Deseci tisuća ptica napustili jedan otok, a nitko ne zna zašto se to dogodilo

Biolozi ne mogu shvatiti koji su pravi razlozi ovakvog ponašanja

FOTO: AFP/AFP

Deseci tisuća ptica misteriozno su napustili svoja gnjezda i pobjegli s otoka Floride. Tisuće malih plavih čaplji, ružičastih žlicarki, snježnih bijelih čaplji, pelikana i ostalih ptica su napustili svoja staništa. Gnijezda su ostala prazna na drveću, a jaja razbijena i raspršena po blatnjavom terenu, piše AP.

“Ovo je sada mrtva zona”, rekao je Vic Doig, američki biolog za ribe i divlji život. Na ovom je mjestu nekad bila najveća kolonija ptica, a sada više nema ničeg.

Desetljećima, Seahorse Key je bio zaštićeno stanište za sve vrste ptica. Dio je to parka Cedar Keys osnovanog 1929. kao utočište za ptičje vrste opustošene desetljećima lova. Do mjesta se može doći samo brodom, a danas je ljudska aktivnost na otoku rijetkost.

Novi predator, bolesti ili prelet aviona?

“Neuobičajeno je za ptice da napuste gnijezda”, kaže Peter Frederick, biolog sa Sveučilišta u Floridi koji proučava ptice na ovom području više od 30 godina. “U ovom je slučaju zbunjujuće što su sve vrste to učinile odjednom”. Vic Doig kaže kako su se neke ptice preselile na obližnji otok, ali to je samo mali dio od desetaka tisuća ptica koje su otišle.

Biolozi su testirali ptice koje su ostale na bolesti, a rezultati su negativni. Kao jedna od mogućih opcija zašto su ptice otišle, je i pojava novog predatora. Nije zamijećeno dovoljno sova, niti dovoljno rakuna.

Doig kaže kako je posljednjih godina primjetan porast u noćnim preletima aviona i helikoptera. Iako bi buka tih aviona mogla biti uznemirujuća za ptice, Doig priznaje kako je to nagađanje na prilično klimavim nogama.

Biolozi ne znaju kako će ovaj nestanak utjecati na ostale životinje na otoku, od kojim se neke oslanjaju na ptice da bi preživjele. U međuvremenu, turoperatori koji su prirodoslovce i promatrače nekad vodili po otoku, sada stvaraju nove planove