Danas se obilježava osam godina od kornatske tragedije, održan je mimohod i položeni vijenci

Prilikom gašenja požara na otoku Kornatu poginulo je 12 vatrogasaca

FOTO: PIXSELL

Mimohodima i polaganjem vijenaca obilježava se 8. godina od najveće tragedije hrvatskog vatrogaststva kad su prilikom gašenja požara na Kornatima poginula dvanaestorica vatrogasaca iz Šibenika, Tisnog i Vodica.

Na Kornatu, u rutinskoj intervenciji na požarištu, 30. kolovoza 2007. godine život su izgubili Dino Klarić, Ivan Marinović, Ivica Crvelin, Marko Stančić, Gabrijel Skočić, Hrvoje Strikoman, Tomislav Crvelin, Ante Crvelin, Josip Lučić, Karlo Ševerdija, Marinko Knežević i Ante Juričev Mikulin.

Uoči današnjeg odlaska na mjesto nesreće, ispred Vatrogasnog doma u Šibeniku pripadnici vatrogasnih postrojbi položili su vijence na spomen ploču stradalim vatrogascima. Osma obljetnica Kornatske tragedije obilježena je jučer i mimohodom sjećanja za stradale vatrogasce u organizaciji DVD-a Vodice, a povodom prisjećanja na jednu od najvećih mirnodopskih tragedija u Hrvatskoj položeni su vijenci na spomen ploču na Vatrogasnom domu u Tisnom. Ceremoniji su prisustvovali samo obitelji i prijatelji stradalih te mještani, dok su od institucija bili samo predstavnici DVD-a Tisno i Općine Tisno.

Osma obljetnica Kornatske tragedije

Još uvijek nije razjašnjeno što se dogodilo

Nakon mimohoda sjećanja na groblju sv. Duh vijenci su položeni na centralni križ i na grobove tragično stradalih vatrogasaca.

“Evo još jedno ljeto, osmo, je na izmaku kako su nas napustili Ivica, Ante, Tomislav, Marko i Josip. Tog 30. kolovoza 2007. godine, zajedno sa svojim kolegama vatrogascima iz Vodica i Šibenika uputili su se na otok Kornat izvršiti još jednu od svojih humanih zadaća s koje se, na žalost, više nisu vratili. Što se dogodilo tog poslijepodneva, osam godina od tada, još uvijek nije razjašnjeno. Jasne su samo suze i bol roditelja. Jasna je samo tuga svih nas, njihovih kolega, prijatelja, svih onih koji su poznavali te mlade i hrabre momke. Jasan je i naš ponos što su bili dio nas. Zato, Ivica, Ante, Tomislave, Marko i Josipe, vaša imena, vaša mladost, su uklesani su zauvijek i u naša srca”, poručio je rekao je predsjednik DVD-a Zvonimir Čorkalo, piše 24 sata.

Tužna obljetnica Kornatske tragedije
Tužna obljetnica Kornatske tragedije PIXSELL

Dražen Slavica oslobođen svih optužbi

Podsjetimo, 30. kolovoza 2007. godine skupina vatrogasaca otišla je gasiti požar na otoku Velikom Kornatu. Trinaestorica vatrogasaca uhvaćena je požarom, a preživio je samo jedan, Frane Lučić iz Tisnog. On je ovog ljeta izgubio spor protiv države, Grada Šibenika, DVD-a Tisno i općine Tisno od kojih je tražio ukupno 17 milijuna kuna odštete i doživotnu rentu od oko 7.000 kuna.

Nakon osam mjeseci multidisciplinarnoga vještačenja stručne skupine 22. kolovoza 2008. godine objavljeno je kako je uzrok tragedije prirodna pojava, fenomen poznat kao izgaranje nehomogene plinske smjese. Stručna skupina objasnila je da su se plinovi nastali izgaranjem vegetacije akumulirali u prostoru klanca iznad uvale Šipnate, a dolaskom požara nošenog jakim vjetrom, ti su plinovi naglo izgorjeli, i to na temperaturama višima od 1200 stupnjeva Celzijusa uz brzinu kretanja većom od 40 metara u sekundi. Opisani fenomen rijetka je pojava, a slični slučajevi zabilježeni su u Australiji 18. siječnja 2003. godine u blizini Canberre i na Korzici 17. rujna 2000. godine pokraj mjesta Palasca.

Još uvijek se ne zna kako je došlo do ove velike nesreće, a obitelji žrtava ne odustaju od borbe da saznaju zbog čega su izgubili djecu. Zbog Kornatske tragedije na sudu se našao bivši šibensko-kninski vatrogasni zapovjednik Dražen Slavica koji je oslobođen svih optužbi. Presuda Slavici još uvijek je nepravomoćna.

Obitelj traži odgovore na pitanje što je uzrok

Još se uvijek ne zna što se točno dogodilo
Još se uvijek ne zna što se točno dogodilo PIXSELL

Otac jednog od poginulih vatrogasaca Igor Marinović prikupljao je dokaze tijekom suđenja. “Doslovno piše da nije utvrđena istina, ali da se zna da nitko nije kriv. Pa mene to interesira kako je to moguće”, rekao je Marinović za dnevnik.hr.

Skoro 2 godine obitelji čekaju reakciju Vrhovnog suda. “U situaciji da se odbaci tužba znači da mi nismo ništa doznali. Priča je završena”, dodaje Marinović. Obitelji stradalih najviše muči nedostatak objašnjenja uzroka tragedije. “Istinu, recimo, ako bi doznali, ne znam je li bi bilo gore ili bi bilo lakše. A što se tiče suđenja, ono je sve bilo katastrofa’, rekla je za denvnik.hr Ajka Crvelin koja je u tragediji izgubila i supruga i sina.