Donosimo pregled nekih duljih Telegramovih tekstova koji su vam možda promakli tijekom tjedna

Pregled nekih naših većih tekstova, priča, intervjua i komentara

Donosimo pregled nekih duljih Telegramovih tekstova koji su vam možda promakli tijekom tjedna

Pregled nekih naših većih tekstova, priča, intervjua i komentara

I ovog vikenda donosimo nekoliko naših većih autorskih tekstova, analiza i komentara koje ste možda propustili.

Božo Kovačević analizirao je vrlo izgledne posljedice koje će izazvati činjenica da predsjednica i premijer vode posve neusklađenu vanjsku politiku, Goranko Fižulić kontekstualizirao zašto Hrvatska još uvijek nije pristupila OECD-u, a Dragan Markovina komentirao zašto Hrvatska nije u stanju konačno donijeti odluku o fašističkim simbolima.

Nakon blagih reakcija Vlade, koju podržava SDSS, na ploču s ustaškim pozdravom, paljenje Novosti i, općenito, radikalizaciju u društvu, Filip Raunić sjeo je s Miloradom Pupovcem.

1. Goldstein je stvarao slobodnu Hrvatsku, samo radikalni redikuli mogu ga zvati njenim neprijateljem

19.08.2016., Zagreb - Slavko Goldstein, znameniti hrvatski i jugoslavenski intelektualac, povjesnicar, politicar, scenarist i pisac. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
PIXSELL

“Goldsteinov veliki doprinos stvaranju demokracije u Hrvatskoj, kao i uspostavi moderne hrvatske države, nesporna je povijesna činjenica koja će se, nadamo se, uskoro manifestirati i kroz niz formalnih priznanja tom zaista velikom malom čovjeku. No, Goldsteinov je doprinos hrvatskoj državi još važnije naglasiti u aktualnom kontekstu. Slavko Goldstein godinama je bio izložen žestokim napadima hrvatske desnice, koja ga je sustavno proglašavala Jugoslavenom i protivnikom samog postojanja Republike Hrvatske”. Telegramov komentar objavljen na dan kad je umro Slavko Goldstein možete pročitati ovdje

2. Gdje je u povijesti diplomacije predsjednica vidjela da državnici ponižavaju svoje Vlade pred državama s kojima su u sporu?

“Umjesto da odgodi primanje počasnog doktorata sve dok Mađarska ne ukine blokadu hrvatskog članstva u OECD-u i ne odstrani bodljikavu žicu s granice, predsjednica je odlučila suglasiti se s mađarskim neprijateljskim stavom prema Hrvatskoj samo zato da njezin počasni doktorat ne bi bio doveden u pitanje. Taj doktorat je predsjednici važniji i od arbitražnih postupaka koje je Mađarska pokrenula protiv Hrvatske i od mogućih financijskih gubitaka koji se mjere u stotinama milijuna eura.

Uopće joj nije važno što bi se dodjeljivanje tog doktorata moglo smatrati nagradom za koristi koje je donijela Mađarskoj otvoreno ugrožavajući kredibilitet vlada vlastite države. To je moguće u državi u kojoj predsjednica i premijer vode svaki svoju vanjsku politiku, a da pritom nijedna od tih politika nije primarno hrvatska”, piše, između ostalog, Božo Kovačević u kolumni, koja je dosad skupila 2593 preporuke na društvenim mrežama.

3. Hrvatska je trebala pristupiti OECD-u prije dva desetljeća; HDZ zna zašto nije

Telegram

U svojoj ovotjednoj kolumni, Goranko Fižulić pisao je o našem debaklu s OECD-om i desetljećima koje smo izgubili. “Onog dana kada je u HDZ-u i dijelu javnosti fraza o osudi svih totalitarnih režima zamijenila jasnu definiciju i osudu ustaštva Hrvatska je pala u rupu iz koje se do danas nije izvadila. Ne bi nikada Slovenija i Mađarska došle u priliku da Hrvatsku blokiraju u bilo čemu da Hrvatska nije blokirala samu sebe. Susjedi su samo iskoristili nabačenu loptu. Problem je uvijek bio u nama, a ne u njima. Oni su protekla dva desetljeća iskoristili i nisu nas čekali, mi smo ih uglavnom potratili. Krajnje je vrijeme da vladajući barem priznaju razloge za kolosalni neuspjeh jedne promašene politike i pogrešnog društvenog i gospodarskog modela”. Cijeli tekst pročitajte ovdje.

4. Zašto je ukinuta Hrvatska uživo? Pa, zato što je doktrina ekvidistance jedina koju premijer zaista provodi

“Teorija ekvidistance jedina je politička doktrina koju Andrej Plenković zaista provodi, a toj se doktrini često pridružuje i Kolinda Grabar Kitarović. Doktrina ekvidistance osobito je zgodna u povijesnim pitanjima: ustaše su, naravno, bili loši momci, ali to se ne želi tvrditi, sve dok se jasno i glasno ne kaže kako su i komunisti bili baš jednako loši momci.
Andrej Plenković i Kolinda Grabar Kitarović misle, zapravo, da će postići nacionalnu pomirbu i nadvladati bespuća hrvatskih povijesnih sukoba, tako da komuniste i ustaše proglase posve jednakim zločincima”.

Cijeli tekst objavljen u povodu novog nonsensa HRT-a, ukidanja Hrvatske uživo, možete pročitati ovdje.

5. Zašto Italija može, a Hrvatska ne može?

Dragan Markovina objašnjava zašto bi donošenje logične odluke oko zabrane fašističkih simbola u Hrvatskoj trebalo biti i lakše nego što je to u Italiji. Italija je, usput, upravo ovog tjedna objavila da će zbog fašističkih simbola slati ljude u zatvor. Cijeli tekst pročitajte ovdje.

6. Ustaška ploča, paljenje Novosti, mlake reakcije Vlade. Sjeli smo s Pupovcem i suočavali ga s time

Vjekoslav Skledar /Telegram

U intervjuu za Telegram Pupovac objašnjava zašto, premda je nezadovoljan rješenjem za ploču HOS-a s pozdravom ‘Za dom spremni’, njegova stranka još uvijek podržava Vladu. Predsjednik SDSS-a govori i o politici premijera Plenkovića i njihovom odnosu, Vijeću za suočavanje s prošlošću koje smatra nepotrebnim i obrazlaže zašto smatra da je teza o borbi protiv dvaju totalitarizama pogrešna i štetna za zemlju.

7. Vaništa ekskluzivno za Telegram: Mojih 80 godina sa Slavkom

Akademik Josip Vaništa sa svojim se prijateljem iz djetinjstva oprostio na Telegramu. “Naš zadnji razgovor bio je vrlo neobičan. Kad mi je zazvonio telefon, podigao sam slušalicu i čuo nekog čovjeka kako mi se predstavlja. Nažalost, ništa ga nisam razumio jer je govorio vrlo čudno, s prekidima. Učinilo mi se da je to neki naš čovjek koji je došao iz Amerike pa ne govori baš dobro hrvatski, a ima i poteškoća s govorom. No, tada sam začuo glas Slavkove supruge koja je uzela slušalicu i koja mi je objasnila da je to Slavko te da me želio pozdraviti. Na kraju je samo kratko kazala, “mislimo na vas”. I tako je završio naš zadnji razgovor”.

Cijelu priču o “nikad narušenom prijateljstvu”, možete pročitati ovdje.

8. Zrinka Paladino piše o Mladosti i Sveticama: Dva projekta koji su dokaz da nam može biti lijepo

Svetice
Vjekoslav Skledar

Arhitektica, konzervatorica, povjesničarka i teoretičarka arhitekture Zrinka Paladino ovog je tjedna počela pisati za Telegram. Njezine kolumne objavljivat ćemo svaki ponedjeljak, a prvu možete pročitati ovdje.