenike pronašao kod drugih ranjivih skupina koje se financiraju iz ukupnog proračuna Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Ako te skupine ne želi zakinuti u ovoj godini Vlada će, tko god je formirao nakon parlamentarnih izbora, još jednom na istim stavkama morati u preraspodjelu ili rebalans proračuna. U protivnom će nedostajati oko 30 posto novca potrebnog za osobne asistente i jednokratne naknade koje isplaćuje Zavod za socijalnu skrb.

U proračunu resornog Ministarstva stoji da je Vlada za osobnu asistenciju u ovoj godini planirala 118,62 milijuna eura. Taj je iznos sada smanjen za gotovo 30 posto, na 83,6 milijuna eura. Uz to je u proračunu Hrvatskog zavoda za socijalni rad stavka jednokratnih naknada kućanstvima s planiranih 62,9 milijuna eura smanjena za 20 milijuna, što je također 30 posto. Za 25 milijuna eura smanjen je i proračun Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje namijenjen isplati za starosne mirovine.

Prvo su nas prebacili, a zatim ignorirali

Ministarstvo financija i Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi pitali smo zašto se baš preraspodjeljuje novac predviđen za osobnu asistenciju koji je pomoć osobama s invaliditetom, ali i o kojim se jednokratnim naknadama Zavoda radi. Odgovor smo dobili samo iz Ministarstva financija. Oni su nas, doduše, u tom odgovoru uputili na kolege u resornom ministarstvu.

Iz ministarstva koje vodi Marin Piletić nisu se javili ni nakon tjedan dana, pa je tako bez odgovora ostalo i pitanje stoje li još uvijek kod prvotnog plana troškova osobne asistencije i jednokratnih socijalnih naknada ili su u proračunu planirali previše novca za te programe pa ga sada mogu preraspodijeliti. Ako se po tom pitanju drže svog plana, to znači da će do kraja godine biti potrebno s nekih drugih stavki prebaciti novac na one koje su sada smanjene radi isplate dodatka umirovljenicima.

‘Pogoršanje sigurnosne situacije u Europi’

Vlada se u Odluci o preraspodjeli poziva na članak 5. Zakona o izvršenju proračuna koji kaže da se “sredstva namijenjena saniranju posljedica narušavanja sigurnosne situacije u Europi zbog agresije na Ukrajinu mogu odlukom Vlade, ako za to postoji mogućnost i sukladno potrebi, tijekom proračunske godine osiguravati preraspodjelom bez ograničenja”.

Iako se u tom članku spominje samo narušavanje sigurnosne situacije, ali ne i saniranje socijalnih posljedica i ublažavanje posljedica inflacije, Vlada je u objašnjenju ponudila baš taj argument. Mogućnost da preraspodjeljuju novac zbog narušavanja sigurnosne situacije u Europi prilično su kreativno tumačili. Tako ističu da se novac preraspodjeljuje “zbog osiguranja sredstava radi ublažavanja posljedica rasta troškova života koji su rezultat ruske invazije na Ukrajinu”.