Danas se u RS održava onaj Dodikov neustavni referendom, a ovo je 7 stvari koje trebate znati o tome

Rezultati će se znati danas prije ponoći

This photo taken on September 24, 2016 shows a billboard featuring the leader of the Party of Independent Social Democrats Milorad Dodik reading "Get out on Referendum Day 25.09.2016" and "The Power of Srpska", prior to a referendum vote on January 9 becoming a national holiday, in the western Bosnian town of Banja Luka. 
Citizens of Bosnia and Herzegovina's Serb-dominated entity of Republika Srpska will vote on the referendum question "Should January 9 become a national holiday?" The referendum remains scheduled for September 25, even after it was disputed by the Peace Implementation Committee in Bosnia and banned by country's Constitutional Court, ramping up tensions in the fragile country. The date is controversial as it marks the proclamation of a "Republic of Serb people" in Bosnia three months before the inter-ethnic 1992-1995 war that claimed 100,000 lives. / AFP PHOTO / ELVIS BARUKCIC
FOTO: AFP

Na području Republike Srpske danas od 7 sati otvorena su glasačka mjesta na kojima se građani tog bosanskohercegovačkog entiteta mogu izjasniti žele li da se 9. siječnja nastavi obilježavati kao dan RS i to unatoč pravorijeku Ustavnog suda BiH koji je zaključio kako je riječ o neustavnom prazniku koji diskriminira Hrvate i Bošnjake.

Referendumska glasačka mjesta trebala bi biti zatvorena u 19 sati, a objava rezultata očekuje se prije ponoći. Inače, zakon o referendumu definira kako je on važeći ukoliko se na njega odazove više od 50 posto građana upisanih u birački popis.

No, evo nekoliko stvari koje o održavanju tog kontroverznog referenduma morate znati.

1. Što referendum znači i kako je do njega došlo

Ustavni sud BiH u studenom 2015. proglasio je 9. siječnja neustavnim praznikom koji se do tada obilježavao kao dan RS. Ta je odluka temeljena na stajalištu kako on diskriminira Hrvate i Bošnjake u tom entitetu jer podsjeća na datum s početka 1992. kada je dio srpskih zastupnika u parlamentu tadašnje SR BiH jednostrano proglasio republiku srpskog naroda uz zahtjev za ostanak teritorija pod nadzorom srpskih paravojnih snaga u sastavu Jugoslavije i za ‘teritorijalno razgraničenje od ostalih konstitutivnih naroda u BiH’.

Vlasti RS odlučile su kako taj sudski pravorijek neće poštovati, a nakon višemjesečne pripremne političke kampanje entitetski je parlament isključivo glasovima zastupnika iz stranaka sa srpskim predznakom 15. srpnja izglasao odluku o raspisivanju referenduma kojim bi se osporio autoritet državnog Ustavnog suda. Referendumom predsjednik RD Milorad Dodik pokušava derogirati Ustavni sud kao instituciju Bosne i Hercegovine što je korak, mnogi prognoziraju, u smjeru raspada države.

2. Biračka mjesta

Glasovanje se provodi na 1885 glasačkih mjesta, a nakon njihova otvaranja u 7 sati nije bilo većih gužvi. Prema podacima prikupljenim s gotovo 90 biračkih mjesta, do 9 sati glasovalo je oko 77 tisuća ljudi, što je 6,30 posto od ukupnog broja od oko 1,2 milijuna registriranih. Najveća izlaznost zabilježena je u ruralnim sredinama.

Glasačka mjesta, osim u RS, u nedjelju su otvorena i u pet država u kojima postoje uredi pod nazivom “predstavništva RS”.

3. Popis osoba s pravom glasa

No, dvojben je i sam popis osoba koje imaju pravo glasa jer je Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) odbilo ustupiti središnji birački popis vlastima RS.

Utvrđeno je kako nema zakonske osnove da povjerenstvo RS taj popis koristi za referendum no u Banjoj Luci su nakon toga napravili alternativni popis kompilirajući podatke iz policijskih evidencija o prebivalištu. Na tom popisu su imena nešto više od 1,2 milijuna osoba.

4. Što kažu bošnjački i hrvatski dužnosnici

Bošnjački dužnosnici u tijelima vlasti RS i BiH pozvali su Bošnjake da ne sudjeluju na referendumu ističući kako je riječ o protuzakonitom i neustavnom činu koji će imati ozbiljne posljedice po organizatore.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović ocijenio je za Dnevni avaz da je današnji referendum eskalacija samovolje predsjednika entiteta RS Milorada Dodika.

“Međunarodna zajednica, zbog svog kredibiliteta, i u interesu svih, mora učiniti sve što je potrebno da se entitet RS vrati u okvire Daytonskog sporazuma iz kojih ga ovaj referendum vodi. Pravosudni organi u BiH moraju hitno i odlučno djelovati kako bi se zaštitio Ustav, zakon i vladavina prava u zemlji”, zaključio je Izetbegović.

Referendum je komentirao i hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač. “Referendum u Republici Srpskoj za Hrvatsku nije prihvatljiv i očekujemo da vlasti u Beogradu utječu na čelnike RS-a i odvrate ih od toga. Hrvatska je zemlja koja je supotpisala Daytonski sporazum, te kao takva želi da Bosna i Hercegovina opstane kao država, da napreduje prema članstvu u Europskoj uniji, te da Hrvati tamo budu ravnopravni i ustavotvorni. Sve to nije kompatibilno s nekakvim referendumima o samostalnosti i izdvajanju Republike Srpske. To je za nas neprihvatljivo i mi očekujemo i da će državni vrh Srbije učiniti odgovarajući utjecaj na čelnike Republike Srpske i odvratiti ih od tih nakana“, rekao je Kovač.

5. Tko (ne) podržava održavanje referenduma

Izetbegović je danas kratko istaknuo i kako će Dodikov inat Republiku Srpsku odvesti u izolaciju. A dodao je i kako Dodik u cijeloj toj referendumskoj priči nema čak niti podršku Srbije niti Rusije kojoj se nadao.

Relativno mlaka reakcija međunarodne zajednice na nedjeljni referendum u Republici Srpskoj, kojim Milorad Dodik pokušava testirati koliko daleko može ići u namjeri stvaranja vlastite države, uvjetovana je bojazni od daljnje islamizacije BiH, procesa koji je za tu zemlju jednako poguban kao i politika srpskog entiteta u toj državi, doznao je jučer Telegramov Drago Hedl.

6. Potencijalni sigurnosni problem

No, čini se i kako Izetbegović održavanje ovog referenduma smatra potencijalnim sigurnosnim problemom s obzirom na to da je organe javnog reda upozorio da moraju imati na umu da im je dužnost štititi sve građane.

“Incidenata usmjerenih na zastrašivanje povratnika u ovakvoj atmosferi ne smije biti. Pozivam povratnike u RS da ne nasjedaju na provokacije, da ne napuštaju svoje domove niti mjesta u kojima stanuju”, poručio je Izetbegović i pozvao na hitnu i odlučnu akciju domaće institucije i međunarodnu zajednicu na zaštiti Ustava i zakona.

7. Reakcija iz regije

Slovenija je izrazila žaljenje zbog održavanja današnjeg referenduma u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, čime se krši odluka ustavnog suda te države.

“Pažljivo pratimo događaje u BiH. Izražavamo žaljenje da dolazi do nepoštovanja odluke najviših državnih institucija kao što je ustavni sud, i to u trenutku kad je početkom tjedna postignut značajan napredak BiH na putu u Europsku uniju. Poštovanje vladavine prava jedan je od glavnih temelja EU-a”, navodi se u izjavi za javnost koju je kasno sinoć objavilo slovensko ministarstvo vanjskih poslova.