Počeo je 'super utorak', najvažniji dan za daljnji tijek američkih predsjedničkih izbora, a ovo je 7 stvari za znati

Čak trinaest američkih saveznih zemalja danas bira svoje kandidate

US Republican presidential hopeful Donald Trump speaks to the crowd during a rally February 8, 2016 in Manchester, NH.
US presidential candidates, including billionaire Donald Trump and under-pressure Democrat Hillary Clinton, criss-crossed snowy New Hampshire in a final frantic bit to win over undecided voters before Tuesday's crucial primary. / AFP / Don EMMERT
FOTO: AFP

Današnji utorak najvažniji je dan predizbora u američkoj predsjedničkoj utrci.

Otvaranjem birališta u Vermontu, na istoku SAD-a, počeo je takozvani “super utorak” – glasovanje na izborima za stranačke predsjedničke nominacije u 13 američkih saveznih država.

Birat će Alabama, Arkansas, Kolorado, Georgia, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Vermont, Virginia. Dodatno, republikanski izbori održat će se u Aljasci i Wyomingu, a demokratskog kandidata će birati na teritoriju američke Samoe i Amerikanci koji žive u inozemstvu. Vrlo lako današnji bi dan mogao iskristalizirati tko će biti predsjednički kandidati i jedne i druge suprotstavljene opcije, republikanaca i demokrata.

Birališta se zatvaraju u šest sati u srijedu (po srednjoeuropskom vremenu) u najzapadnijoj od saveznih država, Aljasci.

1. Kakve su prognoze?

Ako je vjerovati anketama koje su provedene na nacionalnoj razini, svoje vodstvo danas će povećati demokratkinja Hillary Clinton s jedne strane, te republikanac Donald Trump s druge.

Veliki istraživački projekt koji je vodio David Rothschild, ekonomist Microsoft Researcha u New Yorku, čija su istraživanja poznata po točnosti i preciznosti, pokazuje kako će Trump slaviti u 10 od 11 zemalja. Trump je u nekima od zemalja poptuno dominantan, primjerice, u Minnesoti njegova prednost je 67 posto, dok u Tennesseeju prema anketama dobija 96 posto.

(COMBO) This combination of pictures created on February 25, 2016 shows top US presidential candidates (L-R) Republican Marco Rubio on January 14, 2016; Republican Ted Cruz on February 23, 2016; Democrat Bernie Sanders on on February 04, 2016; Republican Donald Trump on February 23, 2016; and Democrat Hillary Clinton on February 04, 2016. The candidates head to the Super Tuesday" primaries on March 1, 2016. Twelve states and one territory will caucus or cast primary votes, with more delegates up for grabs than at any other time in the presidential election cycle. / AFP / dsk
Marco Rubio, Ted Cruz, Bernie Sanders, Donald Trump i Hillary Clinton AFP

Slična predviđanja su i za demokratsku kandidatkinju Hillary Clinton, koja bi također današnji dan mogla završiti sa 10 pobjeda u džepu, prenosi Bloomberg. I ona dominira u nekima od zemalja kao štu su Teksas, Georgija i Virginija.

2. Što je s ostalim republikanskim kandidatima?

HOUSTON, TX - FEBRUARY 25: Republican presidential candidates Florida Sen. Marco Rubio (R-FL), Donald Trump, and Texas Sen. Ted Cruz (R-TX) (L-R) stand on stage for the Republican National Committee Presidential Primary Debate at the University of Houston's Moores School of Music Opera House on February 25, 2016 in Houston, Texas. The candidates are meeting for the last Republican debate before the Super Tuesday primaries on March 1. Joe Raedle/Getty Images/AFP
Republikanski kandidati Marco Rubio, Donald Trump i Ted Cruz AFP

Republikanac Ted Cruz slaviti bi mogao u svojoj matičnoj zemlji- Teksasu. To je ujedno ona jedna zemlja u kojoj Trump, prema istraživanjima, nema prednost.

Što se tiče Marca Rubija, floridskoga guvernera, on je u gotovo svim saveznim državama u kojima se danas održavaju prebizbori na drugoj poziciji. Lošije rezultate ostvaruje jedino u Oklahomi, Arkansasu, Texasu i na području Aljaske.

3. A demokrati?

US Democratic presidential candidates Hillary Clinton and Bernie Sanders participate in the PBS NewsHour Presidential Primary Debatein Milwaukee, Wisconsin on February 11, 2016. / AFP / Tasos Katopodis
Demokratski favoriti Bernie Sanders i Hillary Clinton AFP

Što se ostalih demokratskih kandidata tiče, osim Clinton, tu su senator Bernie Sanders koji bi mogao slaviti u svome matičnome Vermontu. Sanders dobro stoji i u Minnesoti i Massachusettsu, no ipak veće izglede i tu ipak ima Clinton.

“Ako se ovakva predviđanja pokažu točnima, utrka za demokratskog kandidata bi mogla biti završena,” napisao je Rothschild u emailu za Bloomberg. “Ona ima izglede od čak 95 posto za osvajanje nominacije.”

4. Što povećava izglede Hillary Clinton za pobjedu?

Među državama koje izlaze na predizbore je osam južnih, među kojima je znatan broj crnog stanovništva, piše Independent. Ako je suditi prema predizborima u Južnoj Karolini gdje je Clinton osvojila čak 73,4 posto glasova naspram Sandersovih 26 posto, Clinton uživa veliku podršku među crnim Amerikancima, a upravo to bi joj moglo donijeti lake pobjede. Izbori u Južnoj Karolini, a što se može primijeniti i na ostale južne države, pokazale su da Sanders nema veliku podršku birača izvan svoje baze koju pretežito čine bijeli liberali.

5. Koja je država najbitnija?

I republikanskim i demokratskim kandidatima će utorak biti najvažniji rezultati iz Teksasa, u kojoj će se republikanci boriti za podršku 155 delegata, a demokrati 252 delegata. Brojem delegata potom slijede južne države Georgia, Tennessee i Alabama.

6. Što će biti nakon ‘super utorka’?

Nakon super utorka, sljedeća izborna runda za obje stranke se održava u subotu 5. ožujka u Kanzasu, Louisiani i Nebraski te u Kentuckyju i Mainu za republikance. Tri dana kasnije predizbori će se održati Michiganu i Mississippiju, a republikanski kandidat će se birati i u Idahou i na Havajima.

Nakon toga, dosta važan krug predizbora, trebao bi se održati 14. ožujka na Floridi, Illinoisu, Missouriju, Ohiu i Sjevernoj Karolini. Završetkom toga kruga predizbora bit će raspodijeljeno oko 60 posto republikanskih i 50 posto demokratskih delegata.

Predizbori će napokon biti završeni u srpnju, kada na stranačkim konvencijama izaslanstva saveznih država izaberu stranačkog kandidata za predsjedničku utrku. Tada kreće i prava bitka za predsjednika SAD-a koji će biti održani 8. studenoga.

7. Što već brine Hillary Clinton?

LAS VEGAS, NV - FEBRUARY 22: Republican presidential candidate Donald Trump signs autographs after speaking at a rally at the South Point Hotel & Casino on February 22, 2016 in Las Vegas, Nevada. Trump is campaigning in Nevada for the Republican presidential nomination ahead of the state's Feb. 23 Republican caucuses. Ethan Miller/Getty Images/AFP
U taboru Hillary Clinton već se priprema strategija kako pobijediti kontroverznog Trumpa AFP

Nakon što je Trumpovih pobjedama u Južnoj Karolini i Nevadi, ali i statusom favorita današnjih predizbora, postalo jasno kako se radi o kandidatu s velikim izgledima za nominaciju predsjedničkog kandidata, Clinton je obavila niz razgovora i sastanaka s jednim ciljem, piše New York Times.

Pitanje s kojim je došla pred svoje suradnike je bilo sljedeće: kako u konačnim izborima pobijediti Donalda Trumpa? Iz određenih demokratskih krugova bili su uvjereni da Hillary vrlo lako može svladati Trumpa radi njegovih rasnih ispada, diskriminirajućih izjava u vezi žena i muslimana. Njegove izjave dovoljne su da američko stanovništvo zna kako on nije dobar kandidat za budućnost SAD-a.

LAS VEGAS, NV - FEBRUARY 20: Democratic presidential candidate former Secretary of State Hillary Clinton and her husband former U.S. president Bill Clinton greet supporters during a caucus day event at Caesers Palace on February 20, 2016 in Las Vegas, Nevada. Hillary Clinton defeated Democratic rival U.S.Sen Bernie Sanders in the Nevada Democratic caucuses. Justin Sullivan/Getty Images/AFP
Hillary Clinton sa suprugom, bivšim američkim predsjednikom Billom Clintonom AFP

Ipak, drugi dio demokrata, uključujući i Hillarynog supruga, bivšeg predsjednika SAD-a Billa Clintona, nešto je oprezniji. Odbacuju zaključke kako je Trump sam po sebi dovoljna kampanja za Hillary. Taj krug demokrata uvjeren je kako Trump ima istančan osjećaj za pridobivanje biračkoga tijela na svoju stranu, te kako jedino zajednička kampanja koncentrirana na prikazivanje Trumpa kao opasnoga može rezultirati Hillarynom pobjedom u studenome.

Takva strategija uključuje da sve skupine koje podržavaju Hillary moraju sudjelovati u kampanji na način da pripreme materijale koje će prikazati Trumpa kao ženomrzca i neprijatelja radničke klase, čiji će temperament staviti američku naciju, ali i cijeli svijet u veliku opasnost. Takav plan trebao bi Clinton i Trumpa kao kandidate totalno polarizirati.

Demokrati smatraju da riskiraju gubitak predsjedničkih izbora ako ne uspiju prikazati Trumpa kao ozbiljnu opasnost. O Trumpu kao prilično opasnom kandidatu i to u svjetskim razmjerima pisao je Telegram, što možete pročitati OVDJE.