Danas ističe rok za arbitražnu odluku, očekuje se potez Slovenije. Donosimo pregled aktualnih događanja

Arbitražni sud u Haagu prije točno 6 mjeseci odlučio je o arbitraži

10.03.2017., Bruxelles, Belgija - Premijeri Slovenije i Hrvatske Miro Cerar i Andrej Plenkovic razgovaraju na pocetku drugog dana sastanka Europskog vijeca. Odnos dviju drzava posljednjih dana opterecuje slovensko lobiranje protiv delegiranog akta Europske komisije koji bi omogucio hrvatskim proizvodjacima terana da koriste naziv te sorte vina na svojim proizvodima iako je Slovenija zastitila ime teran.
Photo:
FOTO: PIXSELL

N1 javlja kako će Slovenija danas poslati diplomatsku notu Hrvatskoj u vezi arbitražne odluke o granicama između dviju zemalja. Slovenci se na takav potez odlučuju jer danas ističe rok za primjenu odluke koju je arbitražni sud u Haagu donio prije točno 6 mjeseci. Slovenija otpočetka inzistira na poštivanju odluke suda, dok je Hrvatska smatra nevažećom zbog kompromitiranosti procesa. Zbog toga je odlukom Sabora prije dvije godine Hrvatska izašla iz arbitražnog procesa.

Još prošlog tjedna, nakon sastanka premijera Andreja Plenkovića sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom, bilo je jasno da se dvije strane nisu uspjele usuglasiti, i da Slovenija i dalje ostaje pri svome stavu o primjeni arbitraže što hrvatska strana odbacuje. Evo pregleda nekoliko aktualnih događaja.

1. Zašto je uopće današnji dan bitan?

Arbitražni sud u Haagu donio je odluku u arbitražnom procesu između Slovenije i Hrvatske prije točno 6 mjeseci, 29. lipnja ove godine. Danas dakle ističe rok za primjenu odluke. Slovenija će odluku početi jednostrano provoditi, što su potvrdile i slovenske vlasti, dok Hrvatska odluku ne priznaje.

Već jutros oko 6 sati je došlo do prvog susreta hrvatskih ribara i slovenske policije u Savudrijskoj vali. Tada su isplovila dva ribarska broda u pratnji hrvatske policije, a u spornom dijelu Savudrijske vale prišao im je brod slovenske policije koja ih je upozorila da se nalaze u slovenskom moru. U tom trenutku je između njih stao brod hrvatske policije, nakon čega su Slovenci otišli, javlja Dnevnik.hr.

2. Što će Slovenija učiniti?

Kako javlja N1, pozivajući se na slovenske diplomatske krugove, Slovenci će danas poslati diplomatsku notu Hrvatskoj u kojoj će iznijeti zahtjev i nacrt ugovora za uspostavljanjem mješovite komisije za demarkaciju granice, što podrazumijeva utvrđivanje i obilježavanje granične crte na temelju ugovora i usvajanje graničnih zakona. Danas na snagu u Sloveniji stupa set zakona u vezi arbitraže od kojih je ključan onaj kojim bi se granica s Hrvatskom upisala u službenu evidenciju granica.

3. Koje su poruke slovenskih vlasti?

Kao i dosad, slovenski politički vrh zalaže se za poštivanje odluke arbitražnog suda. Slovenski premijer Cerar sredinom tjedna je potvrdio da Slovenija kreće u provedbu arbitraže. “Provedba arbitražne presude je međunarodna obveza Slovenije i Hrvatske, to nije nešto o čemu možemo odlučivati nego ju moramo provesti”, kazao je Cerar. O svemu je prethodno postigao suglasnost i sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom, predsjednikom parlamenta Milanom Brglezom i novim predsjednikom državnog vijeća Alojzom Kovšcom.

4. A hrvatskih?

Premijer Andrej Plenković ponovio je u četvrtak kako Hrvatska arbitražnu odluku neće priznati. Ponovio je kako očekuje da se Slovenija suzdrži od jednostranih poteza i da se izbjegnu bilo kakvi incidenti. Isto je ponovila i šefica hrvatske diplomacije Marija Pejčinović Burić. “Mi stojimo pri tome da nema jednostrane primjene arbitražne odluke, dakle Hrvatska tu odluku ne priznaje i nije joj prihvatljiva, a na zadnjem sastanku koji smo imali sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom rečeno je da neće doći do nikakvih jednostranih poteza”, rekla je ministrica u razgovoru za Dnevnik Nove TV. Upozorila je kako po međunarodnom pravu Slovenija ne smije jednostrano proglasiti promjenu granica i da jedino rješenje i dalje ostaje bilateralni dogovor.

5. Što poručuje Europska komisija?

Prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, kojega je predsjednik Komisije Jean Claude Juncker nedavno zadužio da posreduje u postizanju dogovora između Slovenije i Hrvatske, naglasio je da je prioritet izbjeći incidente dok se ne postigne bilateralni sporazum o granici između dviju zemalja. U četvrtak je stoga održan i sastanak hrvatskih ribara u Umagu. Prema njihovim riječima, kako prenosi N1, policija ih je pozvala da se ponašaju normalno, no da ne idu skroz do sredine Savudrijske vale kako ne bi došlo do incidenata. Iz Policijske uprave Istarske, pak, nisu potvrdili da su dali ikakve naputke ribarima.

6. Kako se Slovenci prijete?

Slovenija zapravo ne može prisiliti Hrvatsku na primjenu arbitražne presude, osnovno ne postoje mehanizmi prema kojima bi presuda u procesu iz kojega je Hrvatska izašla, mogla postati obvezujuća. Stoga će, kako su i sami najavili, hrvatska i slovenska strana nastaviti pregovarati. Može se dogoditi i da međunarodna zajednica izvrši snažan pritisak na premijera Plenkovića kako bi ipak popustio u stavu prema arbitraži. Ipak, Slovenci su iznijeli već nekoliko prijetnji. Recimo, ranije su najavili kako neće podržati Hrvatsku za članstvo u Schengenu i OECD-u dok ne pristane na implementaciju arbitražne presude o granici. Šef slovenske diplomacije Karl Erjavec ponovio je to i prošlog tjedna. “Sve dok se arbitražna odluka ne implementira davat ćemo negativno mišljenje na hrvatsko članstvo u Schengenu. U Schengenu ne može biti država koja ne zna gdje su njene granice sa susjedima”, kazao je Erjavec.