Datum SDP-ovih unutarstranačkih izbora sve je bliže, a čini se kako će se o pobjedniku odlučivati u Zagrebu

Milanović biračima pristupa poput stand up komičara, Komadina ostaje odmjeren

17.10.2015., Zagreb - Glavni odbor SDP-a na Iblerovom trgu. Zlatko Komadina, Milanka Opacic, Zoran Milanovic. 
Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Našu najveću opozicijsku stranku 2. travnja čekaju unutarstranački izbori. Postoje tek dva kandidata: aktualni predsjenik SDP-a i bivši premijer Zoran Milanović i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina. Očekuje se da bi glasovanju osmišljenom prema modelu jedan čovjek – jedan glas moglo pristupiti oko 60 posto glasačkog tijela SDP-a, što bi pretvoreno u brojke iznosilo otprilike 22 tisuće ljudi, piše Novi list.

Kako se predizborna kampanja već dobrano zahuktala oba kandidata za predsjenika SDP-a dosta vremena provode na terenu agiturajući za svoje programe. Obojica su tako već odradili turneju po Hrvatskoj u predkampanji tijekom veljače pa stoga sada svoje skupove diljem hrtvatske održavaju već drugi put. Očekuje se da će do travnja svaki od njih razgovarati s minimalno 10 tisuća ljudi.

Milanović kreće s bolje pozicije

No, kako se unutarstranački izbori uvelike razlikuju od parlamentarnih je dosta teško davati bilo kakve prognoze. Milanović, doduše, na svojoj strani ima široku stranačku infrastrukturu, ali kao otegutna okolnost pripisuje mu se činjenica što je unatoč solidnom izbornom rezulatu izgubio priliku da oformi novu Vladu zbog čega će se dobar dio njegovih stranačkih kolega zaposlenih u državnoj i javnoj upravi uskoro naći na cesti.

Komadina, s druge strane, kreće iz nešto slabije pozicije. Podržavaju ga, doduše, stranački veterani koji su posljednjih godina zapali u Milanovićevu nemilost, a tu je i SDP-ov izborni rezulatat, no čini se da užava mnogo manju realnu potporu biračkog tijela od Milanovića.

Komadina ima umjereniji nastup

Predsjednički kandidati zasad se sučeljavaju samo na terenu, a izvještaji s terena otkrivaju da Milanović svojim biračima pristupa duhovito poput nekog stand up komičara ismijavajući Komadinin program. Komadina pak birače poziva na umjereniju retoriku kako bi se smanjio raskol u društvu, ali zagovara i dodatnu demokratizaciju stranke kojom bi se većem broju ljudi omogućio pristup donošenju odluka. No, uskoro se očekuju u dvije televizijske debate pa ćemo vidjeti kako njihovo sučeljavanje zapravo izgleda.

Zanimljivo je pratiti i događaje na društvenim mrežama koji otkrivaju da je biračko tijelo stranke poprilično podijeljeno, ali i neobično strastveno pri zagovaranju svojih favorita, odnosno blaćenju njegovog protukandidata. Logično, najangažiraniji je pri tome stranački podmladak. No, ipak je očito da je svaki od dva kandidata uspio mobilizirati svoju vojsku koja bi mu trebala pomoći pobijediti na unutrastranačkim izborima.

Birači dosta podijeljeni

Što se pak same podrške unutar hrvatskih regija tiče, situacija je dosta kompleksna. Komadina uživa povjerenje u svojoj županiji, mada je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel na Milanovićevoj strani. Zanimljivo je stoga kako uspjeva o tome javno ne govoriti. Osim Rijeke, Komadina dobro kotira i u Splitu, Vukovaru i Zagrebu gdje ga podržavaju Davor Bernardić i Rajko Ostojić. Milanovića pak favoriziraju na sjeverozapadu Hrvatske, u većim dijelovima Slavonije kao i u Dalmaciji.

No, Zagreb je zapravo priča za sebe. Očekuje se, naime, da će onaj kandidat koji zagrebačko glasačko tijelo uvjeri u svoju pobjedu, pobijediti i na državnoj razini. Zasad se tako čini da Komadina u metropoli ima blagu prednost pred Milanovićem, ali to na kraju ne treba ništa značiti. Milanović se, naime, svojski trudi aktivirati svoju glasačku bazu u Zagrebu pri čemu mu pomažu njegovi donedavni suradnici iz Vlade koji su ujedno i članovi aktualnog Predsjedništva stranke.

Bilo kako bilo, bit će jako zanimljivo gledati u kojem će se smjeru dalje razvijati ova kampanja bez obzira na njezin ishod. Tim više što vjerujemo da su iznenađenja itekako moguća neovisno o tome tko trenutačno bolje kotira. S neposrednim izborima se, naime, nikad ne zna.