Nekad je nužno odabrati stranu

Dačić komentirao mimohod u povodu Oluje. Kaže da će Beograd sudjelovanje stranih vojnika smatrati antisrpskim

Šef diplomacije kaže da će Beograd pažljivo pratiti koje će zemlje poslati vojsku

Council of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Chairperson-in-Office and Serbian Foreign Minister Ivica Dacic speaks during an OSCE meeting at Hofburg Congress Centre's Neuer Saal on January 15, 2015 in Vienna. Serbia took over the Chairmanship of the Organization on January 1, 2015 from Switzerland. During its Chairmanship Serbia will work closely with Switzerland, 2014 Chair. AFP PHOTO/ PATRICK DOMINGO
FOTO: AFP

Srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić rekao je danas da će Srbija s pažnjom pratiti koje će zemlje poslati vojsku na svečani mimohod u povodu obljetnice Oluje 5. kolovoza u Hrvatskoj te da će njihovo sudjelovanje smatrati antisrpskim stavom, javlja Tanjug.

Dačić je na gostovanju u emisiji Novi dan regionalne televizije N1 rekao da su Srbiji zamjerali slanje vojske na mimohod u Moskvu, a sada su na hrvatski mimohod u povodu Oluje, akcije u kojoj je, kako je rekao, ubijeno više tisuća i protjerano nekoliko stotina tisuća Srba, pozvane i vojske nekih drugih zemalja.

“Sudjelovanje njihovih vojski na paradi će imati veoma jasnu negativnu poruku prema Srbiji. Mi ćemo onda to smatrati antisrpskim stavom”, naglasio je šef srpske diplomacije.

Na raskrižju Istoka i Zapada

Na pitanje je li Srbiju dvostruka diplomacija – održavanje dobrih odnosa s Rusijom i težnja prema članstvu u EU – dovela u situaciju u kojoj Velika Britanija predlaže rezoluciju o Srebrenici, a istovremeno nije poznato hoće li Rusija uložiti veto na taj dokument, Dačić je rekao da Srbiju nije politika u to dovela, već pozicija u kojoj se stoljećima nalazi – na raskrižju Istoka i Zapada.

“Mi kao mala zemlja nemamo privilegij diktiranja međunarodnih odnosa, već trebamo naći najbolji način da zaštitimo naše nacionalne i državne interese. Želimo u EU jer je to u našem nacionalnom i državnom interesu, ali s druge strane, u političkom smislu, strateški, partnerski i ekonomski, zašto bismo se odricali partnerstva s Rusijom”, istaknuo je on.

‘Uže se ne može zatezati da ne bi puklo’

Osvrnuo se i na ishod referenduma u Grčkoj, rekavši da Srbija ima razumijevanja za težinu situacije u kojoj se našao jedan njima, kako kaže, prijateljski narod, ali i istaknuo da je to odluka grčkog naroda i njihovo unutrašnje pitanje.

“Mi se trebamo baviti onim što nas pogađa, a pogađaju nas posljedice. Nadamo se da će ipak doći do nekog dogovora jer bi njegovo nepostizanje moglo imati štetne posljedice za cijelu Europu, a ne samo Srbiju”, rekao je i upozorio da se “uže ne može zatezati da ne bi puklo”.