DIP-ovo Etičko povjerenstvo kaže da oni nisu nadležni za onu Glavaševu crnu gardu pred zgradom Sabora

Nakon postrojavanja sve je prijavila Antifašistička liga

19.10.2015., Zagreb - Svecano postrojavanje Slavonske sokolske garde ispred zgrade Sabora na Trgu svetog Marka. Postrojavanje je odrzano tijekom predaje kandidacijskih lista HDSSB-a za 4. i 5. izbornu jedinicu za nadolazece parlamentarne izbore. Photo: Anto Magzan/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nedavno osnovana Slavonska sokolska garda HDSSB-a koju je uvježbavao Branimir Glavaš postrojila se pred zgradom Hrvatskog sabora kada je održana primopredaja kandidacijskih lista HDSSB-a. Antifašistička liga je to prijavila Vladi RH i Državnom izbornom povjerenstvu.

Vlada RH se još nije oglasila, a DIP-ovo Etičko povjerenstvo proglasilo se nenadležnim, javlja Tportal.

“Povodom zahtjeva Antifašističke lige na čelu sa Zoranom Pusićem o osporavanju kandidature Branimira Glavaša, Etičko povjerenstvo na 2. sjednici održanoj 22. listopada 2015, većinom glasova utvrdilo je da se prigovor antifašista odnosi na događaj koji se odigrao prije početka izborne promidžbe pa Etičko povjerenstvo DIP-a nije nadležno o njemu se očitovati”, stoji u odgovoru koji je u ime tog povjerenstva potpisao njegov član prof. dr. Zvonimir Lauc, stručnjak za ustavno pravo i profesor emeritus na osječkom Pravnom fakultetu.

Upozorenje na crne uniforme

Zoran Pusić je upozorio da su crne uniforme, uz koje po pravilu idu mrka lica i prazni pogledi, odrješito stupanje u crnim čizmama i razvijene zastave, nisu ništa manje prepoznatljiv simbol od kukastog križa ili, u lokalnoj varijanti, uhatog U.

“Simbol crnih uniformi, posebno paramilitarne postrojbe u njima, jednako kao kukasti križ, fašio ili uhato U, zbog monstruoznih zločina koje su ljudi pod tim simbolima počinili, jednoznačno je vezan za fašizam, nacizam, ustaštvo, postrojbe SS-a, crnokošuljaše, Crnu legiju…” objasnio je Pusić u svom pismu DIP-u i Vladi RH.

Etički kodeks

Etičko povjerenstvo DIP-a koje se proglasilo nenadležnim za Glavaševe gardiste, imenovao je Ustavni sud Republike Hrvatske. To je nadstranačko tijelo koje bi trebalo ocjenjivati ponašanje izbornih sudionika u promidžbi i samom postupku izbora, a predsjednik Povjerenstva po položaju je predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić.

Povjerenstvo je prije početka službene izborne promidžbe, 20. listopada donijelo i objavilo Izborni etički kodeks, sustav pravila o ponašanju pojedinaca i političkih stranaka u kampanji i na izborima.

Izborni etički kodeks upozorava sudionike izborne utrke da u predizbornom nadmetanju nije dopušteno pozivati na nasilje, širiti nacionalnu, vjersku ili rasnu mržnju te poticati neravnopravnost spolova. Etičkom kodeksu je suprotno negiranje slobodnih izbora, ometanje i sprečavanje potpunog i slobodnog izražavanja volje birača. Širenje zlonamjernih ili neutemeljenih optužbi protiv bilo kojeg kandidata koje izazivaju sumnju u kandidatovu lojalnost zajednici ili rodoljublje. Također je zabranjeno omalovažavati političke protivnike te lagati i insinuirati o njima (između ostalog, o njihovu privatnom životu i članovima njihove obitelji…). Etički kodeks osim toga ističe da je zabranjena upotreba osobnih podataka pribavljenih na nezakonit način, kao i onih koji su zakonito prikupljeni od organizacija i službi, ali za druge namjene.

Članovi Etičkog povjerenstva upozorili su na potrebu ravnopravnosti i jednakosti izbornih natjecatelja u medijima te su ih pozvali (i javne i komercijalne) na objektivno, nepristrano i uravnoteženo informiranje o kampanji.