Dosad nepoznati detalji; USKOK je otkrio kako su sutkinja i Hrkać za stečajne muljaže dobivali narukvice i dijamante

Jedna od točaka optužnice odnosi se na vođenje stečaja nad Zlatarnicom Rodić

12.12.2012., Zagreb - U kongresnoj dvorani zagrebackog velesajma odrzano rociste vjerovnika TZV Gredelj. Pero Hrkac, stecajni upravitelj. 
Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: Zarko Basic/PIXSELL

Prema optužnici čije je detalje objavio Jutarnji list, stečajna sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu Vesna Malenica i stečajni upravitelji Pero Hrkać izvukli su iz raznih stečajeva oko 45 milijuna kuna.

Tim su novcem, kako se navodi, stjecali nekretnine, investirali u privatne građevinske projekte, renovirali i opremali vlastite kuće, vikendice i poslovne prostore, nabavljali skupe automobile, primali skupocjeni nakit, kao i dijamante navodno vrijedne oko dva milijuna eura.

USKOK tereti Malenicu, Hrkaća i još četvero suokrivljenih osoba da su svojim nezakonitim postupanjem oštetili Glumina banku u stečaju za više od 20 milijuna kuna, Glumina gradnju za tri milijuna kuna, tvrtku Amfora Maris u stečaju za 15,5 milijuna kuna, a TŽV Gredelj za 1,6 milijuna kuna. U još 11 stečajnih postupaka “zamračili” su, prema optužnici, više od 4,5 milijuna kuna.

Stečaj nad Zlatarnicom Rodić

Kako otkrivaju dosad nepoznati detalji iz USKOK-ove optužnice, jedna od točaka odnosi se na vođenje stečaja nad obrtom Zlatarnice Rodić. Iako je pokrenut krajem 2004., stečajni postupak je trajao sve do 2016. USKOK smatra da su Hrkać i Malenica taj stečajni postupak držali na životu samo zato što je on bio “platforma za ostvarenje niza njihovih privatnih interesa”.

Prema obrazloženju optužnice koju donosi Jutarnji, u tom je slučaju Vesna Malenica postala vlasnica lokala od 23,55 četvornih metara u Importanne centru, vrijednog gotovo dva milijuna kuna, dok je Pero Hrkać “dobio” pet dijamanata čija se vrijednost, prema navodima prijašnjeg vlasnika, penje na oko 15 milijuna kuna.

Hrkać je, sumnja USKOK, na početku stečajnog postupka Rodiću predložio da obrtu, koji nije imao značajniji priljev prihoda, omogući daljnje poslovanje. Hrkać je, tvrdi USKOK, najprije uplatio dva milijuna kuna iz stečajne imovine Glumina banke, a poslije zajmom još tri milijuna kuna iz istog “izvora”, koji je dao majci vlasnika obrta.

Dijamante čuvao u Gredelju

Zajam od tri milijuna kuna bio je, smatra USKOK, popraćen ugovorom u kojem se kao zalog spominju dijamanti. Svjedok Toma Rodić u iskazu je ustvrdio kako je on, a ne njegova majka, zaključio ugovor s Hrkaćem kojega je zatražio zajam te mu kao osiguranje ponudio pet obiteljskih dijamanata vrijednih oko 15 milijuna kuna.

“Dijamante sam Hrkaću predao u Frankopanskoj ulici u Zagrebu, u prostorijama Komercijalne banke u stečaju. Uz dijamante sam mu predao i certifikate te smo sačinili zapisnik o primopredaji”, izjavio je Rodić.

Rodić je ustvrdio da je Hrkać dijamante godinama čuvao u prostorijama TŽV-a Gredelj koje je on kao stečajni upravitelj te tvrtke koristio. “Osobno sam ih tamo vidio 2012. i 2013., a Hrkać mi je rekao da ih tamo drži jer su prostorije reprezentativne i dobro čuvane”, rekao je Rodić USKOK-u.

Sve je otkrio zaplijenjeni rokovnik

Rodićev iskaz, navodi se, potvrđuju i bilješke u zaplijenjenom rokovniku Pere Hrkaća. “20. prosinca 2006. 14,00 Rodić, prezentacija crvenog kamena Sirija?”, “27. prosinca 2006. Toma Rodić i Zvonko… 2. Pinko za Grbavca 170.000 eura, crveni je 1997. u Londonu prodan za 950.000 USD/carat”, “Rodić Toma 8,26 dobili robu – deep pink”.

Tijekom istrage nikakvi dijamanti nisu pronađeni, ali istragom se nije utvrdilo jesu li prodani ili skriveni.

Istodobno, kako piše u USKOK-ovoj optužnici koju je objavio Jutarnji, Hrkać i sutkinja Malenica su prikazali da je kredit od 2,1 milijun kuna kod Štedbanke, kojim je bila opterećena kuća Rodićevih roditelja, osiguran zalogom na lokal njihova obrta u Importanne centru, koji je bio dio stečajne mase.

U znak zahvalnosti davao sutkinji nakit

Lažno prikazujući vjerovnicima stanje, na kraju su prodajom lokala namirili potraživanje Štedbanke za privatni kredit, a istodobno je nekretninu “otkupila” stečajna sutkinja koja je vodila postupak.

Rodić je sutkinji tijekom godina stečajnog postupka dao više poklona, uglavnom zlatni nakit ukupne vrijednosti veće od 100.000 eura. Nakit joj je predavao kada bi se našli u kafićima na Kaptolu ili na Trgu bana Jelačića. O tom nakitu svjedoče i bilješke u rokovniku Pere Hrkaća koji je, primjerice, 11. travnja 2006. upisao: “T. Rodić narukvica 27.000 eura… Malenica”.

Tri mjeseca poslije zapisao je “Vesna Malenica – ogrlica (dukati za Ana-Mariju)”, a 25. siječnja 2007. “Rodić Toma – privjesak je gotovo! Malenica za komplet”. Istražitelji su u pretresu kuće Vesne Malenice pronašli veću količinu zlatnog nakita s dragim kamenjem i certifikate, među kojima su bili i oni Zlatarnica Rodić i Dodić.