Đikić je u Nedjeljom u 2 govorio o zabrinjavajućem stanju školstva i Plenkoviću. Izvukli smo najvažnije

Rekao je da je 'obrazovni sustav politički poligon ideologija'

FOTO: HRT/screenshot

U današnjoj emisiji Nedjeljom u 2 na HRT-u gostovao je cijenjeni hrvatski znanstvenik Ivan Đikić. “Hrvatska ima najgoru statistiku u Europi – po broju dokazanih plagijatora u vlasti”, rekao je govoreći o problematici plagiranja u hrvatskoj znanosti i obrazovnom sustavu. O slučaju ministra Barišića, rekao je da nema nikakve veze što se radilo samo o fusnoti.

“Nema veze je li fusnota ili nešto više, i dalje je plagijat. Moralno je da se podnese ostavka. To nije samo problem Hrvatske, takva situacija je bila i u Njemačkoj ministri su zbog odgovornosti i društvenog pritiska podnijeli ostavku. Tu sam od Andreja Plenkovića očekivao stav Angele Merkel do kojega nije došlo”, rekao je.

Plenkoviću zamjera neistine

Đikić se osvrnuo i na ulogu premijera u slučaju optužbi za plagiranje protiv ministra Barišića. Plenkoviću je zamjerio što je, kako kaže, o njemu govorio neistine, poput onog da je osobno slao mailove oporbi i da je nečiji ‘eksternaizirani savjetnik’.

Rekao je i da je zamjerio rektoru Sveučilišta u Splitu koji ga je optužio za sukob interesa, a štitio je “ministra koji je vlastitim projektima dodijelio sredstva iz vlastitog proračuna”.

‘Plenković nije pokazao europski standard’

Đikić se u razgovoru s voditeljem Aleksandrom Stankovićem dotaknuo i kurikularne reforme. “U Kurikularnoj refomi ima jako dobrih rješenja, iako nije idealna. Na njoj je radilo 500 stručnjaka uz puno entuzijazma i barem bi se to trebalo cijeniti. Na to politika ne smije pljunuti bez razmišljanja. Trebaju naći novo rješenje, a ne da mi dvije godine čekamo, a reformu će opet raditi – političari”, rekao je.

Rekao je da bismo sve probleme oko kurikularne reforme, da se politika makne, riješili za dva mjeseca i da Plenković u obrazovanju nije pokazao europski standard. “Obrazovni okvir mora omogućiti djeci da čitaju. Ako netko pročita jednu Marulićevu knjigu i u njoj uživa, više će rezultata imati nego da pročita njih 10 na silu”, kazao je.

‘Obrazovni sustav je politički poligon ideologija’

Škole su preslika društva, drži Đikić. Kaže da djeca koja se ne ostvare do 25. godine izgube svoje talente. Zgrozio ga je podatak da Hrvatska u u usporedbi s brojkama od prije 10 godina ima 68 tisuća djece manje u osnovnim školama. “Obrazovanje i znanost moraju biti depolitizirani. Obrazovanje djece ne smije biti igračka političara”, rekao je.

“Trebamo dati 30 posto učenicima da se angažiraju i razvijaju sebe i tu ćemo shvatiti da je obrazovanje zabavno. U Hrvatskoj su mladi i obrazovni sustav politički poligon ideologija. Moj jedini apel premijeru i oporbenim strankama je da prihvate da obrazovanje i znanost moraju biti depolitizirani. Dolaze ministri i smjenjuju se, njihova jedina uloga je politikantstvo”, rekao je Đikić upitan što treba napraviti u školstvu.