Danas svi pričaju o ustaškom ministru Makancu, a mi podsjećamo na veliki intervju koji nam je dao njegov sin

Novosti pišu da se novi ministar obrazovanja malo divio Juliju Makancu

Ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić u svojim je radovima pomalo neobično predstavio ministra obrazovanja u doba NDH Julija Makanca, nazivajući ga mučenikom, tragičnim junakom i žrtvom.

Kako piše tjednik Novosti, Barišić je u znanstvenom članku “Filozofija povijesti Julija Makanca”, koji je objavljen u časopisi Prilozi za istraživanje hrvatske filozofske baštine iz 1992. godine dosta otvoreno hvalio Pavelićeva ministra. U radu na 15 stranica tako nijednom nije spomenuo kako je Makanec bio predan zločinačkoj ustaškoj ideji, niti je osudio njegovu ulogu u ustaškom režimu, kao ni sam taj režim.

Riječi hvale za Makančeva djela

Makanec je imao istaknutu ulogu još od prvih dana NDH, a ubrzo je postalo ministar narodne prosvjete NDH. 1945. je, kao i ostali ustaški ministri, osuđen na smrt i strijeljan. Bio je i veliki propagator ideja ustaškog režima i Ante Pavelića.

Barišić, koji je u vrijeme pisanja članka bio ravnatelj Instituta za filozofiju, u svom tekstu nije spominjao Makančev ideološki i politički rad. Tekst je pisao na temelju Makančevih rukopisa koji su nastali nakon što je 1943. bio imenovan za profesora Mudroslovnog fakulteta Hrvatskog sveučilišta. Barišić u svom članku hvali Makančev ‘osebujan stil pisanja’, ističe njegovu ‘čistoću i logičku strukturu izlaganja’, ‘jezičnu virtuoznost s kojom odijeva svoje duboke filozofske misli’, a naziva ga i mučenikom.

Naziva ga tragičnim junakom i žrtvom

U svom tekstu napominje kako rad o Makancu piše kako ne bi pao u zaborav i da bi ukazao na ‘sudbinu hrvatskoga intelektualca koji otpočetka svjesno ulazi u tragičnu borbu za hrvatsku samostalnost’. Novi ministar obrazovanja u svom tekstu potom zaključuje kako je Makanec ‘neumitnim usudom povijesnog zbivanja postao tragični junak i žrtva u sferi političke djelatnosti.’

Ovaj članak već je, kada je objavljen, naišao na negodovanje, pa je profesor filozofije Josip Talanga upravo zbog istog podnio ostavku u uredništvu časopisa u kojem je članak objavljen. “Dao sam ostavku jer Barišić nijednom riječju u tom članku nije osudio činjenicu da je Makanec bio ideolog NDH”, rekao je za Novosti Talanga i dodao kako je to što se tada događalo nazvao “salonskim ustaštvom”.

Novosti pišu da je Barišić o Makancu održao i predavanje, a sve to bilo je samo uvod u objavu Makančeve knjige ‘Uvod u filosofiju povijesti’ koju je tada pripremao na temelju njegovih rukopisa iz NDH. Telegramova reporterka nedavno je dugo razgovarala s Branimirom Makancem, sinom Pavelićeva ministra, koji je prvi put govorio o svom ocu.

Iscrpna ispovijest na Telegram

Početkom Drugog svjetskog rata Julije Makanec imenovan je za ravnatelja gimnazije u Bjelovaru, a nedugo nakon toga i gradonačelnikom Bjelovara. Sudjelovao je u organiziranju i vodstvu bjelovarskog ustanka. U travnju 1941. godine u Bjelovaru je proglasio uskrsnuće hrvatske države, i to dan prije nego što je Slavko Kvaternik 10. travnja 1941. godine u Zagrebu proglasio Nezavisnu državu Hrvatsku.

Godine 1942. ustaške vlasti pozvale su ga u Zagreb, gdje je u Zapovjedništvu Ustaške mladeži preuzeo dužnost pročelnika za duhovni odgoj, a početkom 1943. godine imenovan je izvanrednim profesorom na Mudroslovnom fakultetu u Zagrebu. “Tada nismo imali svoj stan u Zagrebu, nego smo živjeli u nekim uredskim prostorijama, koje su se nalazile u Frankopanskoj ulici. Nismo imali normalan sanitarni čvor, odnosno kupaonicu, nego smo koristili nekakav zajednički zahod”, ispričao je na početku iscrpnog intervjua za Telegram njegov sin Branimir.

Tročlana obitelj Makanec živjela je u relativno skromnim uvjetima sve do listopada 1943. kada je dr. Julije Makanec imenovan ministrom narodne prosvjete. “Sjećam se tog trenutka. Bili smo kod kuće, odnosno u onim uredskim prostorijama u Frankopanskoj, kada je na vrata pokucao uniformirani šofer. Interesirao se živi li ovdje Julije Makanec.

Kako je postao ustaški ministar

Djelovao je vrlo službeno. Nismo znali zbog čega je došao”, prisjetio se gospodin Makanec mlađi. Njegova mama Branka pomislila je: “Jao, gotovo je, došli su po Julija”. Pretpostavili su što bi mogao biti razlog uhićenja. Znali su da je tata nekoliko dana prije u novinama objavio jedan nezgodan tekst u kojem se vrlo kritički osvrnuo prema određenim potezima ustaške vlasti. Otac se pozdravio sa ženom i djetetom te krenuo za šoferom. Mama je odjurila do prozora i s trećeg kata promotrila automobil. Bila je iznenađena. Očekivala je da joj muž ući u crnu maricu, policijski automobil, a s prozora je vidjela kako šofer Juliju Makancu ljubazno otvara vrata luksuznog automobila.

Tata se ubrzo vratio i rekao da ga je šofer odvezao u predsjedništvo vlade. “Gospodine Makanec, in medias res, imenovani ste za ministra prosvjete”, objasnio mu je Nikola Mandić, posljednji predsjednik vlade NDH.

Cijeli intervju s Branimirom Makancem možete pročitati ovdje.